Doğa yürüyüşü batonları, aktivitenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun seçim yapıldıkça, asla es geçmemeniz gereken bir ekipmandır. Doğru seçimi yaparken etkili olan faktörleri inceleyelim.

  • Ağırlık:

En önemli kriterdir. Batonunuz ne kadar hafif olursa, kullanılması o kadar kolay olur ve o kadar az enerji harcarsınız. Yapısındaki malzeme, bu ekipmanın ağırlığını belirler. Hobi amaçlı kullanımdan düzenli kullanıma kadar, alüminyum bir baton yeterli olacaktır; eğer yoğun ve sıklıkla doğa yürüyüşü yapıyorsanız veya sağlam ve hafif bir baton arıyorsanız, karbon olanlar size daha uygun olacaktır.

_dsc5845

  • Parça sayısı:

İç içe geçebilen katlara sahip batonlara, teleskopik baton denir. Baton ne kadar fazla parçaya sahipse, kapalı boyutları o kadar küçük olur. Genelde 2 veya 3 parçalı batonlar arasında seçim yapılır. Saklarken veya çantanızın arka kısmında taşırken, batonun kapalı boyutları sizin tercihinizde etkili olan etmendir. Baton kullanamayacağınız kaya parkurları içeren doğa yürüyüşlerinde, 3 parçalı modelleri seçmeniz daha uygun olacaktır.

  • Ayarlama sistemi:

Doğa yürüyüşü yaptığınız yerin yapısına ve boyunuza göre, bu kriter oldukça önemlidir. İki farklı tip ayarlama sistemi mevcuttur. Klips, başka bir deyişle dış blokaj sistemi daha kolay ve daha kullanışlıdır. Aynı zamanda daha güven vericidir, batonunuz doğru kilitlendiğini kolayca ve hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. Vidalı, başka bir deyişle iç blokaj sistemi görece daha zordur fakat daha hafiftir. Bu batonları, kendi kendilerine açılmalarını engellemek için iyice sıkmalısınız, fakat başka bir ekipman kullanarak aşırı sıkıştırmayı denemeyin, çünkü bu durumda batonunuzu tekrar kapatamama riskiyle karşılaşırsınız.

  • Tutamak:

Öncelikle tutamağın malzemesini seçmelisiniz. Plastik olanlar daha uygun fiyatlı ve daha sağlamlardır. Fakat sadece hobi amaçlıdan düzenli kullanım için uygundurlar, çünkü ağır, optimum rahatlıktan uzak ve elleri terleten bir yapıya sahiplerdir. Sünger olanlar plastiğe göre biraz daha yumuşaktır, bunun yanı sıra mantar tutamağa sahip batonlar düzenli veya yoğun kullanıma daha uygundur. Bu modeller teri emer ve eliniz terlese bile rahat bir tutuşu garanti altına alır. Fakat aynı zamanda kullanım sonrası sakladığınız yere dikkat etmelisiniz. Eğer mantar veya sünger tutamağa sahip batonunuzu garaj veya bodrum gibi yerlerde saklarsanız, farelerin onu kemirmesi gibi sürprizlere hazır olmalısınız.

tutamak

Tutamağın malzemesinin yanında, biçmi de rahatlığınız konusunda önemli rol oynar. Bazı modellerin tutamak yapısı düz, az çok eğimliyken; diğer modeller daha iyi el tutuşu için ergonomik tutamaklara veya elin şekline uygun yapıya sahiplerdir.

Son olarak, bazı batonların tutamaklarının altında, genelde sünger malzemeden olan kavrama alanları bulabilirsiniz.  Bu kavrama alanları eğimli alanlarda yürürken ihtiyacınız olacak farklı tutuş pozisyonlarında size esneklik sağlar.

  • Bilek perlonları:

Bilek perlonlarının iki işlevi vardır.

  1. Batonlarınızı kaybetmemenizi, düşürmemenizi veya su içmek ve fotoğraf çekmek için durduğunuzda batonunuzu yere koymak zorunda olmamanızı sağlar.
  2. Batonunuzdan daha verimli yararlanmanız için dinamik bir baskı uygulamanızı sağlar. Böylece daha az yorulursunuz ve ellerinizi dinlendirebilirsiniz.

Bazı modellerin bilek perlonları, en iyi rahatlığın yakalanması için, bilek yapınıza uygun ve geniş ek parçalar bulunur. Bilek perlonu ne kadar geniş olursa, uygulayacağınız baskı o kadar kolay olacaktır.

Son olarak, bazı orta ve üst seviye batonlarda, klasik perlon ayarlama sistemlerine göre daha kolay ve daha hızlı, klipsli ayarlama sistemleri bulunmaktadır.

uc

  • Uç:

Piyasada genelde iki malzeme yaygındır. Çelik uçlar, fiyat olarak uygundur fakat çabuk yıpranırlar ve aşınırlar. Tungsten (Volfram da denilen bir mineral) uçlar ise daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Başka bir deyişle, seçiminizi yaparken göz önüne almanız gereken etmenler; kullanım zemini ve kullanım sıklığıdır.

  • Palet:

Bu sefer, ekipmanın seçiminizi etkileyen mevsim koşullarıdır. Eğer yaz mevsiminde; çayır, kayalık, çarşak veya toprak patikada yürüyorsanız, küçük boyutlarda bir palet seçin. Eğer kış koşulları hakimiyet kurduysa, kaba kar gibi yumuşak zeminlerde batonun batmasını önleyecek büyük çaplı bir palete yönelin. Paletler değiştirilebilirdir, yani hem yazın hem kışın farklı paletlerle aynı batonu kullanabilirsiniz. Büyük çaplı paletler yazın kullanılması için tavsiye edilmez çünkü büyük olmaları sebebiyle kayalara takılabilir ve dengenizi kaybetmenize neden olabilir.

Seçiminizde ve fiyat karşılaştırmanızda, batonların tekli mi çift halinde mi satıldığını doğrulamayı unutmayın. Quechua baton modelleri için tıklayın.