Blog okurumuz Bengü Yaren Beyaz temel biniciliği anlatıyor.  Keyifli okumalar!


Binicilik Malzemeleri Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Biniciliğin en temel kuralı, atınızla aranızda pozitif bir bağ kurmanızdır. Zira sevmediğiniz veya korktuğunuz bir atla biniciliğe başlamanız bir daha binememenize neden olabilir. Kıyafetlerinizin rahat olması, ata doğru oturmanıza ve onu doğru ve rahat bir şekilde yönlendirmenize yarar. Eldiven takmanız dizgini rahat tutmanızı ve atı yönlendirirken elinizin aşınmamasını sağlar. Ayrıca dizgin işaret ve orta parmaklar üstte; baş, yüzük ve serçe parmaklar altta kalacak şekilde tutulur. Botlar, cheps veya çizmeler ayağınızı geçireceğiniz üzenginin ayağınızı zedelememesine ve olası bilek burkulmalarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca botunuzla birlikte at taytınız bacaklarınızı olası kızarıklık, kuruluk veya kaşıntılara karşı korur. At taytını isterseniz alabilirsiniz. Ancak gerekli değildir. Sizi sıkmayan, rahat herhangi bir kıyafetle de ata binebilirsiniz.

Adeta Hareketi Nedir?

Ata bize göre sağdan, ata göre soldan binilir ve binildiğinde alışılması gereken ilk hareket adetadır. Adetada at sadece yürür. Bu şekilde etrafı dolanır, yürütürken atı koordine etmeyi öğrenirsiniz. Örneğin sola döndürmek isterseniz, sol kolunuzu sola doğru biraz açarak dizgini kısaltmalısınız. Böylece atın kafası sola dönecek ve sola gitmesi gerektiğini anlayacaktır. Ayrıca düşeceğinizi hissederseniz eğerdeki kısa ipe tutunabilirsiniz.

Süretli Hareketi Nedir?fgz_ah16_kids-87-821803983694168325811819707483251318197078tci_scene_001

İkinci hareket süratlidir. Süratlide at, sağ ön ayağı ile sol arka ayağı ve sol ön ayağı ile sağ arka ayağı birlikte hareket edecek şekilde düşük süratle koşmaya başlar. Bu harekette atın ritmine uygun şekilde otur-kalk yapmak önemlidir. Çünkü atın ön ayaklarının ayrı hareket etmesinden kaynaklanan sırt yüzeyi bozukluğu meydana gelir. Sağ bacak kemiği sağ ayağını kaldırdığında, sol bacak kemiği sol ayağını kaldırdığında kalkar ve omurga yanındaki kemikleri de kaldırır. Böylece atın sırt yüzeyi bir sağa bir sola doğru yükselmeye başlar. Bu da bacaklarınızı, özellikle de baldırlarınızı rahatsız eder. Bundan dolayı örneğin, sağ ayağını atarken oturur vaziyette, sol ayağını atarken nala ayağın ortasıyla basıp, dizleri eğere iyice yapıştırarak kalkmış vaziyette durmak bu rahatsızlığı giderir ve bu ‘süratli’ için önemli bir harekettir. Ancak bacak kasları güçlü olanlar veya bacak kaslarını güçlendirmek isteyenler dizlerini iyice eğere yapıştırıp, ayak topuklarını atın gövdesine sarıp, ayak parmak uçları dışarı bakacak şekilde “v” halinde tutarak oturur vaziyette atı kullanabilir. Bunu daha da güçlendirmek isteyenler ayaklarını üzengiden çıkarabilir. İlk kez bunu yaptığınızda en az bir gün ağrısını baldırlarınızda hissedeceksiniz. Ancak daha sonra yaptıkça alışıyorsunuz. (metabolik olarak da güç kazanmak için tereyağlı ve yumurtalı kızarmış ekmeği kesinlikle öneririm)

Dört Nal Hareketi Nedir?fgz430-83660898218031833975781501028129140812914183654398327143836791682064788126234tci_scene_001

Üçüncü hareket de dört nal. Dört nalda atın sağ ve sol ön bacakları ile sağ ve sol arka bacakları aynı anda hareket eder ve süratliden çok daha hızlı koşmaya başlar. Burada sadece oturur vaziyette durulur. Çünkü atın sırtında herhangi bir rahatsızlık verecek uyumsuzluk meydana gelmez. Tek fark, atın ahengine uymak için biraz kayıyormuş gibi hareket yapılır. Ayrıca bu, düşme riskini de azaltır ve atı sürekli gitmesi için uyarmak zorunda kalmazsınız. Burada yine bacak kaslarınızı güçlendirmeniz için üzengiden ayağınızı çıkarabilirsiniz. Bacak kaslarını güçlendirmek olası tehlikeli durumlara karşı (Örneğin atın çifte atması. Bu durum özellikle atın arkasına çok fazla yaklaşan herhangi bir canlı olduğunda meydana gelir. At başka bir değişle arka ayaklarıyla tekme atar.) ata daha iyi tutunmanızı, bacaklarınızın atı sıkıca kavramasını ve kolayca düşmemenizi sağlar.

