yara-bandi-yapistirmaAyakta su toplamasının temel nedeni tahriş, temel suçluları ise genellikle ayakkabı veya çoraplardır. Ayak parmaklarının altında veya yanlarında görülebilen su toplaması hem acı verir hem de hareketlerinizi engeller. Su toplaması tedavisi nasıl yapılır ve bu sorunla karşılaşmamak için ne gibi önlemler almak gerekir, isterseniz yakından bakalım.

Hava geçirmeyen, ayaklarınızın nefes almasını engelleyen çoraplar veya ayaklarınızı rahatsız eden ayakkabılar su toplamasına neden olabilir. Uzun süre ayakta kalmak, uzun yürüyüşler, havanın sıcak olması gibi etkenler de tahrişi artırabilir. Su toplayan bölgelerde erken aşamada bir tedbir alınmazsa, sorunun ayak tabanına yayılması gibi bir risk de bulunur.

Ayakta oluşan su kabarcıkları genellikle kendi kendine geçer. Hangi hallerde nasıl bir tedavi uygulayabilirsiniz?

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Su Kabarcığı Bölgesi Henüz Kırmızı Ama Kabarcık Yırtılmamışsa:

Ayakkabı giymeniz gerektiğinde o bölgeyi yara bandı ile veya gazlı bezle kapatarak koruyun. Diğer hallerde bol miktarda nemlendirici uygulayarak, bölgenin hava almasını sağlayın. Eğer ayaklarınızın üstüne basmanızı zorlaştırmıyorsa, kabarcığı kendi kendine iyileşmeye bırakmanız yerinde olacaktır.

Kabarcık Yırtılmışsa: Normal şartlarda, bu bölgeye antibiyotikli merhem uygulayın. Eğer aktivitenize devam etmeniz gerekiyorsa, kabarcıkların üzerini önce iyotlu bir temizleyici ile silerek, ardından yaranın üzerini yapışmayacak bir bez ile kapatın. Geceleri ise su toplanan yeri çabuk iyileşmesi için, açıkta bırakarak bölgenin hava ile temas etmesini sağlayın.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Önlenir?

-Doğru Ayakkabıyı Seçmek: Su kabarcıklarının önlenebilmesi için ayakkabının içerisinde ayağınızın rahat olması gerekir. Ayaklarınız en geniş hacmine gün sonunda ulaşır. Bu nedenle, ayakkabı denerken veya satın alırken bunu gün sonunda yapmaya özen gösterin. Online ayakkabı satın aldığınızdaysa denemenizi yine akşam yapmanız mümkün, ayağınızı sıkan ayakkabının beden değişimini ücretsiz kargo hizmetiyle kolayca yapabilirsiniz.

Spor ayakkabısı seçerken de, özellikle baş parmağın sürtünmesini önlemek için ayakkabının ön tarafında bir tırnak boyu boşluk olmasına dikkat edin. Öte yandan, yeni aldığınız ayakkabıyı çok uzun süreler giymekten kaçının. Aşamalı olarak giyerek ayakkabının ayağınıza alışmasını sağlayabilirsiniz.

kosu-corabi
Kalenji Teknik Koşu Çorabı

-Doğru Çorabı Seçmek: Koşu esnasında ayaklarınızın hava almasını sağlayacak, nemi önleyecek bir çorap seçimi yapmalısınız. Çorabın büyüklüğü ayağınıza uygun olmalı; ne ayağınızı sımsıkı sarmalı ne de ayağınızdan kaymalıdır. Birçok insan spor çorabının teknik özelliklerini göz ardı ederek babet çorabı gibi kısa çoraplar tercih etmektedir. Bu da ayaktaki sürtünmenin artmasına sebep olmaktadır. Spor çorapları teknik özellikleri sayesinde teri emer, sürtünmeyi azaltır ve ayağın spor ayakkabıya temas eden özellikle bilek bölgesini sarar.

Ayaklar Uzun Antrenmanlara Nasıl Hazırlanmalı? 

Antrenman süresinin uzun olacağını ve ayaklarınızın bundan etkileneceğini bildiğiniz durumlarda, su toplamasına karşı ayaklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Aptonia Sürünme Önleyici Krem
Aptonia Sürtünme Önleyici Krem

Yaklaşık 3 hafta öncesinden başlayarak gün aşırı ayaklarınıza limon suyu ve nemlendirici uygulayabilirsiniz. Bu karışım, ayak derinizi daha dayanıklı kılacaktır. Antrenman veya yarış öncesinde de sürtünme önleyici krem ile ayaklarınızı koruyabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa aralarda çorabınızı değiştirmek de işe yarar.

Dilerseniz, ayaklarınızı en iyi şekilde korumak için ihtiyaç duyduğunuz koşu ayakkabısı, çorap ve benzeri malzemeleri online mağazamızdan veya size en yakın mağazadan temin edebilirsiniz.