Çadırınızın bakımı için kullanışlı tavsiyelerimizi inceleyelim:

Modeli ne olursa olsun çadırınızı temizlemenin en basit yolu, çadırın tentelerini sabunlu bir sünger ile silmektir.  Ardından çadırı sabundan iyice arındırmak için iyice yıkamak gerekir. Bunun için hortum kullanabilirsiniz.

Ağaç reçinesinin dış tenteye damladığı özel durumda ise: her şeyden önce reçinenin kurumasını beklemelisiniz. Ardından, tentenin iç kısmından reçinenin olduğu yere buz tutmalısınız. Yapısı iyice sertleşmiş ve kırılmış reçine, tenteden kazıyarak oldukça kolay çıkacaktır.

_fg86352

Bunun gibi durumlarda aynı zamanda seyreltilmiş bulaşık deterjanı etkili olacaktır.

Çamaşır suyu gibi çözücülerin çadır temizliğinde kullanımı, tentenin su geçirmezlik özelliğini olumsuz yönde etkileyecektir… Bu yüzden çözücülerin temizlikte kullanımından kaçınılmalıdır!

Çadırınız kuruduktan sonra, artık onu kılıfına yerleştirebilirsiniz. Tenteler nemliyken kılıfa yerleştirmekten şiddetle kaçınılmalıdır, aksi takdirde çadırınız küflenebilir ve istenmeyen kötü kokular oluşabilir.

Aynı şekilde çadırı kuru bir yerde saklamanız özellikle tavsiye edilir.

9 YORUMLAR

  • Merhaba,
   Bu konuyla ilgili önerilerimiz şöyle:

   Çadırı kurun ve sabunlu bir süngerle silin,
   Sabun kalıntılarını tamamen çıkartın, dışarda temizliyorsanız hortum kullanabilirsiniz,
   Tentenin üzerine damlamış reçine gibi zorlu lekelerin önce kurumasını bekleyin, daha sonra tentenin alt kısmından lekeye buz değdirin. Buz, reçinenin donup kırılmasını ve kolayca çıkmasını sağlar.

   Asla yapmayın;

   Çadırınızı makinede yıkamayın,
   Deterjan kullanmayın (su geçirmezlik özelliğine zarar verir)
   Islak veya nemli olarak kılıfa yerleştirmeyin

   İlginize teşekkür ederiz.

 1. Haftasonu kamp yattım yağmurdan dolayı çadırım çamur oldu nasıl temizleyebilirim? makine de sadece suyla durulama yapsam sıkıntı olur mu ( sabunsuz ve deterjansız).

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Çadırınızı makinede yıkamanızı önermiyoruz. Makine çadır kumaşının su geçirmezlik özelliğinin kaybolmasına sebep olabilir. Bunun yerine sabunlu süngerler yıkayıp, suyla durulamanızı öneririz.

   İyi günler dileriz

 2. Merhabalar seconds çadırı yeni aldım. Olurda temizlik ihtiyaç duyduğu zaman nasıl temizlenir. Normal çadır gibi değil açık hâliyle mi yıkanacak?

  • Merhaba sporsever,

   Çadırlarımızın iç kısmını bulaşık süngerlerinin yumuşak tarafını kullanarak, sabunlu su ile rahatlıkla silebilirsin. Deterjan ve makine kullanmamalısın. Açık alan bulabilirsen tazyikli su ile de temizlğini yapabilirsin. Kuruması içinse kendi haline bırakmalısın. Isı kaynaklarına maruz kalmaması gerekiyor.

   Sağlıkla ve sporla kal!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.