Dağ bisikletiniz için bisiklet lastiği  seçimi yaparken sürüş yapacağınız zeminin ve kullanım amacınızın seçiminize büyük etkisi olacaktır. Doğru tercih yapmanız sürüş ve yol tutuş performansınızı büyük ölçüde etkiler. Hızlı ve performanslı bir dağ bisikleti ile aldığınız zevki de böylelikle ikiye katlayabilirsiniz. Doğru lastik seçimi nasıl yapılır öğrenmek için yazının devamına göz atmanızı öneririz.

Dağ Bisikletiniz için Doğru Lastik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dağ bisikletinizin jantı sadece belli kalınlıktaki lastiklerle uyumludur. Dolayısıyla, her şeyden önce bisikletinizin jant ölçüsüne uygun lastik kalınlıklarını tespit etmeniz gerekir. 3-4 yıl önce bütün dağ bisikletlerinin jantları sadece 26 inch üretilmekte iken, bugün 27.5 ve 29 inch jant ölçüleri daha çok tercih edilmektedir. Lastiğin kalınlığı lastik seçiminde en önemli unsurlardan biridir.

Dağ Bisikletinizin Lastik Kalınlığını Neye Göre Seçmelisiniz?

u-fit-preview-1024x683

1.95, 2.10, 2.25 gibi ölçüler lastiğinizin kalınlığını gösterir. Lastiğinizin kalınlığı arttıkça, çekiş, fren ve dönüşlerde gücün yola aktarımı sağlandığı için bisikletin yol tutuşu da daha iyi olur. Bununla birlikte kalın lastiklerin zemine uyguladığı baskı, özellikle tımanışlarda hızınızı azaltır. İnce lastikler hızlı sürüş imkanı sunarken, bu lastiklerin yol tutuşu ve kontrol gücü daha azdır.

Eğer dağ bisikletinizi ıslak ve çamurlu bir zeminde kullanacaksanız, çamurlu koşullar için tasarlanmış dişli çamur lastikleri ideal olacaktır. Çünkü lastiğin kalınlığı arttıkça çamura saplanma olasılığı da artar.

Yol tutuşunu dengelemek ve hızı kontrol altında tutmak açısından bisikletin önünde arkasına oranla daha kalın bir lastik tercihi yapan bisikletçi sayısı da azımsanmayacak kadar.

Eğer bisikletinizi kullanacağınız zemin daha engebeli ise lastiğinizin daha tırtıklı ve kalınlığının daha fazla olması gerekir. Bunun için önerilen lastik kalınlığı ortalama 1.9 ila 2.2 inch olup, 2.3, 2.4’lara kadar kalın lastikler de piyasada mevcuttur.

Zemine Uygun Bisiklet Lastiği Nasıl Seçilir?

big_d8d4a2c1e13c4ca5961709379ef23c66

Her zemin için farklı tipte üretilmiş lastik bulunur. Islak ve çamurlu zeminler için geniş aralıklı, büyük dişli lastikler daha uygun olacaktır. Çünkü küçük, sık dişli lastiklerin arasının çabucak çamurla dolması mümkündür. Yaz aylarında, kuru zeminlerde sık dişli veya dişsiz lastikler idealdir.

Yol tutuşu söz konusu olduğunda lastiğin diş yapısı önemli bir etkendir. Düz zeminlerde diş yoğunluğunun ortada olduğu lastikler, toprak ve taşlı yollar için dişlerin kenarlarda daha sık olduğu lastikler uygundur.

Bunun yanı sıra, performans ve güvenlik açısından lastiğin basıncı da önem taşır. Düz yollarda yüksek basınçlı lastikler, arazi yollarındada ise basıncı daha yumuşak lastikler daha iyi sonuç verir. Basıncı düşük lastiğin, zemine temas eden kısmı daha fazla olduğu için yer tutuşu otomatik olarak daha yüksektir.

Doğru lastik seçimi için üreticinin tavsiyelerini dinlemekle kalmayıp, kendiniz de internetten almayı planladığınız bisiklet lastiği hakkındaki yorumları mutlaka okumalısınız. Dilerseniz, Decathlon mağazalarından veya http://www.decathlon.com.tr’den  bisiklet lastikleri, jantları, aksesuarları ve kıyafetlerini detaylıca inceleyebilirsiniz!

Sporla kalın!