Tarihi Hunlara kadar uzanan ve en köklü spor dallarından biri olan binicilik, at üzerinde gerekli hakimiyeti sağlayabilmek ve koşullara uyabilmek için özel kıyafetler ve malzemeler de gerektiriyor. İşte binicilerin olmazsa olmaz ekipmanları…

Tepeden Tırnağa Güvenlik için Gereken Binici Malzemeleri

Binicilik, at üzerinde kontrollü bir şekilde durmayı ve ata hükmetmeyi gerektirse de acemi olmaktan ya da anlık durumlardan dolayı her zaman için düşme ve yaralanma gibi oldukça riskli durumları da beraberinde getiriyor. Bu yüzden at üzerinden olası tatsız durumlar için önceden önlem almak gerekiyor. Bu önlemlerin başında ise binici kaskı, binici yeleği ve binici botu ya da binici çizmesi bulunuyor.

binici

Düşme anında biniciyi başına darbe almak gibi oldukça ciddi bir problemden korumak amacıyla özel olarak tasarlanan binici kaskları, genellikle ayarlanabilir klips, havalandırma delikleri, darbeye karşı dayanıklılık ve benzeri özellikler içeriyor. Ayarlanabilir klips, kaskın farklı ense ve baş yapılarına uyum sağlamasını kolaylaştırırken havalandırma delikleri konforlu bir kullanım, darbeye karşı dayanıklılık ise mükemmel bir koruma ayrıcalığı sunuyor.

Binici yelekleri ise tıpkı kasklar gibi koruma amaçlı kullanılıyor ve tehlikeli durumlarda gövdenin zarar görmesini engelliyor. Tıpkı binici kaskları gibi darbeye karşı olan binici yelekleri, aynı zamanda kullanım kolaylığı için cırt cırtlı ve ayarlanabilir yapı gibi ayrıntılara da sahip olabiliyor. Su geçirmezlik özelliğiyle bilinen binici botları ve binici çizmeleri de biniciliğin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Mükemmel Bir Binici Olmak için Gereken Diğer Malzemeler

eyer
Eyer Modelleri için tıklayın

Binicilik, özel kıyafetlerle at üstünde güvenliği sağlamak kadar kusursuz bir hakimiyet için atı çeşitli ekipmanlarla kontrol etmeyi de gerektiriyor. Bu nedenle yular, dizgin, eyer ve üzengi gibi tamamı özel olarak tasarlanıp, üretilmiş malzemeler, biniciliğin temel taşlarını oluşturuyorlar.

Atı baş kısmından rahatsızlık vermeyecek şekilde kontrol etmenizi sağlayan dizgin ve eyerler, beklentilerinize uygun olarak farklı marka, renk ve boyutlarda üretiliyorlar. At üstünde sorunsuz şekilde oturmanızı ve durmanızı sağlayan eyer ve üzengiler ise birbirinden değişik ihtiyaçlara uygun olarak farklı ölçülerden, renklerden ve malzemelerden oluşuyor.

dizgin-yular-tog
Yular + dizgin ve tog modelleri

En farklı ve keyifli spor dallarından biri olan binicilik, zaman içinde bir tutkuya dönüşebiliyor ve bu özel sporu, eksiksiz şekilde gerçekleştirebilmek için gereken binici kıyafetleri ve binici malzemelerine sahip olmak gerekiyor. Siz de https://www.decathlon.com.tr/C-529769-binicilik  adresini ziyaret edebilir, Decathlon’un biniciler için sunduğu 100’lerce farklı ürün seçeneğine göz atabilir, binicilerin mutlaka sahip olması gereken binicilik malzemelerini kolayca sepetinize ekleyip, satın alabilirsiniz.