Sıcak, nefes alan, az yer kaplayan, tüylü yapıda ya da değil… Doğa yürüyüşünde üşümemeniz için doğru polar seçimi en önemli etmenlerden biridir. Doğru seçim için tavsiyelerimizi keşfedin!

Polar seçimi 2 kritere bağlı olarak yapılır: Harcayacağınız efor yoğunluğu ve dış sıcaklık.

1-Harcayacağınız Efor Yoğunluğu

Yoğun efor esnasında, daha fazla terlersiniz. Yürüyüşe ıslak bir kıyafetle devam etmemek için, nefes alan bir polar seçmek önemli bir rol oynar. Nefes alabilme özelliği, kıyafette kullanılan malzemenin, terleme sırasında ortaya çıkan su buharını bir üst katmana veya atmosfere iletebilme kapasitesidir.

Bu özelliğin yanı sıra, polarınızın nefes alma kapasitesini arttırmak için fermuarlı bir yapıya sahip olması, harcadığınız enerjinin yoğunluğuna göre sizin daha fazla “havalandırmaya” sahip olmanızı sağlar: Yarım fermuar, tam fermuar, koltuk altında fermuarlar v.b…

image-de-marque-23

Daha az yoğunluktaki aktivitelerdeyse, vücudumuz daha yavaş ısınır ve daha az terlersiniz. Yani nefes alma özelliğinin önemi daha arka plana itilir. Bu yüzden daha iyi ısı yalıtımı özelliğine sahip polarlara yönelebilirsiniz.

2-Dış Sıcaklık

Dikkate almanız gereken ikinci özellik ise dış sıcaklıktır. Hava durumuna göre, ihtiyacınız olan ısı yalıtımı yoğunluğu da değişecektir.

Serin Havadan Soğuk Havaya Kadar (7°C’nin Üstünde)

Mikro polara; yani çok ince, daha hafif ve daha az yer kaplayan bir polara yönelebilirsiniz.

Çok Soğuk Havalarda (7°C’Nin Altında)

Size tavsiyemiz kabarık bir malzemeye sahip polar seçmenizdir (yani iç ya da dış yüzeyinde tüylendirme işlemi yapılmış ya da uzun tüylü yapıya sahip bir polar; aşağıdaki videoda da görebilirsiniz).

Bu tip polarlar, daha fazla hava tutar, bu da izolasyon için en iyi malzemedir dolayısıyla sizi soğuktan daha iyi korur.

Bilmenizde fayda var: Bazı polarların kumaşında elastan iplik kullanılır; böylece polarınız daha elastik bir yapıya sahip olur ve daha fazla hareket özgürlüğüne sahip olursunuz. Bu özellikteki polarları, ürün avantajları kısmında yazan “Hareket Özgürlüğü” ile tanıyabilirsiniz.