Ülkemiz, çevresindeki birbirinden çok farklı özelliklere sahip 4 deniz ile eşsiz bir su altı dünyasına ev sahipliği yapıyor. Haliyle su altı keşif veya su altı avcılığı için, dünyadaki en şanslı ülkelerden biriyiz. Her ne kadar son yıllarda artan deniz kirliliği, ikim farklılaşması ve kaçak avcılık yüzünden birçok tür ülkemiz sularını terk etse de, hiçbir şey için geç değil, hala keşfedilebilecek kocaman bir dünya bizi bekliyor.

Tribord chasse, Hendaye

Zıpkın ile Avcılık; Etik Mi?

Avcılık, birçok insan tarafından, doğal bir tepki olarak hoş karşılanmamaktadır. Bunun yanında herhangi bir insanın, kendisine veya ailesine yetecek kadar balık avlaması ile hiç bir ekosistem zarar görmez, aksine insanların da içinde olduğu doğal döngü devam eder.

Peki madem avcılık bu kadar zararsız, neden balık sayısı gün geçtikçe azalmakta? Cevabı çok basit: Kaçak ve etik olmayan avcılık. Ticari kaygılar ile kıyıya 3 milden yakın yerlerde yapılan trol yöntemi  ne yazık ki yenilebilecek balıklar yanında deniz zemini ve bununla beraber balık yavruları ve yumurtaları zarar görmekte. Ekosistemin bir kere bozulması ise, yıllarca tekrar eski haline dönememesine neden oluyor.

Zıpkına dönersek, tabii ki bu sporun da bir etiği var. Zıpkın ile balık avı; balıkların avlanmaya müsait olduğu yani yumurtlama dönemini dışında, uygun boyutlara ulaştığında (balıkların avlanmak için uygun olduğu asgari boyutlar biraz araştırmayla bulabilirsiniz.), geceleri değil sadece gündüzleri  yapıldığında ve soyu tükenmekte olan orfoz gibi balıklar avlanmadığı takdirde ekosisteme olumsuz etkide bulunmaz. Ayrıca, tüplü dalış yaparken zıpkın kullanmanın kesinlikle yasak olduğunu ve hiçbir şekilde etik olmadığını unutmayın.

Zıpkınla Balık Avı Tehlikeli Mi?

choisir_sa_combinaison_de_chasse_sous-marine

Zıpkın ile dalış yapmak için özel bir eğitim almanıza veya bir sertifikanızın olmasına gerek yok. Bu yüzden çok nadir olsa da hatalar yapılabiliyor, tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden belli güvenlik tedbirlerini kendinizin alması gerekiyor.

Öncelikle başka insanların yakınında zıpkınınız kurulu bir şekilde asla dolaşmayın. Deneyimli olsanız bile bir anlık göz yanılması başka insanlara zarar vermenize neden olabilir. En yakın insandan en az 50 metre uzakta olmanız en iyisi olacaktır.

Zıpkınızı asla kıyıda kurmayın, halka açık alanlarda zıpkınınız ile dolaşmayın. Zıpkının kıyıda kurulu olması tehlikelidir, bunun yanında halka açık alanlarda zıpkın ile dolaşmanız çevredekileri rahatsız edebilir, mümkün olduğu kadar gizli kalmaya çalışın. Ayrıca kurulu zıpkını asla başıboş bırakmayın, ne kıyıda ne de suda.

Yanınızda bıçak taşıyın ve ağlardan uzak durun. Suyun altında karşılaşabileceğiniz en büyük tehlike ağlara dolanmaktır, ağ çevresinde dalış yapmayın uzaklaşın. Bıçak taşımanız ise kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir. Bundan yıllar önce kendi zıpkın ipime ayağımın dolanmasından beni tek kurtaran şey, yanımda taşıdığım bıçak olmuştu. Belki asla kullanmayacak olsanız bile, bıçağınız kesinlikle yanınızda bulunmalıdır.

Bir dalış partneriniz kesinlikle olmalı. Suyun üstünde veya altında karşılaşabileceğiniz bir tehlikede veya sağlık sorununda, yanınızda partnerinizin olması bu durumu en az zararla atlatmanızı sağlar. Hem de daha zevkli anlar yaşayabilirsiniz, yanlızlık hissetmezsiniz.

Tekne, bot, yelkenli gibi deniz taşıtlarının geçme ihtimali olduğu yerlerde, ayağa bağlayabileceğiniz ve parlak rengiyle çevredeki insanlara varlığınızı haber vermenizi sağlayan şamandıraları kullanın. Bu şamandıralar, Türkiye’de ne yazık ki çok sık kullanılmasa da, özellikle liman, boğaz v.b. yerlerde kesinlikle kullanılmalıdır.

deniz sakayıkı
Deniz Şakayığı

Eğer agaşon yapacaksanız veya kaya altındaki balıkları avlamayı düşünüyorsanız; dalış kıyafeti kullanmanızda fayda var. Dalış kıyafeti kullanmak sizi aynı zamanda kayalarda bulunan “deniz şakayığı” adı verilen canlılardan, deniz analarından, ihtimali çok düşük olsa da üstüne basabileceğiniz vatoz gibi balıklardan ve buna benzer risklerden korur.

Limitlerinizi tanıyın. Kendinizi asla zorlamayın, normalde 4 metre dalarken bir balığın peşinden 15 metre dalmaya çalışmayın. Hiçbir balığın sizin sağlığınızdan daha değerli olmadığını unutmayın. Dalış yaptıkça, daha derine dalabileceksiniz ve gelişeceksiniz; acele etmeyin.

Ege KURT

Tırmanış, Kamp, Su Sporları Çevirmeni