Koşu yapmayı seven, formunu bu yolla koruyan çoğu kişinin aklına koşu ve yaş ilişkisi hakkında sorular takılır. “Koşuda yaş sınırı nedir? Kaç yaşınıza dek sağlığınızı tehlikeye atmadan koşabilirsiniz?” gibi sorulara cevap bulmak için, içeriğimize göz atabilirsiniz.

kosuda-yas-siniri

Günümüzde en sevilen sporlardan biri koşmaktır. Koşu sporu, uygulaması kolay olduğu ve fazla masraf gerektirmediği için çoğu kişinin tercihidir. Birçok sporsever, sahillerde, parklarda, ormanlarda koşarak formunu korumayı tercih eder. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz bu sporda biraz disiplin ve aksatılmayan bir koşu rutini ile kolayca form tutabilirsiniz. Koşu parkurlarında her yaştan amatör koşucuya rastlamak mümkündür bir yandan da bazıları ilerleyen yaşlarda koşmanın sağlıksız ya da zor olduğunu düşünür. Bu durumda da çoğu kişinin aklına “Koşuda yaş sınır nedir?” sorusu takılır.

Yaşın Koşuya Etkisi

Koşu, amatörler için yapılması kolay gözükse de yüksek performans gerektiren bir spor dalı. Bu sebeple, belli bir yaştan sonra koşu antrenmanları sırasında bazı zorluklar yaşamanız mümkün. 30’lu yaşlardan sonra vücudunuzun bir kerede alıp kullanabileceği oksijen miktarı azalır bu yüzden de genelde 30 yaşından sonra spor performansınızda bir düşüş gözlemleyebilirsiniz. Ama tabii ki bu sizin koşu ya da herhangi bir sporu bırakmanız için sebep değil, eğer bir sağlık sorununuz yoksa temponuzda hafif bir düşüşten başka bir sorun yaşamadan koşuya devam edebilirsiniz.

kosunun-yasi

Yaşınız İlerledikçe Kas Yapınızda Neler Değişir?

Spor performansınızı etkileyen en önemli unsurlardan biri kaslarınızdır. Kaslarınızın gücü ve esnekliği yaşınız ilerledikçe azalır. 40 yaşından itibaren azalmaya başlayan kas gücü, 65 yaşında ciddi bir düşüş yaşar. Kas esnekliği ise genellikle 50 yaşında azalmaya başlar. Vücudunuzdaki bu tarz değişimler yaşa bağlı olsa da, sağlıklı kişiler için koşuda yaş sınırlaması, olduğunu söylemek mümkün değil. Amatör koşucular arasında geç yaşlarda koşmaya başlayan birçok kişiye de rastlamak mümkündür. Daha sportif bir yaşam tarzından gelen kişiler genellikle daha uzun yıllar boyunca koşmaya devam edebilirler. Bir yandan da koşu parkurlarında, 70, 80 yaşındaki koşuculara bile rastlamak mümkündür, bu durum da koşuya zevk aldığınız sürece devam etme şansınız bulunduğunu gösterir.

kosu-grubu

Hangi yaşta hangi spor dallarıyla uğraşmanın sizin için daha sağlıklı olduğunu sağlık ve spor uzmanlarına danışmanız en doğru harekettir. Özellikle 40 yaşından sonra spora başlamak isteyenlerin, doktor kontrolünden geçmeleri hatta doktor tavsiyesi doğrultusunda kalp testleri yaptırması gerekebilir. Sağlıklı ve zinde bir hayat için uzmanların onayını da alarak ileri yaşlarda da koşmaya devam edebilirsiniz.