Blog okurumuz Ali Aybal’ın bisiklet gezisi. Yazarın diğer gezi yazılarını ve bu yazının orijinalini kendi blogundan okuyabilirsiniz.  Keyifli okumalar!


ali aybal 6

Ali Aybal, kızı Özgü ile birlikte bisikletle 13 Haziran Cumartesi günü sabah 06.00’da Alaşehir’e doğru yola çıktı. 40 Km’lik Salihli – Kavaklıdere – Alaşehir yolunu 3 saatte aldılar. Özgü Alaşehir’de Gültekin Dayı’sında kaldı. Aynı gün otobüsle geri döndü.

Ali Aybal önce Sarıgöl’e, ardından Baharlar Köyü’ne gitti. Kahvede ve evlerde birçok köylüsüyle görüştü. Akşama doğru Boğaz’a doğru hareket etti. Bayramlar’ın bağının yanından geçerkene bir evin yanındaki iki köpek tarafından taciz edildi. Hızını iyice artıratak o hızla çayı geçti. Köpekler görevlerini yapmış olmanım verdiği mutlulukla, artık yeterli olduğunun da kanısına varmış olmalılar ki; daha fazla kendilerini yormanın gereksizliğinin bilincine vararak çaydan sonra takibi bıraktılar. Hava gürlemesini artırınca Boğaz’a gitmeye cesaret edemedi. Delibeyler’in altından Bahadır’a döndü. Yolda yağmura yakalanınca ilk gördüğü eve zorunlu konuk oldu. O evde Alagöz Kuyusu suyundan yapılan çayı içerken yağmur dinmişti. Devlet Su İşleri’nden emekli ev sahibinin Salih ismindeki bisiklete meraklı torununun daldan kopardığı iki eriği çantasına koyduğu gibi vedalaşarak zorunlu konuk olduğu evden ayrıldı. Tarif edildiği üzere bir zamanlar köyde okul müdürü olan ve 25 yıldır görüşemediği yaşı 80’e varmış olan Mustafa Öğretmeni ziyaret etti. Mustafa öğretmen, eşi ve oğlu Zeki üçü de kısa tarif üzerine beni tanıdılar. Ali Aybal o akşam Sarıgöl’de kaldı.

ali aybal2

Ertesi gün saat 08.00’de kendi köyü Alemşahlı’ya gitmek üzere yola çıktı. 6 km’lik Topuzlu yokuşunu hiç inmeden “oflaya poflaya” çıktı. Pek de “ofladı” sayılmazdı, ama; tepeye varıncaya yaklaşık bir saat kadar selenin üzerinde pedal çevirmekten poposu maf-u perişan oldu. Tepedeki fırına varınca kahvaltı yapan üç kişi “turist geldi turist, hello” dediler. Daha sonra başımdaki kaskı çıkarınca “Aaa, yerli turistmiş” dediler. Terden şımşırk olan gömlek ve üst çamaşırımı değiştirdim. Kendime güzeeel bir pide ziyafeti çektim. Kesikli pide çok güzeldi. Ne de olsa “Sarıgöl Pidesi” Yanında toprak kap içerisinde fırınlanmış domates, biber ve soğanlar da çok lezizdi. Artık yokuş yolum kalmadığı için yiyebilirdim. Sonra Dindarlı yolunun altında bağı olan okul arkadaşımı ve abisini ziyaret ettim.

ali aybal 4
Alemşahlı Köyü

Ali Aybal kendi köyü Alemşahlı’ya vardı. Kahvede birkaç kişiyle görüştükten sonra Kurudere’deki pınarların ve çınarların olduğu piknik yerine gittim. Orada görevli köylüm İ. Meşe ve kaynıyla görüştüm. Onlardan yol tarifi aldıktan sonra yeni yapılan bahçe arası yollardan önce Hamam Yakası’na, ardından kardeşim Aynor’un da geleceği aradan yıllar geçtiği için şimdi tanımakta ve alışmakta zorlandığım eski sulak darı tarlamıza gittim. Baktım Almancı Dargıt abem moturla eski evin yerini sürmekle meşgul. Daha sonra alt taraflara fasulye darı ekerken ben cevizin gölgesinde biraz kestirdim. Henüz Aynorlar ve dünürleri gelmemişlerdi. Onlar gelinceye kadar bol bol dalından kiraz yedim. Almancı Dargıt Abem fırsat buldukça eskilerden sözetti. Mollasan Dedesi’nin sigara alması için verdiği 6 kuruşun bir kuruşunu lokum almak için saklamış olduğunu, bu nedenle dedesinden yediği dayağı da anlattı. Sonra dünürleriyle birlikte Aynorlar gelince mangal yaptılar, ardından çay içerken Aynor’un Manisa bölge şefi olan oğlu Yasin’le birlikte Taksin Dayı’sının oğlu İzmir Bölge Müdürü olan Şahin de geldiler. Çıkabilecek olası orman yangınlarına karşı kulakları hep masanın üzerine koydukları telsizdeydi.

