Çocukluğumuzda arkadaşlarımızla döndürme yarışması yaptığımız hulahoplar sizin fitness antrenmanlarınızın vazgeçilmeziniz olabilir. Bu eğlenceli ve bir o kadar da sıkılaştırıcı antrenmanı bildiğimiz klasik yöntemlerin dışında biraz geliştirerek de yapabilirsiniz.

Hulahop Vücudun Hangi Kısımlarını Çalıştırır?

domyos_hoop_90175-1
Domyos Fitness Hulahop İçin Tıklayın

Yaptığınız egzersize göre çalıştırdığı kaslar değişmektedir. Yazının alt kısmındaki egzersiz videolarında hangi egzersizin hangi kas grubunu çalıştırdığını görebilirsiniz. Genel olarak saymak gerekirse, belinizde çevirdiğiniz hulahop karın kaslarınızı, eğilerek yaptığınız egzersizler karın, üst bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırır. Hulahopu kolunuzda da çevirebileceğinizi unutmayın. Kolda çevrilen hulahop kol ve omuz kaslarınızı çalıştırır.

Hulahop Nasıl Çevrilir?

Küçükken çevirenler unutmamıştır biliyorum ama sıfırdan başlayacaklar için imkansız görünebilir. Öncelikle belirtmem gerekir ki hulahopta vücudunuzu deliler gibi çevirmenizin bir önemi yok. Önemli olan ayarı tutturmak. Çevirmeye başlarken hulahopun ivme alabilmesi için elinizle bir defa ittirmeniz, ardından ritmik bir şekilde, karnınızı kasarak, hafif hafif kıvırmanız gerekiyor. Hulahopun püf noktası ise vücudunuza giydiğiniz kıyafet; mutlaka ama mutlaka dar bir üst giymelisiniz. Hırka, kazak gibi kıyafetler hulahopun fazla sürtünmeye yol açarak hızlanmasını engeller ve düşmesine neden olur. Videoyu izleyerek başlangıç adımlarını daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Fitness İçin Hulahop Nasıl Olmalı?

Küçükken kullandığımız bakkal hulahopunun aksine fitness hulahopu daha etkili olması için belli bir ağırlığa sahiptir. Ayrıca bedeninize göre çapı da değişmektedir (çocuklarda veya kısa boylu kişilerde çapı küçük hulahop önerilmektedir). Örnek vermek gerekirse videolarda izlediğiniz Domyos hulahop 1 kg ağırlığa, 1 m çapa sahiptir.

Farklı Hulahop Egzersizleri

Karın kaslarınızı çalıştıran bu egzersizi yaparken bacaklarınızı pelvis kemiğinizin hizasında tutun. Aynı zamanda pelvisinizi biraz öne çıkararak etkisini artırabilirsiniz. Günde 3 defa 10 dakikalık setler halinde yapabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki bu egzersizin etkisini artırmak için çevirme hızınızı artırabilirsiniz. Egzersiz boyunca düzenli nefes alıp vermeyi unutmayın.


Karın, üst bacak ve kalça kaslarınızı çalıştıran bu antrenmanı yaparken pozisyonunuz oldukça önemli: Bacaklarınızı pelvis kemiği hizasında açın ve pelvisinizi öne doğru çıkartın. Öndeki ayak bileğinizin eğilme hareketlerinde dizinizin önüne geçmemesine dikkat edin. Düzenli nefes alıp vermeyle 20 tekrarlı 3-4 set halinde yapabilirsiniz. İki bacağınızı da ayrı ayrı ön kısma getirmeyi ve setler arası 30 saniye mola vermeyi unutmayın.


Kollarınızı sıkılaştırabileceğiniz bu egzersizi her kolunuz için 1’er dakikalık 3 setle tamamlayabilirsiniz.

Hilal Yılmaz

http://www.decathlon.com.tr SEM Uzmanı