Doğada yürürken veya mola verdiğinizde giyebileceğiniz, soğuk veya çok soğuk havalarda kullanılabilinen dolgulu mont seçimi her zaman kolay değildir… Bu yüzden doğru seçim için tavsiyelerimizi inceleyin!

Şişme mont seçimi iki kritere göre yapılır: Harcayacağınız efor yoğunluğu ve dış sıcaklık.

Dış Sıcaklık

Şişme mont seçiminde ilk sormanız gereken soru: Hangi sıcaklıklarda kullanacağım? Bütün şişme mont modellerimiz belli sıcaklık aralığında test edilerek, doğa yürüyüşü için kullanımda optimum sıcaklık aralığı belirlenir. Bu aralığı garanti edebilmek için bu testler 5 km/s hızda yürüme ve 5 km/s hızında hafif rüzgarlı koşullarda, kışlık kıyafetlerle yapılır: Alt katmanda polar, eldiven, sıcak tutan bir pantolon, ayakkabı ve bere kullanılır.

Çok Soğuk Havalarda (-10°C’nin Altında)

Hacmi fazla ve teknik montlara yönelin; dolgu içinde hava hapsederek sizi soğuktan koruması açısından önemlidir.

image-de-marque-6

Soğuk Havalarda (-10°C’nin Üstünde)

Hava daha az soğuk olduğunda, mikro-mont modellerimiz uygun olacaktır; dolgu daha az önemli olduğu için bu modeller daha hafif ve daha kompakttır.

Efor Yoğunluğu

Çok fazla efor gerektiren (örneğin çok irtifa aldığınız faaliyetler) aktiviteler söz konusu olduğunda, yoğun doğa yürüyüşü koşulları hakim olur. Bu tip doğa yürüyüşünde veya birkaç gün süren aktivitelerde; hafif ve az yer kaplayan bir mont seçimi daha uygun olacaktır. Az yer kaplaması sayesinde, küçük bir kılıfa veya ceketinizin cebine kolayca sığar; çantanızda rahatça taşınır ve molalarınızda zaman harcamadan giyebilirsiniz.

image-de-marque-31

Daha az yoğun ve kısa faaliyetlerde, üstünüzde montunuzla yürüyebilirsiniz, yani yer kaplamama özelliği ikinci plandadır.

Şişme montlarımız su kaydırıcı özelliğe sahiptir fakat su geçirmez değildir; yağmur anında montunuzun üstüne yağmurluk giymenizi tavsiye ederiz.

Su Geçirmez Mont Seçimi

Dağ ortamında hava durumu çok hızlı değişebilir, bu yüzden faaliyetlerinizde su geçirmez bir mont bulundurmanız tavsiye edilir. Ceketler arasında çok sayıda seçenek vardır: hafif olanlar, sıcak tutanlar, 3’ü 1 arada modeller, havalandırma fermuarı olanlar, olmayanlar. Ayrıca farklı su geçirmezlik seviyeleri mevcuttur…
Bu seçenekler arasında seçim yapmak her zaman kolay olmaz, bu yüzden tavsiyelerimizi inceleyelim!

_q0r6369

Su geçirmez ceket seçimi 3 kritere göre yapılır:

  • İstenilen su geçirmezlik seviyesi,
  • dış sıcaklık,
  • efor yoğunluğu

1- Su geçirmezlik

İhtiyacınız olan koruma seviyesine göre, su geçirmezlik seviyesi seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Quechua’da, duş testi sayesinde ürünlerimizi laboratuvarda test ediyoruz: Mont yağmur etkisi yaratan bir duş altına konulup değerleri ölçülür. Bu ölçümlerde sadece kumaşın değil; fermuarların, dikişlerin ve diğer parçaların da değerleri gözlemlenir.

Seçimi kolaylaştırmak için, tüm ceketlere su geçirmezlik seviyesine göre 1-5 puan arasında not verilir. Örneğin puanı 2 olan bir ceket, hafif sağanaktan (1 saatlik 6 cm yağış) sizi korumaya yetecektir; bunun yanında puanı 5 olan bir ceket sizi fırtınalardan korur (4 saatlik 1,8 metre yağış).

2- Dış sıcaklık

2 tip doğa yürüyüşü montu vardır. Hafif olanlar ve sıcak tutanlar.

Hafif montlar, sıcak tutan bir astara sahip değildir veya çok ince bir astarı vardır; daha çok ara sezonlarda veya kışın polar veya bir mikro mont (kompakt ve ince dolgulu montlar) eşliğinde giyilir.

Soğuk havalarda, daha çok sıcak tutan bir astara sahip ceket seçilir. Bazılarının iç astarları çıkartılabilir (genelde bir polar ya da bir mont fermuar ile ceketin içine yerleştirilmiş olur), bu ceketlere 3’ü 1 arada montlar denir. Hava sıcaklığına göre, bu ceketlerin bir katmanını çıkartabilirsiniz ve ceketinizi hafifletebilirsiniz.

_dsc0822

3- Efor yoğunluğu

Son kriter ise yürüyüş sırasında harcadığınız efordur. Yoğunluk ne kadar artarsa, o kadar çok terlersiniz, bu yüzden havalandırma deliklerine sahip bir ceket uygun olacaktır. Fermuarlar, mekanik havalandırma sağlar. Bu fermuarlar genelde koltuk altında bulunur ama bazı cepler de aynı şekilde teri dışarı atmak için fileli bir yapıya sahiptir.

raincut

Daha da iyi bir havalandırma isterseniz montunuzun alt katmanlarını nefes alan kıyafetlerden seçin ve ceketin alt kısmında ve kollarda bulunan lastik veya cırtcırtları fazla sıkmayın. Kıyafetlerinizin teknik özelliklerinden maksimum seviyede yararlanmak için, farklı katmanlardaki kıyafetleri, eforunuza göre doğru seçin.

Eğer yağmur altında uzun süreli yürüyüş öngörüyorsanız, ceketinizin üstüne bir panço giyerek en iyi su geçirmezlik seviyesini yakalayabilirsiniz. Bu aynı zamanda çantanızı yağmurdan korumanızı da sağlar.

 Erkek, kadın ve çocuk su geçirmez ceket seçeneklerimizi keşfedin.