Uyku tulumunun kullanılmadığı zamanlarda saklanma koşulları dolgu türüne göre değişir:

– Kuş Tüyü Uyku Tulumunu Nasıl Saklarım?

Kuş tüyü sıkıştırıldığı zaman kötü şekilde yıpranır, bu yüzden kuş tüyü uyku tulumlarını geniş saklama kılıflarıdna saklamanız önerilir.

uyku-tulumu
Uyku Tulumu Saklama Çantası

Quechua kuş tüyü uyku tulumları saklamaya uygun bir kılıf ile birlikte satılır; böylece tüye zarar vermeden kolayca uyku tulumunuzu saklayabilirsiniz; ayrıca bu sayede uyku tulumunuzu sürekli açık tutmak zorunda kalmazsınız. Eğer uyku tulumunuzu açık biçimde saklamayı tercih ediyorsanız: bir askıya düz şekilde asınız, tıpkı bir pantolon gibi.

– Sentetik Dolgulu Uyku Tulumunu Nasıl Saklarım?

Buna karşın, sentetik – elyaf dolgulu bir uyku tulumu, sıkıştırılabilir bir kılıfta saklanabilir, yani beraber satıldığı kılıf ile birlikte.

Tulumu kılıfına tıkıştırarak yerleştirirseniz, tulumunuzun sürekli aynı yerden katlanmasını önlersiniz. Bu sayede elyaf iplikler sürekli aynı yerde ezilmez, daha uzun süre iyi durumda saklanabilir.

Uyku Tulumunuzda Asla Üşümemeniz İçin 5 Tavsiye

Quechua uyku tulumları kılıflarının üzerinde belirtilen “konfor” sıcaklıkları, Avrupa standartlarına uygun testlere göre belirlenir. Soğuğa karşı hassasiyet; kişiye ve hava durumuna göre değişiklik gösterebilir.

sleepin-bag-$$$$

İşte uyku tulumunuzun içinde üşümemeniz için 5 tavsiye!

1- Uyku tulumunuzun boyunu ve kullanımınıza uygun konfor sıcaklığını doğru seçin. Eğer uyku tulumunuz fazla büyükse, içinde oluşan soğuk hava boşlukları üşümenize neden olur. Öte yandan uyku tulumunuz fazla küçükse yeterince örtünemeyebilir ve sıkışarak üşüyebilirsiniz. Uyku tulumunun sıcaklığı, onu kullanacağınız ortama uygun değilse de üşürsünüz.

2- Uyku tulumunuzun başlığını ve üst kısımdaki kapanış yerini iyi ayarlayın. Vücut ısınızın büyük bir kısmını (yaklaşık % 30’unu) başınızdan kaybedersiniz! Bu yüzden başlığınızın kordonlarını, sadece yüzünüz açıkta kalacak şekilde sıkıca kapatmak çok önemlidir.

3- Mat Kullanın: Böylece üzerinde kamp yaptığınız ve genelde soğuk ve nemli olan zemin ile aranızda yalıtım olur.

4- Giyinin, ama abartmayın! Merinos yünü içlikler idealdir: İncedir, vücuda oturur ve nefes alır. Diğer bir avantaj ise,  merinos koku önleyici özelliktedir.

5- İpek uyku tulumu çarşafı tercih edin. Pişman olmayacaksınız! Fazladan birkaç derece daha ısınacak ve bütün gün yürüdükten sonra yumuşaklığının tadına varacaksınız.

ipek-carsam
İpek Uyku Tulumu İçin Tıklayın

Küçük bir ipucu daha!  

Eğer uyku tulumunuzun kullanım sıcaklığı dış sıcaklığın üstündeyse, eldiven ve şapka takarak birkaç derece daha sıcaklık sağlayabilirsiniz. El veya ayak ısıtıcıları da kısmen yardımcı olabilir (kullanım talimatlarına uyun). 

Uyku Tulumu Bakımı Nasıl Yapılır ve Temizlenir?

Uyku tulumu bakımı, dolgu çeşidine göre değişir.

sleeping'bed-10-green-[8207251]-02Polyester Elyaf Dolgu İçin Yapmanız Gerekenler:

Uyku tulumunuzu çamaşır makinesine yerleştirin. Aynı şekilde yanına 3 tane tenis topu ekleyin (mümkünse yeni toplar veya çamaşır suyu ile temizlenmiş toplar kullanın): Bu sayede uyku tulumu makine içerisinde aldığı darbelerle daha iyi yıkanır ve zarar görmez. Program olarak 30°, sıkma ve kurutma içermeyen bir program seçin (sentetik). Son olarak açık havada kurutun.

Kuş Tüyü Dolgu İçin Yapmanız Gerekenler:

Altın kural, kuş tüyü uyku tulumunuzu mümkün olduğunca az yıkamanızdır. Bunun yanında bu tip uyku tulumu temizliğinin, profesyoneller tarafından pres yöntemiyle yapılması daha uygun olacaktır. Özellikle dikişlerin olduğu kısımların tamamen kuru olduğundan emin olunmalıdır.

Kolay bir bakım ve kirlenmeyi önlemek için, kullanım sırasında uyku tulumunuzun içine; pamuk veya ipek bir uyku tulumu çarşafı yerleştirebilirsiniz.