crossfit_haltero_pe15-7Düzenli antrenman yapan sporcuların, kas gelişimlerini daha etkili ve hızlı biçimde gerçekleştirmeleri için beslenmelerine mümkün olduğunca dikkat etmeleri gerekiyor. Ancak modern zamanın değişen koşulları içinde doğru besine her an ulaşmak mümkün olmuyor. Protein tozları, tam da bu noktada sporcuların imdadına yetişerek onlara, gereksinim duydukları proteini pratik bir şekilde tüketmelerini sağlıyor.

Protein Tozu ve Kas Geliştirme Arasındaki İlişki

Tamamen doğal gıda maddelerinin, çeşitli süreçlerden geçmesi neticesinde elde edilen besin takviyeleri olan protein tozları yapılan araştırmalara göre kas gelişiminin en önemli kaynağı olan ve vücutta gerçekleşen protein sentezini zirveye taşıyor. Bunun yanında; LDL türü kolesterolü ve trigliserid olarak adlandırılan kandaki yağ asidi oranını düşürdüğü birçok araştırmayla ortaya konuyor.

whey
Whey Protein

Sporcu beslenmesinde protein tozu seçerken dikkatli olmak ve hedefe yönelik ürünleri edinmek gerekiyor. Sindirimi ve kana karışma hızı çok yüksek olduğu için sporcuların en çok tercih ettikleri Whey türü protein tozu çeşitleri, peynir altı suyu tozundan elde ediliyor. Kazein olarak nitelendirilen ve süt proteininden elde edilen protein tozu, Whey’e nazaran çok daha yavaş sindirildiği için antrenman sırasında yıkılan kasların tamiri noktasında daha işlevsel bir rol kazanıyor. Bunların haricinde, et ve soyadan elde edilen ürünler de protein tozu markaları tarafından sporcuların beğenisine sunuluyor. Düzenli antrenman yapan ve kas gelişimini takip eden sporcuların, tercih edecekleri protein tozu ambalajlarını dikkatlice incelemeleri ve antrenmandan önce mi yoksa sonra mı kullanılması gerektiği konusunda emin olmaları gerekiyor.

crossfit_haltero_pe15-6Kas Geliştirmek için Yalnızca Protein Tozu Yeterli mi?

Kas gelişimi, düzenli beslenme ve besin takviyesi kullanmanın yanı sıra, uzun süreler boyunca sabırla uygulanan antrenmanlar ve kasların, her antrenmanda daha farklı şekillerde çalıştırılmasıyla mümkün oluyor. Protein tozunun etkileri ve faydaları, sporcular tarafından bilinirken, farklı gıda takviyelerinin de sürece katkı sağladığı gözlerden bazen kaçıyor. Kreatin Monohidrat, Glutamin ve BCAA gibi besin takviyeleri, protein tozlarıyla birlikte kullanılarak kas gelişim süreci hızlandırılabiliyor. Kimi protein tozu markaları, geliştirdikleri ürünlerin içine az önce sayılan içerikleri eklerken, kimileriyse ilgili ürünlerin ayrı şekilde alınmasını tavsiye ediyor. hardline

Yerli protein tozu üreticilerinden Hard-Line tarafından sporculara sunulan Whey3 Matrix ürününün her ölçeğinde, yüksek miktarda proteinle birlikte; Kreatin Monohidrat, BCAA ve Glutamin öncüsü bulunuyor. Dünyaca ünlü Optimum Nutrition’ın, ölçek başına düşen yüksek protein miktarıyla dikkat çeken ürünü Gold Standard’ında ise BCAA ve Glutamin bulunurken Kreatin Monohidrat yer almıyor.

Antrenman şiddeti ve sıklığını göz önünde bulundurarak beklentilerinizi karşılayacak gıda takviyelerini edinebilir, spor performansınızı ve kas kütlenizi normalden kısa sürede dilediğiniz noktalara taşıyabilirsiniz.