Avcıların en yakın dostu aynı zamanda da sağ kolu olan av köpekleri; avcılık faaliyetlerinde yer bulma, avı getirme ve işaret etme gibi çeşitli işlerde yardımcı olur. Avcılığın türüne, avlanmak için çıkılan arazinin ikilimi ve çeşitliliğine uygun olan çok sayıda av köpeği cinsi bulunur.

Av Köpeği Cinsleri ve Karakteristik Özellikleri

Av köpekleri genel olarak koku alma becerisi, silahlı avcılığa uygunluk, hedefe işaret etme ve iz sürme yeteneğine göre sınıflandırılır. Başlıca av köpeği ırkları şu şekildedir:irish setterws

Setters: Oldukça uzun bir silahlı avcılık geçmişi olan setters cinsi köpekler, yayla ve açık alanda saklanan kuş ve tavşanların yerini saptama konusunda son derece beceriklidir. Sempatik ve dost canlısı olduğu için sahibini kısa sürede alışır. İrlanda, İngiliz ve Gordon setter gibi farklı cinsleri de bulunur.


spaniel

Spaniel: Yüzlerce yıldır av köpeği olarak kullanılmıştır. Fransa asıllı Spaniels cinsi av köpekleri; avı işaret etme ve vurulan avı getirmek için idealdir. Oyuncu karakteri ile dikkat çeken sevimli Spanielsler, çok yönlü av köpekleri arasında yer alır.


pointer

Pointer: İsminden de anlaşılacağı üzere nokta gösterici ve işaret edici özelliği bulunan Pointer cinsi av köpeği, flash oyun egzersizlerinde inanılmaz derecede başarılıdır. Hızla öğrenen ve sahibine sadık olan Pointerlar, avın izlenmesi, bulunması ve korunması için elinden geleni yapar.


vizsla

Vizsla: Macar av köpeği olarak ünlenen Vizsla, en eski ırklardan biri olarak gösterilebilir. İtaatkar, duygulu, çevik ve iyi koku alma yeteneklerine sahip oldukları için, çok yönlü avcılıkta tercih edilir. Ayrıca bataklık, çalılık ve su içinde de oldukça yeteneklidir.


tazı

Tazı: Görerek iz süren tazılar, keskin gözleri ve atik yapıları ile öne çıkar. Uzaktan fark ettikleri hedefe seri ve sessiz bir şekilde yaklaşarak ulaşırlar. Zorlu koşullara kolay adapte oldukları ve doğal rota belirleme yeteneklerine sahip oldukları için, avcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Lurcher, Whippet ve Coonhound gibi cinsleri bulunur.


Av Köpeği Eğitimi Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

[8307830]_ambiance-junior

Öncelikle av köpeği eğitimi için geleneksel ceza yöntemlerinden uzak durularak, ilk evreden (3-12 hafta) itibaren iyi bir adaptasyon eğitimi verilmelidir. Köpeğin ortama ve insanlara olan yaklaşımı önemlidir. Gelişim yani faz evresinde emir-ödül-ceza üçgeninden vazgeçip, köpeğin sahibine olan bağını artıracak şekilde yaklaşmak, en doğru seçenekler arasında yer alır. Ses tonu, el ve kol hareketleri, fiziksel müdahaleler özenle seçilmelidir. Aksi halde köpek üzerinde kalıcı fobiler veya dikkat sorunları oluşabilir. 12 haftalık ilk dönemin ardından, köpeğinizin lehine sonuçlanacak oyunlar ve hedef bulma egzersizleri yapabilirsiniz. Bu süreç köpeğinizin ilerleyen yaşlarda daha öz güvenli ve başarılı olmasını da kolaylaştırır. Aport ve ferma tekniklerinin yanı sıra, köpeğin silah sesine alışması için özel çalışmaların gerçekleştirilmesi de ihmal edilmemelidir.