Avcılıkta kullanılan malzemeler oldukça çeşitli olup; pek çoğu kişisel güvenliğin ve çevre güvenliğinin sağlanması amacına hizmet eder. Ava çıkarken tercih edilecek ekipmanların hem sağlam hem kolay taşınabilir olması önemli bir husustur. Bunun yanı sıra, av esnasında giyilen kıyafetlerin de iklim ve çevre koşullarına uygun olması gerekir.

Ava çıkarken ihtiyaç duyulacak malzemeleri belirlerken, sahada ne kadar zaman geçirileceği, mevsim koşulları ve arazi durumu önem kazanır. Yanınıza alacağınız malzemeleri bu unsurları dikkate alarak belirlerseniz, av esnasında hem güvenliğinizi hem de rahatlığınızı sağlamış olursunuz.

casquette chaude plate[8366538,8366539,8366537]tci_scene_001

Başlıca Yaban Av Malzemeleri Nelerdir?

Av esnasında bir günden fazla kalınacak ve kamp yapılacak ise çadır yanınıza almanız gereken en temel ekipmanlardan biridir. Kamp çadırının mümkünse hafif bir malzemeden yapılmış, pratik olanı tercih edilmelidir. Böylelikle çadırı kurmak ve toplamak daha kolay, hızlı olur. Konaklama için ayrıca uyku tulumuna, zemine sermek için mata, battaniyeye, katlanabilir masaya ve sandalyeye ihtiyaç vardır.

dürbün
Dürbünler için tıklayın

Ava çıkarken araç içerisinde mutlaka çekme halatı, elektrik bandı, lamba, takım çantası, kama, dürbün gibi malzemeler bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra el feneri, harita ve pusula da bir avcının yanına alması gereken temel ekipmanlardandır.

Aracın içine konacak ilk yardım çantasında; tentürdiyot, gazlı bez, makas, cımbız, antiseptik, sargı bezi, amonyak, ağrı kesici ve aspirin bulundurulmalıdır. Genel temizlik için de yanınıza antiseptik solüsyon, sabun, deterjan, tuvalet kağıdı, kolonya, el temizleme jeli ve kağıt havlu almanız önerilir.

Yeme – içme için ihtiyaç duyacağınız temel malzemeler ise ocak, çatal, kaşık, bıçak, tencere, tabak, bardak, kibrit, ızgara, termos. Mutfak eşyalarının mikrop barındırmayan, kolay temizlenebilen malzemelerden üretilmiş olanları tercih edilmelidir. Avcılıkta, çok farklı bakteri türü ile doğrudan temas edildiği için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birinin de temizlik olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Avcılık Malzemelerinin Kullanılması Neden Önemlidir?

Gerek avlanma esnasında gerek kamp sırasında avcılığa uygun ekipmanlarla donatılmış olmanız önemlidir. Avcılık için özel dizayn edilmiş malzemeler size kolaylık, hijyen ve pratiklik sağlar.

av botu
Av botları ve ayakkabıları için tıklayın

Kıyafet seçiminde de avın özelliklerine ve mevsime uygun kıyafetler tercih edilmesi hareket kabiliyetinin sağlanması ve kişisel güvenlik açısından önem taşır. Örneğin, mevsime uygun sağlam bir av botu veya su geçirmeyen çizme tercih edilmelidir. Diğer avcılar tarafından fark edilmeyi sağlayan renkteki kıyafetlerin giyilmesi (parlak portakal renkte yelek gibi), şapka kullanımı ve gereken hallerde kamuflaj kıyafeti önemlidir.

Dürbünden, av bıçağına; kamuflaj aksesuarlarından, portatif sandalyeye kadar ihtiyaç duyacağınız bütün av malzemesi Decathlon mağazalarından veya geniş bir av malzemesi yelpazesine sahip online alışveriş sitemizden kolaylıkla temin edilebilir.