Günün birinde Hawaii’ye gidip Ali’i Caddesinde dolaşacak olursanız, caddenin başında ilginç bir tabela göreceksiniz: Kırmızı-sarı elbise giymiş bir adamı gösteren bu tabela oldukça küçük. Hemen altında da, daha küçük harflerle şu yazıyor: “Başlangıç çizgisi”. Bunun neyin başlangıç çizgisi olduğunu merak ediyorsanız, 1977 yılına ve O’ahu sahillerine gitmemiz gerekecek. Waikiki Yüzme Kulübü üyelerinin en sevdiği plaj burası, çünkü dalgalar sörf yapmak için mükemmel yüksekliklere çıkıyor. Ancak çoğu gün, tropik fırtınalar nedeniyle sörf yapmak mümkün olmuyor. Yine böyle bir günde, Amerikan Özel Kuvvetler üyesi John Collins ile meşhur Belçikalı bisikletçi Eddy Merckx bir tartışmaya giriyor: yüzücülerin akciğer kapasitesi mi daha fazladır yoksa bisikletçilerin mi? Tartışma bir türlü sonlanmayınca, gerçekten deneyerek görmeye karar veriyorlar: ikisi de önce yüzecek (3.86 kilometre) sonra da bisiklete binecekler (185 kilometre). Birdenbire bu iki aktiviteye koşu sporunu da dâhil etme fikri ortaya çıkıyor, zira bir sonraki gün geleneksel Honolulu maratonu düzenleniyor (42 kilometre). Tam manasıyla centilmen erkekler olarak, bu üç sporu da art arda 24 saatlik bir süre içinde yapmaya karar veren Collins ve Merckx, el sıkışıyor. Arkadaşları ise epey şenlikli olacağını düşündükleri bu aktiviteye, hazırladıkları el ilanları ile tüm ada halkını davet ediyor. Halen saklanan bu ilanlarda şu yazıyor: “4 kilometre yüz! 185 kilometre pedal bas! 42 kilometre koş! Hayatının geri kalanı boyunca iftihar edeceğin bir şey olsun!” Ironman efsanesi, işte böyle başlıyor.

Ironman'ı bitiren ilk yarışçı Gordon Haller
Ironman’ı bitiren ilk yarışçı Gordon Haller

Etkinliğin isim babası da yine Collins, zira başlamadan önce şunu diyor: “Bu yarışı kim kazanırsa, ona Iron Man (Demir Adam) diyeceğiz.” Yarışı kimin kazandığını merak ediyorsanız söyleyelim, zira ne Collins ne de Merckx bitiş çizgisinin yanına bile gelemiyor. Yarışı kazanan, dağıtılan el ilanlarından birini görüp şansını denemek isteyen Gordon Haller adında bir SEAL mensubu. Tüm parkuru 11 saat, 46 dakika ve 58 saniyede tamamlıyor. Bir sonraki yıl, ayrı bir organizasyona gerek kalmadan yarışı tekrar etmek için kendiliğinden 70 kişi toplanıyor. Bu sefer rekor Lyn Lemaire adında bir kadın bisikletçiye ait oluyor: 11 saat, 15 dakika, 56 saniye. O an bir golf turnuvası nedeniyle Hawaii’de bulunan Sports Illustrated muhabiri yarışa ilgi gösterince, Ironman Triatlonu dünya çapında bir ün kazanıyor. O tarihten bu yana da, Hawaii’de düzenlenen tüm yarışlar, yukarıda bahsettiğimiz tabeladan başlıyor ve yine aynı tabelada sonlanıyor. “Hawaii’de düzenlenen” diyoruz, zira Ironman yarışları artık dünya çapında ve hemen her ülkede gerçekleştiriliyor.

Ironman Yarışları Hangi Etaplardan Oluşuyor?

051015-N-9419C-004

Ülkeye (ve coğrafi koşullara) göre formayı değişse de, klasik bir Ironman Triatlonu şu aşamalardan oluşuyor: 3.86 kilometre yüzme, 180,25 kilometre bisiklet ve 42,20 kilometre koşu. Yine, standart kurallar tüm bu etapların 17 saat içinde ve belirli süreler dâhilinde tamamlanmasını şart koşuyor: yüzme etabını 2 saat 20 dakika, bisiklet etabını 8 sat 10 dakika, koşu etabını ise 6 saat 30 dakika içinde tamamlamak zorundasınız. Tüm etapları toplam olarak en kısa sürede tamamlayan kişi, yarışmanın galibi sayılıyor ve Ironman unvanına hak kazanıyor. (Kadınlar için de aynı eril unvan kullanılıyor.) Şu anda dünya rekorunun sahibi Marino Vanhoenacker adında bir Belçikalı: tüm etapları 7 saat, 45 dakika, 58 saniye içinde tamamlamayı başarmış bulunuyor. Laf aramızda, bu rekor kolay kolay kırılacağa benzemiyor!

Ironman Yarışları Hangi Ülkelerde Düzenleniyor?

Ironman Triatlonu “laf olsun” diye katılabileceğiniz bir yarış değil, tüm yarışçıların ciddi bir teknik destek ekibi bulunuyor. Yarışmanın her etabında (müdahale etmeden) ekip üyeleri yarışçılarının yanlarında bekliyor. Sıvı desteği almak zorunlu, bu da ekip üyeleri tarafından hallediliyor. Ironman, insan vücudunun tüm sınırlarını sonuna dek zorlayan bir yarışma ve finiş çizgisini geçebilmek dahi başlı başına bir başarı olarak kabul ediliyor.

1170x500

Ironman Triatlonu, şu anda Avustralya, Kanada, Avrupa, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Yeni Zelanda, Malezya, Brezilya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ek olarak geçen yıl itibariyle Türkiye’de düzenleniyor. Ülkelere göre bazı farklılıklar olsa da (örneğin Kanada’da yüzme etabı yerine kayak etabı gerçekleştiriliyor), hepsinin anacı aynı: dünyanın en dayanıklı atletlerini belirlemek. Bu ülkeler dışında kalan yerlerde de, Ironman 70,3 adında “hafifletilmiş” bir yarış düzenleniyor. Ironman 70,3 yarışlarının etapları aynı, ancak sadece 1,9 kilometre yüzmek, 90 kilometre bisiklete binmek ve 21,1 kilometre koşmak gerekiyor. (Antalya’da düzenlenen Ironman’in klasmanı da 70,3) Kendinizi zorlamak ve bedeninizin sınırlarını anlamak istiyorsanız siz de şansınızı deneyebilirsiniz – ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, çok ama çok iyi hazırlanmanız gerekiyor!