Spor yapmak her ne kadar sağlıklı ve keyifli olsa da spor sonrası gelen kas ağrıları da bir o kadar dayanılmaz ve acı verici oluyor. Spor sonrası yaşadığınız ağrıların nedenleri ve tedavi yollarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Spor Sonrası Kas Ağrıları

İstisnasız herkesin yaşadığı spor sonrası ağrılar daha ilk haftadan sporu bırakmanıza bile neden olabiliyor. Oysaki bu ağrılar oldukça normaldir ve en fazla 1 hafta süren ağrılardır. Birçok egzersizde yaşanan bu ağrılar özellikle ağırlık çalışması sonrası kendini gösteriyor ve spordan 24 saat sonra kendini hissettirmeye başlıyor. Ortalama 2-3 gün süren bu ağrılar vücudunuzun ve kaslarınızın oldukça iyi çalıştığını gösteriyor. Spor sonrası bir sonraki gün evde dinlenecek zamanınız varsa, işiniz, okulunuz ya da yapmanız gereken herhangi bir iş yoksa kas ağrılarını atlatmak daha kolay ve keyifli oluyor.

Kas Ağrılarını Hafifletici Yöntemler

ısınma hareketleriYapacağınız tüm sporlar için başlangıçta vücudunuzu ısıtmanız oldukça önemlidir. Isınma hareketleri yapmadan direk temel spora geçerseniz vücudunuza bir anda aşırı yüklenme oluyor. Bu durumda ağrılarınız daha şiddetli gerçekleşiyor. Bu da sizi spordan ve hareketten soğutuyor. Bu yüzden başlangıç olarak ısınma hareketleri yapmadan temel spora başlamayın.

Kas ağrılarının temel sebebi laktik asittir. Spor sonrası birikerek kaslarda ağrıya sebep olan laktik asidi dağıtman için en etkili yol su içmekten geçiyor. Egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında bolca içeceğiniz su spor sonrası ağrılarınız için oldukça etkili oluyor ve ağrılarınızı en aza indiriyor.

eliorun-running-women-men8367769836775883677508367752

Hareket sonrası yaşanan ağrıların panzehiri yine harekettir. Spordan sonra kasları gevşetici soğuma hareketleri yapmak laktik asidi dağıtmanızda yardımcı oluyor. Ertesi gün zorlayıcı olmayan kardiyo hareketler ağrıları oldukça hafifletiyor.

Spordan sonraki gün bolca dinlenmek ve uyumak da kaslarınız için faydalı oluyor. Uyku esnasında gevşeyen kaslar kendini daha kolay yeniliyor bu da ağrılarınızı daha çabuk tedavi ediyor. Ağrıyan bölgelere sıcak su torbası koymak da o bölgedeki kasları gevşeterek ağrılarınızın hafiflemesini sağlıyor.

Spor Sonrası Ağrılar Neden Olur?

Ağrılar genellikle spora yeni başladığınızda ya da uzun süre ara verip tekrar spora başladığınızda oluyor. Normal zamandaki çalışma temponuzu arttırmanız ve daha ağır hareketlere başlamanız da ağrılara sebep olabiliyor.

Kas ağrılarının en önemli sebeplerinden biri de ısınmadan spora başlamak oluyor. Bu durum çoğu zaman ağrıların da ötesine geçerek sakatlanmalara sebep olabiliyor. Bu yüzden spor öncesi ısınma hareketleri oldukça önem teşkil ediyor.

Kaslardaki ağrının bir diğer sebebi de mikroskobik yırtıklar oluyor. Fakat bu korkutucu bir durum değil aksine gayet normal bir süreçtir. Kaslar yenilenmek için yıkıma uğruyor ve spor sonrası alacağımız proteinlerle, iyi bir dinlenmeyle daha güçlü olarak yeniden yapılanıyor.

Spor sonrası kas ağrılarının nedeni nedir ve ne yapılmalıdır?  gibi soruların cevaplarına yer verdiğimiz yazımızı okuduğunuza göre spor aktivitelerinize daha sağlıklı, daha bilinçli bir şekilde ve ‘asla!’ pes etmeden devam edebilirsiniz. Spor yaparken ihtiyacınız olan tüm aksesuarları ve kıyafetleri ise Decathlon’da bulabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kal!