Spor fit kalmanın ve sağlıklı yaşamanın dışında artık bir yaşam stili haline geldi. Şüphesiz en çok tercih edilen ve önerilen sporların başında düzenli yürüyüş gelir. Ama bu konuda da en çok akıllara takılan sorular; açık havada yürüyüş mü, yoksa koşu bandı mı? Yürüyüşle kilo verilir mi? Günde ne kadar süre yürüyüş yapmalıyız?

Yürüyüşle Nasıl Kolay Kilo Verilir?

Günde en az 1 saat tempolu yürüyüş hem kalori yakmanızı kolaylaştırır hem de daha fit ve enerjik olmanızı sağlar. Yürüyüş sağlıklı yaşam için en ideal sporlardan biridir. Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gerekenler; doğru nefes alıp vermek ve kolların bacaklarla uyumudur. Vücut dengesinin doğru ayarlandığı yürüyüşler aynı zamanda kas yapısı için önemlidir. Dik ve ileriye doğru bakarak yürümek, omuriliğinizde baskı oluşmasını engeller ve spor esnasında daha iyi performans göstermenize yardımcı olur.

protect 140 m black[8366239cc]tci_scene_001

Yürüyüş Yaparken Ne kadar Kalori Harcadığınızı Hesaplayabilirsiniz

Her gün 60 dakika düzenli yürüyüş yaparak günde 400 kalori kadar yakabilir, istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Vücut yağ yakmaya 25 dakika gibi bir yürüyüşten sonra başlar. Günlük en az 1 saatlik yürüyüş dakikada 5-6 kalori yakmanızı sağlar. Gün içinde yakılan kalori ile alınan kalori arasındaki dengeyi sağlayarak hem daha rahat kilo verebilir hem de kilo almanızı engelleyebilirsiniz. Yürüyüş yağ yakımını hızlandırdığı ve sıvı kaybı oluşturduğu için vücut daha fazla oksijen ihtiyacı hisseder, yürürken su tüketmek kasların oksijen ihtiyacı için önemlidir. Yürüyüş yapmadan önce tüketilen besinler kalori vermekte etkilidir.

Koşu Bandının Avantajları

kosu-bandi
Koşu bantları için tıklayın

“Açık havada yürüyüş mü, koşu bandı mı?” diye soracak olursanız koşu bandı soğuk havalarda daha avantajlı bir tercih olacaktır. Değişen hava şartları ve zaman yetersizliği her zaman açık havada yürüyüş yapmanıza olanak sağlamaz. Düzenli spor yapabilmek, kilonuzu koruyabilmek ve yürüyüşlerinizi aksatmamak için en ideal çözüm koşu bantları ile istediğiniz tempoda yürüyüş yapabilirsiniz. Koşu bandının bir başka avantajı da yürüyüş parkurunu istediğiniz eğime göre ayarlayabilirsiniz. Eğimli yürüyüşler daha fazla yağ yakmanızı ve dolayısıyla daha çok kalori vermenizi sağlar. Farklı model seçenekleriyle sunulan koşu bantları, yüksek teknolojilerden faydalanarak üretilir. Koşu bandında yürürken üzerinde bulunan göstergelerden; ne kadar yağ yaktığınızı, kaç kilometre yürüdüğünüzü ve kan basıncınızı öğrenebilirsiniz.