Sıcaklıkların düşmesiyle, kış kapıda… Yine de hiking ayakkabılarınızı emekliye ayırmanın zamanı değil! Birkaç önerimize bağlı kalarak hala unutulmaz manzaraların tadını çıkartmaya devam edebilirsiniz. Hadi okumaya devam!

 Su geçirmez malzemeler, en yakın arkadaşınız 

canta-yagmurluk
Çantanız için Quechua çanta yağmurluğunu kullanabilirsiniz: tıklayın

Yaz mevsiminin kalabalığı bitti ve kar bulutları henüz havada gözükmüyor: Sizin gibi doğa aşıkları için sonbahar birçok fırsat barındırıyor. Fakat, bu mevsimde havayı önceden kestirmek zor; pastırma yazının ise ne zaman olacağı hala kesin değil.

Bu koşullarda ihtiyacınız olan bir şey, kesinlikle su geçirmez astar ve dikişlere sahip bir ceket. Sırt çantanızın da yağmurlu hava koşullarına dayanabilmesi için yağmurluğa ihtiyacı var!

Yüksek konçlu, su geçirmez doğa yürüyüşü botlarınızın üstünde tozluk kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. Bu ekipmanın en önemli avantajı, ne kadar şiddetli yağmur yağarsa yağsın, ayakkabınızın içinin kuru kalması.

 Çadırı doğru yere sabitleme

Trekking aktivitenizde çadırınızı doğru bir alana sabitlemek, tatsızlıkları önlemek için önemli bir faktördür.

  • Aklınızda bulunsun; ormanlardaki ve ormanların içindeki ağaçsız boşluklardaki hava daha sıcak olur. Bu alanlar geceyi geçirmek için uygun alanlardandır.  _q0r5613
  • Güneşli günlerde, çadır kapınızın doğuya doğru bakmasını sağlayın. Böylece güneş ile birlikte uyanıp, doğal sıcaklıktan yararlanabilirsiniz.
  • Bulutlar kararsız mı gözüküyor? Çadırınızın etrafına birkaç santimetre derinliğinde oluklar açarak, çadır tabanınızın ıslanmasından korunabilirsiniz.
  • Sonbahar mevsiminde rüzgara da kolay kolay güven olmaz. Çadırınızı tepelerin veya geçitlerin eteğine kurarak, yüksek rüzgarlardan korunabilirsiniz.

 Soğuk havalarda da derin ve sıcak uyuyabilirsiniz. 

0-derece-uyku-tulumu
0 derece uyku tulumu için tıklayın

Gündüzleri hala yaz sıcakları hakim gibi görünürken, geceleri işin rengi aniden değişip, soğuk hava vücudunuzu sarabilir. Doğru ekipman seçimiyle bu koşullardan korunabilirsiniz.

  • Konfor sıcaklığı en az 0°C olan bir uyku tulumunu seçmelisiniz.
  • Dolgu malzemesi olarak kuş tüyü seçimi, sıcak bir uyku için farkını hissettirecektir; aynı şekilde mat seçimi de.
  • Kendiliğinden şişen, izolasyonu güçlü bir mata yönelin. Bazı uyku tulumları kendiliğinden mata sahiptir; böylece ekipman sayınızı en aza indirgeyebilirsiniz.

 Her şeyiniz hazır mı? Artık sıra sizde! Doğanın tadını çıkartın!