Özellikle dağ yolu vadiler ya da engebeli araziler üzerinde yapılan bisiklet sürüşlerinde, ağırlık faktörü bir handikap olarak karşımıza çıkar. Bu doğrultuda, maksimum sürüş performansı ve keyifli bir sürüş için bisikletin ağırlığını azaltmak gerekir.

Bisikletinizi hafifletmek için yapılacak işlemlerin ağırlık ve performans dengesinde belirlenmesi gerekir. Bu açıdan, ilk olarak sürüş stiline göre bisiklet ağırlığının önem derecesi ve performans faktörü değerlendirilmelidir. Diğer yandan kendi ağırlığınızı da dikkat almanız gerekir. Güçlü ve ağır bir vücut yapınız varsa, bisikletiniz de sizi taşıyacak güç ve ağırlığa sahip olmalıdır. Yanı sıra, bisikletinizin bağlantı parçalarında yapacağınız değişimlerin bisikletinizin satış değerini etkileyeceğini unutmamanız gerekir.

Bu noktalar doğrultusunda, bisikletinizi nasıl daha hafif hale getirebilirsiniz?

Mekanik Yenilenme

Mekanik bilginiz varsa, bu bilgilerinizi bisikletinizi yenilemek ve hafifletmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda, vana kapaklarını çıkarabilir, kabloları olabilecek en kısa şekilde kesebilirsiniz. Ayrıca sele borusunun alt bölümündeki tüpü keserek de ağırlığı azaltmanız mümkün olacaktır. Tabi bu son aşamayı, sadece ağırlığı azaltmak istiyorsanız ve bisikletinizi satmayı planlamıyorsanız yapın.

Bisiklet İçindeki Suyu Tahliye Edin

db5a2804

Sürüş ya da temizlik aşamasında su bisiklet parçalarına ve tekerleklere girerek, orada kalır. Bu açıdan, bisikletinizdeki suyu tahliye ederek, suyun yapmış olduğu ağırlıktan kurtulabilirsiniz. Bu işlem, bisikletinizi hafifletmenin yanı sıra, bisikletin parçalarının uzun süre suya maruz kalarak zarar görmelerini de önler.

Genel olarak bisiklet boruları ve sele tüp bölümleri arasında biriken kir ve yağ, temizleme işlemi sırasında giren suyun çıkışını engeller. Bu nedenle, temizlik sırasında sele tüplerinin çıkarılması gerekir. Tekerlekler içinde, lastiklerin ve dâhili tüplerin çıkarılması, suyun tam tahliyesi için yapılması gereken işlemlerdir.

Bağlantı Parçalarını Daha İyileriyle Değiştirin

Yüksek kaliteye sahip parçalar, daha hafif bisiklet ve daha üstün performans sağlar. Bisikletin grup parçaları olarak adlandırılan tutma sapı, vites değiştirici ve frenlerini yenileyerek bisikletinizin ağırlığını azaltabilir ve daha iyi bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Bu noktada bisikletin bağlantı parçalarını temizlemek, yıkamak ya da yağlamak bisiklet ağırlığı açısından bir etki sağlamasa da, performansı arttırma ve pedal direncin düşürme açısından fayda sağlayacaktır.

Tekerlekleri Yenileyin

photo_int_btwin_z8d9572-jpg-1_-1xoxar

Tekerlekleri bisikletin ağırlığı açısından en büyük etkiye sahip parçalardır. Bu nedenle, her ne kadar yenilemek masraflı olsa da, daha hafif tekerler, bisikletin ağırlığını 500 grama kadar azaltır.

Direksiyon Parçalarını ve Aksesuarlarını Değiştirin

Yeni bir bisiklet almak çoğu zaman mali açıdan zorlayıcı bir seçenek olarak görünür. Bu anlamda eşitli parçaları değiştirerek, bisikleti hafifletmek çok daha kolay ve ekonomik bir seçenektir. Gidonları, gövdeyi ya da seleyi yenileyerek, performanslarını düşürmeden bisikletinizi hafifletebilirsiniz. Mevcut parçaları karbondan yapılan parçalarla değiştirmeniz de, size 100 – 200 gram kazandıracaktır.

Bisiklet sporuna yönelik, ihtiyacınız olan tüm malzemeleri ve bisiklet yedek parçaları en kaliteli markalarla Decathlon mağazalarında bulabilirsiniz.