Tandemi belki de hiç böyle düşünmediniz! Blog okurumuz Siraç Erbek, sporun bahanesiz herkes için olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor. Keyifli okumalar 🙂


Başta tüm engelliler neden spor yapmalıdır öncelikle bu konuya değinmek gerekiyor… Birincisi spor yapmak herkeste olduğu gibi engelli bireylerin hayatında da önemli bir yer tutmaktadır. Ancak dış dünyamızın bizlere getirdiği birçok sorun biz engellileri spor yapma konusunda da bir hayli zorlamaktadır. Bu yüzden malesef engelliler spor konusunda engelsiz kişiler gibi tam anlamıyla etkin olmamaktadır. Tabi gelişen teknoloji artık az da olsa bu sorunları yavaş yavaş çözmektedir. Son 15 yıldır engelliler uluslararası alanlarda da başarılı bir şekilde spor yapıp ülkemizi de başarıyla temsil etmektedir.

tandem
Görsel Eşpedal Bursa Facebook sayfasından alınmıştır. 

Ben bir görme engelli olarak sizlere görme engellilerin spor yapmasının önemine değinmek istiyorum. Biz doğumumuzdan itibaren birçok alanda kısıtlanmış kişileriz; gerek çevre baskısından, gerekse ailemizin bir takım endişelerinden dolayı engelsiz kişiler gibi hareket edemiyoruz. İşte bu yüzden yaş ilerledikçe sağlık sorunları çıkmakta olup farklı sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalabilmekteyiz. Tam da bu noktada spor yapmak hem rekabetçi duygularımızı geliştirmekte olup bir şeyleri başardığımızda motivasyonumuz artmakta olup görme engellilerde diğer engelsizler gibi spordan gelen başarı sonunda doyuma ulaşmaktadır.

Şimdi de sizlere benim yaptığım spordan bahsetmek istiyorum. Ben bisiklet sürüyorum ne kadar şaşırtıcı geldi değil mi? Acaba nasıl sürüyor dediğinizi duyuyorum. Aslında ben toplumların gelişiminde bir şeylerin ilerlemesinde şuna önem verilmesinin gerekliliğini düşünüyorum. Bir toplumda insanları din, dil, ırk, cinsiyet ve engel durumlarından eşit bir şekilde davranılırsa işte bu gelişmiş bir toplum göstergesidir. Ne alaka bisikletle diyeceksiniz; benim sürdüğüm bisiklet tandem bisiklet yani 2 kişiyle birlikte sürülen bisiklet. Aslında burada spor yapmanın ötesinde bir şeyler daha var. Evet bisikleti engelsiz bir kişiyle hayatı paylaşırcasına birlikte pedallıyoruz ve ortaya harika bir eser çıkıyor.

tandem-espedal
Görsel Eşpedal Bursa Facebook sayfasından alınmıştır. 

Bisikletin bana ve görme engelli arkadaşlarıma getirilerini de anlatıp yazıma son vermek istiyorum.

  1. Biz görme engelliler fazla hareket edemediğimizden dolayı bisikletle hareket edip  ileride oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmekteyiz.
  2. Yeni yeni arkadaşlıklar edinip insanlara görme engellilerin aslında yaptığımız işlerin aynı olduğunu ancak yöntemlerimizin farklı olduğunu söyleyip insanları engellilik alanında bilinçlendirmekteyiz.
  3. Bunların sonucunda da sosyalleşmekteyiz.

Okuduğunuz için teşekürler. Ayrıca ben bisikletimi Bursa’da Eşpedal adına sürüyorum. Bursa’dan okuyanlar da bizlere katılabilirler. Facebook’ta Eşpedal Bursa sayfamızı beğenip turlarda bizlere eşlik etmenizden mutluluk duyarız.