Okurlarımızdan Tarkan Geçgel koşuya olan tutkusunu anlatıken koşunun koşucuya katkılarından da bahsediyor. Keyifli okumalar!

Yazının orijinalini Tarkan Geçgel’in blogundan okuyabilirsiniz: kosuyorsambirsebebivar


Çok heyecanlıyım

Bazılarımız yaşadıklarını, duygularını, deneyimlerini kendisine saklar. Ama bazı deneyimlerim var ki işte bunları tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Bunların en başında da KOŞMAK geliyor. Neden mi? Çünkü koşmak o kadar güzel, o kadar heyecan verici bir deneyim ki! Tam tabiri ile anlatılmaz, yaşanır.

Ben de elimden, dilimden geldiğince koşmanın verdiği hazzı sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Artık bu hazzı yaşamak bundan sonra sizin elinizde.

tarkan geçgel

Yazımda size koşmaya ne zaman ve nasıl başladığımı anlatmak yerine koşmaktan duyduğum mutluluğu tarif etmeye çalışacağım. Zamanın başlangıcı bir sonraki yazımda.

Neden Koşuyorum?

Çevremden soruyorlar. “Neden koşuyorsun?” Aslında cevap çok yalın “Çünkü kendimi daha iyi hissediyorum.” Evet yalın bir cevap ama içinde o kadar büyük anlamlar barındırıyor ki.

İyi hissediyorum çünkü,

– Her geçen gün daha sağlıklı oluyorum.

Bu konuya girmeyeceğim ama erkeklerde simit bölgesi, hanımlarda basen bölgesi var ya onları eritmenin iki yolu var. Ya koşacaksınız ya da tanıdık bir liposuction uzmanı bulacaksınız.

– Bir sürü güzel insan ile tanışıyorum.

Evet koşarken hiç tanımadığınız insanlar ile karşılaşıyorsunuz ve bir süre sonra bir bakmışsınız ki aynı koşu grubunda yan yana koşuyorsunuz.

– Her koşu bir meydan okuma. 

Ama başkasına değil, kendime meydan okuyorum. Çünkü ne zaman kendinizi geçerseniz o zaman hazzın doruklarına ulaşıyorsunuz. Elbette sizin önünüzde hep birileri olacak, ama amacınız kazanmak mı başarmak mı?

– Ben hep başarmaya çalıştım.

İlk koşumda parkuru bitirmekti en büyük amacım. Şimdi ise süreyi kısaltmak, mesafeyi arttırmak, dayanıklılığımı arttırmak …

İçinde bulunduğumuz hayat denilen illüzyon bizi hep kazanmaya zorluyor. Kazanamayınca da mutlu olamıyoruz. Halbuki başarmak üzerine odaklansak. Neyse koşmak koşmak… ne kadar yazsam ne kadar anlatsam da bu zevki yaşamanızı tavsiye derim.

Haa! bu arada ben kim miyim?

Koşmaya bundan 2 yıl önce başlayan, hayatının her döneminde aktif olup, yerinde duramayan, insan kaynakları yöneticiliği yapan 45 yaşında bir beyaz yakalıyım.

Lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Tarkan Geçgel

5 YORUMLAR

 1. bende yıllardır düzenli yürüyorum ama ne yazık ki koşamıyorum hemen tıkanıyorum yanımdan rüzgar gibi geçtiklerinde gerçekten içim burkuluyor ama yine de pes etmeyeceğim ..:)

  • Merhabalar,
   Sporu düzenli yaptığınız zaman siz de bu konuda ne kadar ilerlediğinizi farketmişsinizdir! Tempolu yürüyüşlere devam edin, koşuya adım adım yaklaştığınızı göreceksiniz.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

  • Zeynep hanım önemli olan hareketde kalmak tempolu yürüyüşün bir adım sonrası koşmak ama bunun için belli bir zaman gerekli ve unutmayınki birden değil yavaş yavaş olacaktır harekete devam edin sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.