Her 10 kadından 8’inin ortak bir kabusu var; o da selülit. Bacakların özellikle üst tarafında, iç kısımlarında karşılaşılan selülit oluşumunda hormonal etkenlerden, beslenme düzenine; egzersizden, yeterli miktarda su alımına kadar pek çok unsur rol oynar. Peki, selülitin tedavisi var mıdır, selülite neler iyi gelir ve selülit önlenebilir mi?

Öncelikle “selülit nedir?” sorusunun cevabından başlayalım. Cildin üst kısmında portakal kabuğu görünümünde olan, aslında cildin alt tabakasında yer alan yağ dokusunun bağ dokular arasında sıkışması sonucu ortaya çıkan sorundur. Vücudun basen, kalça, baldır, üst bacak bölgelerinde sıklıkla görülür. Kadınlarda görülme oranı erkeklere kıyasla daha fazladır. Bunun nedeni de, cilde sıkılık veren kolajen liflerinin yapısının kadınlarda farklı olmasıdır. Şişmanlık veya zayıflığın selülit ile bir bağlantısı yoktur.

selulit1Selülit Neden Olur? Selülite Karşı Nasıl Beslenmeli?

Selülite neden olan unsurlar genetik, hormonal, kötü beslenme olabileceği gibi, yaşa bağlı veya yaşam biçiminden kaynaklanan nedenler de selülit oluşumunu tetikleyebilir. Deri altındaki yağ dağılımı, vücut yapısı gibi özellikler genellikte genetiktir. Dolayısıyla annede görülen selülit oluşumunun ileriki yaşlarda çocuğunda görülme olasılığı da bu nedenle yüksektir.

Östrojen hormonunun vücudun yağ depolamasını etkilemesi, öte yandan yaşlandıkça cildin esnekliğini kaybederek, cilt altında depolanan yağların yüzeye itilmesi de selülit nedenlerindendir.

Selülit ve beslenme arasında yakın bir ilişki olduğu söylenebilir. Yağlı, karbonhidratlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi, şeker ve tuz tüketimi selülit oluşumunu tetikler. Bu nedenle, beslenmede taze meyve ve sebzeye ağırlık verilmesi, lifli gıdaların daha çok tüketilmesi selülite karşı koruyucu beslenme şeklini oluşturur.

Kafein Selülit Yapar mı?

“Kafein selülit yapar mı?” sorusu akla en sık gelen sorulardan biridir. Kahve ve sigaranın vücudumuzdaki kan dolaşımını olumsuz etkilediği, bu doğrultuda selülit oluşumunu da tetiklediği öne sürülmektedir. Ancak, kafeinin selüliti artırdığına dair bilimsel çalışmalar henüz netlik kazanmamıştır. Yine de, selülit diyet programlarında kahveye genellikle yer verilmez.

Selülitin Tedavisi Var mıdır, Selülite Ne İyi Gelir? popo2

Selülit tedavisinde günümüzde mezoterapi ve liposuction gibi yöntemler uygulanmaktadır. Ayrıca kozmetik firmaları tarafından çıkarılan selülit giderici ve inceltici kremler de bulunmaktadır. Bizim önerimizse Domyos’un uzun çalışmalar sonucu çıkardığı özel tasarımlı inovasyon ürünü Shape Booster tayt.

shape-booster-tayt
Shape Booster tayt için tıklayın
shape-booster-tayt-ici
Shape Booster taytın iç kısmı

Shape Booster selülit karşıtı fitness taytı özel iç bileşeni sayesinde fitness egzersizleriniz sırasında selülitlerinize masaj yaparak azalmalarını sağlar. Spor ve çözümü bir araya getiren selülit önleyici Shape Booster tayt bir Decathlon markası olan Domyos tarafından tasarlanmıştır ve yalnızca Decathlon mağazalarında bulunmaktadır. Shape Booster tayt hakkında aşağıdaki videodan veya Shape Booster ürün sayfasından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

Bununla birlikte, selülitin görünürlüğünü azaltmanın ve selülit oluşumunu engellemek için doğru beslenmek, spor yapmak ve stresle baş etmeyi öğrenmek gerekir. Selülit oluşumunu önlemek için ayrıca:

  • Sık sık kilo alıp vermekten kaçının.
  • Meyve sebzelerin, lifli gıdaların yanı sıra potasyum miktarı yüksek olan muz, portakal, havuç, avokado gibi besinleri tüketin.
  • Her gün bol miktarda su için.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten, yanlış oturmaktan kaçının.
  • Tuz, şeker, hamur işlerinden ve alkolden uzak durmaya çalışın.