Dağ bisikletiniz için bisiklet lastiği  seçimi yaparken sürüş yapacağınız zeminin ve kullanım amacınızın seçiminize büyük etkisi olacaktır. Doğru tercih yapmanız sürüş ve yol tutuş performansınızı büyük ölçüde etkiler. Hızlı ve performanslı bir dağ bisikleti ile aldığınız zevki de böylelikle ikiye katlayabilirsiniz. Doğru lastik seçimi nasıl yapılır öğrenmek için yazının devamına göz atmanızı öneririz.

Dağ Bisikletiniz için Doğru Lastik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dağ bisikletinizin jantı sadece belli kalınlıktaki lastiklerle uyumludur. Dolayısıyla, her şeyden önce bisikletinizin jant ölçüsüne uygun lastik kalınlıklarını tespit etmeniz gerekir. Birkaç yıl önce bütün dağ bisikletlerinin jantları sadece 26 inch üretilmekte iken, bugün 27.5, hatta 29 inch jant ölçüleri de bulunmaktadır. Lastiğin kalınlığı lastik seçiminde en önemli unsurlardan biridir.

Dağ Bisikletinizin Lastiğinin Kalınlığı Neye Göre Seçilir?

u-fit-preview-1024x683

1.95, 2.10, 2.25 gibi ölçüler lastiğinizin kalınlığını gösterir. Lastiğinizin kalınlığı arttıkça, çekiş, fren ve dönüşlerde gücün yola aktarımı sağlandığı için bisikletin yol tutuşu da daha iyi olur. Bununla birlikte kalın lastiklerin zemine uyguladığı baskı, özellikle tımanışlarda hızınızı azaltır. İnce lastikler hızlı sürüş imkanı sunarken, bu lastiklerin yol tutuşu ve kontrol gücü daha azdır.

Eğer dağ bisikletinizi ıslak ve çamurlu bir zeminde kullanacaksanız, çamurlu koşullar için tasarlanmış ince lastikler ideal olacaktır. Çünkü lastiğin kalınlığı arttıkça çamura saplanma olasılığı da artar.

Bazı bisikletçiler yol tutuşunu dengelemek ve hızı kontrol altında tutmak açısından bisikletin önünde arkasına oranla daha kalın bir lastik kullanırlar.

Eğer bisikletinizi şehir içinde veya kırsal bölgelerde kullanacaksanız, lastiğiniz ne kadar ince olursa bisikletinizin sürüşü de o oranda rahat olur. Bunun için önerilen lastik kalınlığı ortalama 1.7 veya 1.8 inch’tir. Ayrıca bu zeminlerde kullanacağınız lastikleri kısmen tırtıklı olarak seçmeniz performansınızı artıracaktır.

Eğer bisikletinizi kullanacağınız zemin daha engebeli ise lastiğinizin daha tırtıklı ve kalınlığının daha fazla olması gerekir. Bunun için önerilen lastik kalınlığı ortalama 1.9 ila 2.2 inch’tir.

Zemine Uygun Bisiklet Lastiği Nasıl Seçilir?

big_d8d4a2c1e13c4ca5961709379ef23c66

Her zemin için farklı tipte üretilmiş lastik bulunur. Islak ve çamurlu zeminler için geniş aralıklı, büyük dişli lastikler daha uygun olacaktır. Çünkü küçük, sık dişli lastiklerin arasının çabucak çamurla dolması mümkündür. Yaz aylarında, kuru zeminlerde sık dişli veya dişsiz lastikler idealdir.

Yol tutuşu söz konusu olduğunda lastiğin diş yapısı önemli bir etkendir. Düz zeminlerde diş yoğunluğunun ortada olduğu lastikler, toprak ve taşlı yollar için dişlerin kenarlarda daha sık olduğu lastikler uygundur.

Bunun yanı sıra, performans ve güvenlik açısından lastiğin basıncı da önem taşır. Düz yollarda yüksek basınçlı lastikler, toprak patika yollarda ise basıncı daha yumuşak lastikler daha iyi sonuç verir.

Doğru lastik seçimi için üreticinin tavsiyelerini dinlemekle kalmayıp, kendiniz de internetten almayı planladığınız bisiklet lastiği hakkındaki yorumları mutlaka okumalısınız. Dilerseniz, Decathlon mağazalarından veya online spor mağazasından  bisiklet lastikleri, jantları, aksesuarları ve kıyafetlerini inceleyebilirsiniz

1 YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.