ali aybal 5
Alemşahlı Köyü

Yaklaşık bir saat sonra ayrıldılar. Ben de bisikletimle köye döndüm. Köyde uzun yıllar görüşmediğim okul arkadaşlarım ve tanıdıklarımla görüştüm. O akşam halamın oğlu Ali Ayhan’a konuk oldum.
Tüm ısrarlarına rağmen sabah kahvaltıya kalmadan 05.35’te yola çıktım. 6-7 km sonra Dindarlı’nın altındaki yolun döner kavşağında baktım biri arabasını koymuş bana doğru ürkek adımlarla gelmekte.
Gün henüz doğmamıştı. Önce tanıyamadım. -Dayı seninle bir hoturaf çekilebilir miyim, dedi. Baktım Güngör. Beni tanıyamamış olmalı. Yoksa “dayı” demez. Yanıma yaklaşınca: “Hello!” dedim.
-Turistmiş la bu, dedi. Ben de yanıtladım. -Yes! Ve bunu söylerken sağ elimin orta parmağımı kıvırdım, zaten pek saçlı olmayan kafasına “tın” diye tıkladım. Sabah sessizliğinde bu ses sanki maşaylan, dığanlan (dığan: Alamşallıca dilinde tava) vurulmuş gibi duyuldu. “Dığan dığan konuşmak” nasılmış öğrensin, istedim. Ardından başımdaki kaskı çıkardım ve güldüm. “Aaaa amca sen miydin o?!” derken şaşkınlığını gizleyememişti. Beni yerli turist sanmış. Bisiklet ve kasklı biriyle hoturaf (fotoğraf) çektirmek istemiş. Heralde fes’e (face) koymakmış niyeti. De gidi Güngör dee. Hadi başkaları hep “turist” sanıyo… Sen de mi tanıyamadın amcanı. Neyse çok sevindi. Bir değil, birden fazla hoturaf çekildik. Özçekim bilem yaptık. Neyse Güngör’len huşu içerisinde ayrıldık. Amcasının “zeki, çevik ve ahlaklı” oluşu onu çok gururlandırmıştı.

ali aybal3

Yoluma devam ettim. Topuzlu’dan inerken hızım bu sefer 70 km oldu. Bir dahaki sefere nerde olur bilmem 75 yapmaya çalışacağim. Bir sakata gelmeyiz inşallah. Ahmetağa’yı geçince iki kişiye usulca selam verdim. Bana “hello”diye karşılık verdiler. Gerçekten söylüyorum. Aynı şeyi Kiraz yolunda bekleyen iki yolcudan daha duydum. “Hello!” Bir gün önce Topuzlu’yu (Sarıgöl Yokuşu) çıkarken karşıdan gelen iki motosikletli de aynı yabancı sözcüğü söylemişti. “Hello!”

Güngör’le hoturaf çekildiğimizden başka hiç durup dinlenmedim. İlk kez inmeden bisikletteki suluktan su içmeyi becerdim. Sırtımdaki çantanın fermuarını aralayıp bisiklete meraklı torun Salih’in bana daldan koparıp da verdiği eriğin ikincisini de yedim. Saat 08.55’te eve (Salihli’ye) geldim. 3 saat 15 dakikada 543-467=76 km yol gitmişim. Hızım en az 14, en çok 70 km idi. Verdiğim sayılar tamdır ve abartısızdır. Ortalama hızım 23.38 olmuştu.

Ali Aybal

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.