Dağda fırtınaya yakalandınız, ne yapmanız gerekir? Yazın dağda doğa yürüyüşü yapmanın tadına varmak için mükemmel bir mevsim olduğu tartışılmaz. Fakat bu mevsimin aynı zamanda fırtına mevsimi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Joël Roux, dağ rehberi, bize dağda fırtınaya yakalanırsak yapılması gereken doğru hareketleri anlatacak. Dağda gökyüzü kaprislidir ve bazen bize sürprizler saklar. Düzenli olarak dağda doğa yürüyüşü yapan çoğu kişi; şaşırtıcı, şiddetli, öngörülemez ve bazen de tehlikeli bir fırtınaya yakalanmıştır.

_dsc0822

 • Dağda fırtınanın yaklaştığını nasıl öngörebilirim? Yaz mevsimi elbette dağın tadını çıkartmak için en güzel mevsimdir. Fakat aynı zamanda sıcaklığın yüksek olduğu ve bundan kaynaklı olarak fırtınaların da ortaya çıktığı bir mevsimdir. En büyük sorun fırtınanın size yaklaşma hızıdır; dağda hava o kadar hızlı değişir ki farkına bile varmadan bir fırtınanın ortasında kalabilirsiniz. Bu yüzden gözünüz sürekli açık olmalı ve çevrenizi sürekli incelemelisiniz. Yerel hava durumunu düzenli olarak kontrol etmek ve gökyüzünü düzenli olarak kontrol etmek tavsiye edilir. Yüksekliği fazla ve siyah bulutların yaklaşması gibi fırtına belirtilerinin farkında olmalısınız. Bu fenomen genelde günün sonunda en güçlü şekilde ortaya çıkar fakat bu öğle vakti de olabileceği gerçeğini değiştirmez.
 • Dağdaki fırtınanın tehlikeleri nelerdir? Her şeye rağmen bu olay büyüleyici, güzel ve izlenmeye değerdir fakat yine de dikkat etmelisiniz. Fırtınaya yakalananları bekleyen en büyük tehlikeler:
  • Nehirlerin aniden yükselmesi,
  • havanın aniden soğuması,
  • taşların düşmesi ve
  • dolu yağmaya başlamasıdır.

_q0r6369

 • Fırtına durumunda nereye sığınabilirim? Aslında doğru soru: Fırtınada kaçınılması gerekilen yerler hangileridir olmalı. Özellikle dağ sırtında, zirvede veya tek başına duran bir ağacın yanında bulunmaktan kaçının. Ayrıca kendinize bir ağaçın ya da bir kaya bloğu altında yer aramayın. Herhangi bir su birikintisi, göl, nehir v.b. yerlerden uzak durun çünkü su elektriği iletir.
 • Fırtına sırasında ne yapmalıyım?  Baton gibi metal eşyaları elinizden bırakın. Çömelin, (ayaklar yan yana, kollar dizi sarar şekilde ve başınız dizlerinizin üstünde) çantanızın üstüne veya sizi yerden izole eden başka bir malzemenin üstüne çıkın. Eğer grup halindeyseniz aranızda mesafe bırakın. Son olarak sakin ve sabırlı olun. Fırtınalar çok yoğun olabilir fakat kısa sürelidir, ardından yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.
 • Hangi ekipmanlara sahip olmalıyım?
  raincut
  Raim Cut Yağmurluk Modelleri İçin Tıklayın
  • Fırtına habercisi siyah bulutları gördüğünüz ve ilk damlaları hissetmeye başladığınız anda öncelikle yağmurluğunuzu giyin, çünkü kuru kalmalısınız (su elektriği iletir). Örneğin hafif ve kompakt, Rain Cut yaz gezilerine oldukça uygun olacaktır.
  • Havanın aniden soğuyacağını da göz önünde bulundurun ve su geçirmez katmanınızın altına sıcak bir katman giyin (kendi cebinde saklanabilen ve oldukça kompakt X-light mont size oldukça uygun olacaktır).
  • Son olarak çantanızın içindeki eşyaların da kuru kalması için onları su geçirmez bir kılıfa koyabilir veya çanta yağmurluğu kullanabilirsiniz.

_dsc5845

Birkaç gün süren ve hava durumunun tahmin etmesi zor trekking aktivitenizde, tüm eşyalarınızı plastik poşete koymak mantıklı bir hareket olacaktır. Yağmur altında aynı zamanda uzun süre yürümek durumunda kalabilirsiniz, bu yüzden yanınızda su geçirmez üst ve pantolon bulundurabilirsiniz.

İşte böylece dağda sizi bekleyen güzel günlere, sürprizlere yakalanmamak üzere, hazırsınız!