Facebook, Instagram ya da çeşitli seyahat bloglarında gördüğünüz fotoğraflardan bazılarını yeniden canlandırmak gibi bir hayaliniz mi var? Eğer bisiklet turunuzla ilgili hoşunuza giden manzaraları, zorlu koşulları, deneyimlerinizi ya da yaşadığınız diğer maceraları, fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirmek istiyorsanız, bisiklet turuna dair en doğru görüntüleri nasıl yakalayacağınızı öğrenmeniz gerek.

Bisiklet turunda nasıl fotoğraf çekebilirsiniz? İşte, tur rotasında fotoğraf çekmeye dair yöntemler ve ipuçları.

Fotoğraf Makinesi Nasıl Taşınmalı?

Bisiklet turu sırasında istenilen fotoğrafları çekmek için ilk olarak fotoğraf makinesinin nasıl taşınacağını belirlemek gerekir. Bu noktada karşımıza çıkan seçeneklerden ilki kamerayı omuz askısı ile taşımaktır. Bu yöntem hızlı ve pratik bir yol olarak görünse de, uzun süren yolculuklarda ağırlığı hissedileceğinden ideal değildir.

Tur sırasında kamerayı elde tutmak istiyorsanız, gidon çantası en uygun seçenektir. Gidon çantaları ile yağmurlu havalarda kamerayı korumak mümkün olur. Bisiklet turunuza dair harika fotoğraflar çekebilmek için bir diğer yöntem tripod kullanmaktır. Tripod çekim, rüzgârlı hava da bile keskin ve net görüntüler elde edebilmeye imkân verirken, en iyi açıyı yakalamayı da sağlar.

Bisiklet Üzerinde Hareket Halindeyken Özçekim

photographier-voyage-velo

Bisiklet üzerinde hareket halindeyken kendi fotoğrafınızı çekmek kolay değildir. Bu fotoğraflar genelde bulanıktır.

Hareket halinde kendi fotoğrafınızı net bir şekilde çekmek için yapabileceğiniz ilk şey, tripodunuzu ve zamanlayıcıyı ayarlayıp pedal çevirmeye devam etmek. Bu yöntem rastgele bir çekim olduğundan bazen riskli olsa da, çoğunlukla istediğiniz sonuçları almanızı sağlar.

Bisiklet üzerindeki fotoğraflar için bir diğer yol da seri çekim modunu kullanmaktır. Bu sayede doğru açı ve konuma sahip en iyi fotoğrafları seçebilirsiniz. Grup halinde bir turdaysanız, işiniz daha kolay olacaktır. Grup içerisinde sırasıyla fotoğraf çekebilirsiniz. Bu noktada, en iyi fotoğraf için ne istediğinizi belirtmek açısından doğru iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz.

Manzaraları Fotoğraflamak

WTF_4974.jpg

Bisiklet turu sırasında en zor fotoğraf türü, hareket duygusu ile manzaranın birlikteliğini yansıtacak manzara fotoğrafları çekmektir. Bu noktada, duygu ve deneyimlerinizi takip ettiğiniz rota ve onun ögelerinin görünürlüğüyle birleştirmek istiyorsanız, bazı ipuçlarını takip etmeniz gerekir.

Manzara fotoğrafları çekerken, fotoğraflara derinlik ve hız duygusu katmak için farklı açılardan çekim yapın. Kendinizi fotoğrafın köşesinde olacak şekilde konumlandırıp, makinenizi uzak noktaları alacak şekilde ayarlayın. Bu sayede, rotanızın uzunluğu ve görkemini fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz. Diğer yandan, kendinizi ya da eşyalarınızı fotoğraf için stratejik konumlara yerleştirerek istenen etkiye vurgu yapabilirsiniz.

Durmak için Zaman Ayırın

_z8d9363-jpg-1_-1xoxar

Bisiklet turu sırasında harika bir an ya da manzara yakalamak için durmak gerekir. Bu doğrultuda, fotoğraf çekmek istediğinizde durun ve anlık keşifler yapın. Bu mola zamanlarında etrafa bakmak ve anlık görüntüleri takip etmek ve harika fotoğraflar için çoğunlukla yol gösterici olur.