binixi-cizmesiBinici botu seçerken dayanıklılığına, bacağınıza ve ayağınıza oturma şekline, numarasına dikkat etmeniz gerekir. Performansınıza uygun bir çizme olup olmadığı veya su geçirmezliği de dikkate alacağınız diğer bir husustur.

Nasıl gündelik hayatınızda kıyafetlerinizin altına stil ve rahatlık açısından uygun bir ayakkabı seçiyorsanız, binici çizmesinde de aynı durum geçerlidir. Binicilik kıyafetlerinizin ve aksesuarlarınızın en önemli parçalarından biri olan çizmelerinizi seçerken hem rahatlığı hem çizmelerin belli güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığını hem de günlük kullanımdan doğacak aşınmalara karşı dayanıklı olup olmadığını göz önüne almanız gerekir.

Güvenlik Önceliğiniz Olmalı

Seçtiğiniz çizmelerin acil durumlarda üzengiden kolayca kayabilecek bir taban yapısına sahip olması önem taşır. Ancak, çizmeler aynı zamanda sağlam bir topuğa sahip olmalı ve ayağın üzengiden kaymasını önlemelidir. Eğer geniş yapılı bir binici botu alacaksanız ayağınızın üzengide sıkışmamasına da dikkat etmelisiniz.

Renk ve Numara Seçimibnici-botu

Binici botları genellikle siyah ve kahverengidir. Canlı renklerde modelleri de nadiren bulmak mümkündür. Ayağı kavrayış konusunda giydiğiniz botun çok sıkmaması gerekmektedir. Ayakkabının içine nasıl bir çorap giyeceğiniz de önemlidir. Eğer çizmelerinizi ağırlıklı olarak kışın kalın bir çorapla birlikte kullanacaksanız yarım ölçü daha büyük alabilirsiniz.

Bacak Yapısına Uygunluk

Çizmelerinizi seçerken bacağınızı sıkmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için alt bacağınızın en geniş kısmını ölçerek, buna uygun çizme seçimi yapmalı ve bu esnada da pantolonun ve uzun çorapların payını da hesaba katmalısınız. Binici çizmesinin uzunluğu önemlidir. Çok kısa bir bot hem bacaklarınızı kısa ve tıknaz gösterebilir hem de cildinizi rahatsız edebilir. Öte yandan, boyu çok uzun bir çizme de, dizinizin arka tarafında kıvrılacaktır. Bu tür olası rahatsızlıkları önlemek için ideal olanı, çizmenizi biniş pozisyonundayken deneyip, rahatlığını test etmektir.

Stil Tercihibinixi-cizmesi

Uzun çizmelerin pek çoğunun arka kısmında giyimi kolaylaştıran fermuarı bulunur. Eğer fermuar yandaysa ve fermuar kapağı da varsa, bu giyim açısından hem daha fazla rahatlık sağlar hem de teninizi biniş esnasında sıkıştırmaz.

Çizme sentetik veya deri gövdeli olabilir. Sentetik gövdeli çizmelerin bakımı daha kolay olup, eyere sürtünmeden kaynaklanabilecek aşınmalara karşı daha dayanıklıdır. Eğer çizmelerinizle kışın çamurlu ortamlara girecekseniz su geçirmeyen özellikte olması tercih edilmelidir.

Çizme ve Binicilik Kıyafetlerinizi Seçerken…

Amacınıza en uygun ve size olabildiğince rahatlık sunan çizme ve kıyafetleri seçmeye özen gösterin. Dilerseniz spor tutkunlarının değişmez adresi Decathlon’dan binici çizmeleri, binici pantolonları, binici eldivenleri ve daha pek çok kıyafet ve aksesuarı inceleyebilir, kolaylıkla satın alabilirsiniz.