At Nasıl Harekete Geçer?

Süratlı ve dört nalda attan harekete geçmesi ona vurularak istenir. Çünkü atların derileri kalındır ve ancak vurulduğu zaman hareket etmeleri gerektiğini anlarlar. Ayrıca atlar korktuğunda kaçan hayvanlardır. Bu nedenle onlar korkutularak harekete geçirilir. Eğer topuklarınız atı harekete geçirecek kadar güçlü değilse veya hızlı vuramıyorsanız kamçı (atın kuyruk kısmına yakın yere vurulmasına yarayan kabaca çubuk) veya mahmuz (ayağın bilek kısmına takılan kemerli, arka kısmı hafif çıkık, sivri veya yuvarlak, atın karın kısmına yakın yerini uyarmaya yarayan alet) kullanmalısınız.
Bu üç hareketten sonra temel eğitim bitmiş olur ve müsabakalara hazırlanmak isteyen veya hobi olarak devam etmek isteyenler atlayış eğitimine geçerler.

Engelli Atlayışlar Nasıl Yapılır?fgz446-83251298324690836608782990368296914tci_scene_001

Engeller temel olarak iki tanedir: Çaprak ve düz. Ancak bunlardan önce alıştırma için kuma engel çubuklarından önce bir, daha sonra istenilen kadar ardı ardına dizilir. Bunlardan teker teker üç temel hareketle geçilir. Atlayıştaki en önemli hareket anavandır. Anavan, dizleri öne kırıp ve eğere yapıştırıp, kalçayı hafif havaya kaldırıp, sol el önde olacak şekilde atın üzerinde eğilmektir. Bu hareket, çok hızlı dört nalda üzengi yukarı çekilerek (at yarışlarındaki jokeyler gibi) veya tam atlayış sırasında öne eğilerek yapılır. Bu hareketle atlayış sırasında atın yaptığı hareketten ötürü eylemsizlik ilkesiyle vücudun geri yatması veya geriye düşme engellenir. At yarışlarında ise hem hızdan dolayı bozulacak olan oturuş korunur hem de sürtünme azaltılarak atın hızı kesilmemiş olur.

Atlayışlarda temelde 60 cm atlanır. Ancak müsabakalara hazırlananlar 90-150 cm engellerde alıştırma yaparlar. Müsabaka, 90-150 cm boyunda art arda sıralanmış 12 engelden en kısa sürede atlama yarışıdır. Hobi için gerekli olmasa da müsabakalar için at satın almak zorunludur. Ayrıca müsabakalar için ortalama 180 ders tamamlamak gerekir. Dersler tamamlandıktan sonra lisans ve sertifika alınır.

At Bakımı İncelikleri Nelerdir?fgz361-836865383535528355616tci_scene_001

Binicilerin yaptıkları alıştırmalar ve hazırlıkların yanı sıra atlara verilen eğitim ve bakım süreçleri de önemlidir. Yoğun antrenman sonrasında atı dinlendirmek ve sevmek bunların başında gelir. Bunun yanında en önemli unsurlardan biri atın beslenmesidir. Taze yeşillik, havuç ve şeker atların en sevdiği yiyeceklerdendir. Bunların yanında bol su da tüketilmelidir. Sabah ve akşam dişleri bakterilerden arındırmak için büyük ağızlı ve bol kıllı fırça ile fırçalanmalıdır. Ayrıca atı yıkamak da atlanmaması gereken bir adımdır. Bu adım da geniş ağızlı ve bol kıllı bir fırça ile yapılabilir. Ayrıca çok sıcak havalarda antrenman sonrası çok soğuk olmayan serin bir suyla atı ıslatmak/yıkamak çok hoşuna gidecektir.
Temel at eğitimin yararlanılan prensip atın açlık ve korku duygusudur. Ne kadar onaylamasam da korku duygusunu kullanmak için atın ağız çevresine bağlanan ip ve kamçı kullanılır. Atın açlık duygusunu kullanmak için engelde onunla birlikte atlamanız, onunla birlikte koşmanız, kısacası eğitim sürecini birebir birlikte yaşamanız gerekmektedir. Atlayış veya koşunun sonunda onu şeker veya havuçla ödüllendirebilirsiniz. Ancak tüm bunların yanında atınızı benimsemeniz, onu da ailenizin bir ferdi gibi sevmeniz gerekir. Zira eğitim ilk ailede başlar.  Eğer biniciliğe başlamayı düşünüyorsanız hangi binicilik kulübünü neye göre seçmeniz gerektiğine bu yazıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.istanbulbinicilik.com/hizmetlerimiz/yetiskin-binicilerin-egitimi/

Bengü Yaren Beyaz