Bisikletimi Nasıl Seçmeliyim?

Tüm sporseverlere merhaba,

Bu yazımda bisikletseverlerin bisiklet alırken nelere dikkat etmeli, kadro boyu neden önemlidir gibi sorularına cevap vermeye çalışacağım. Herkese keyifli okumalar 🙂

Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bisiklet sadece çocukken kullandığımız iki tekerlekten ibaret değil; bizi bir yerden bir yere götüren sağlımızı ve çevremizi koruyan, önemli spor araçlarından biridir. Bir bisiklet almaya karar verdiğinizde öncelikle kullanım alanlarımızı belirlemeli ve tercihimizi bu yönde kullanmalıyız.


– Şehir Bisikleti: Düz, bozuk olmayan yollarda, şehir içi ulaşımda kullanılan oturma pozisyonu dik ve rahat kısa mesafe bisikletidir.

sehir-bisikleti
Şehir Bisikletleri

-Yol Bisikleti: Uzun mesafeler katetmek için asfalt zeminde kullanılır. İnce tekeri sayesinde daha hızlıdır ve genelde yarış bisikleti olarak adlandırılır.

yol-bisikleti
Yol Bisikletleri

-Tur Bisikleti: Uzun mesafeli gezilerde kullanım için tasarlanmış, birçok eşyanızı yanınızda taşıyabilceğiniz, yine ince tekerli, bisiklet. (Gidonu ve vites sistemi sebebiyle klasik yol/yarış bisikletlerinden ayrılır)

tur-bisikleti
Tur Bisikletleri

Katlanır bisiklet: Düz bozuk olmayan ve az engebeli yollarda genellikle şehir içi kısa mesafe ulaşımında kullanılan oturma pozisyonu dik, sürüşü rahat olan ve katlanabilme özelliğine sahip olan bisikletlerdir. (Genellikle 20 jant olarak ütetilir ve katlanma şekli bisiklet markalarında farklılık gösterebilir.)

katlanir-bisikletler
Katlanır Bisikletler

-Dağ Bisikleti: Her yerde kullanılabilen bozuk araziler için tasarlanmış kalın tekerlekli bisiklet.

dag-bisikleti
Dağ Bisikletleri

-Bmx:  Hareket ve akrobasi amaçlı kullanılan bisiklet. Hafif ve küçük yapıdadır. Ön ve arka jantlarında özel hareketler için ayaklarınızı koyabileceğiniz demir çıkıntılar vardır.

bmx-bisiklet
Decathlon Türkiye’de stokları yoktur

Kullanım alanı konusunda ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra en önemli olan şey bisikletin modeli veya rengi değil kadro boyudur. Size uygun olan kadro boyunu alttaki tablodan yardım alarak bulabilirsiniz.

Kadro Boyu
Kadro Boyu Tablosu

Peki bu kadar üzerinde durduğumuz kadro boyu neden önemlidir?

Kadro boyu küçük bir bisiklet alırsak ne olur? Uygun pedal çevirme pozisyonunu elde edemeyiz. Bu da eklem ağrılarına ve gereğinden fazla efor sarf etmemize sebep olur.
Kadro boyu büyük olan bir bisiklet alırsak ne olur? Uygun pedal çevirme pozisyonunu yakalayabiliriz ancak hareket ve bisiklet hakimiyetimiz düşük olur. Yanlış duruştan kaynaklı olarak bel, bilek, omuz ağrılarına sebep olur.

Bu yüzden büyük bir hevesle başlacağımız, bize büyük haz ve keyif verecek olan bisiklet sporunun bir eziyete dönüşmemesi için bu noktalara çok dikkat etmeliyiz.

Şimdi de doğru kadro boyu bisikleti aldıktan sonra dikkat etmemiz gerekenlere bakalım.

Sele boyu nasıl ayarlanır?

Sele boyu bisiklet pedalına uyguladığımız kuvvetin daha verimli olmasını ve bacaklarımızın doğru şekilde gelişimine katkıda bulunur. Sele boyunu ayarlarken öncelikle kabaca bel kemiği hizasına kaldırmalıyız. Daha sonra seleye oturduğumuzda pedala topuğumuz ile basıp, bacağımızın tamamen düz pozisyonda olmasını sağlamalıyız.

Bu pozisyonu doğru şekilde sağlayıp sele borumuzu ayarladığımızda pedal çevirme pozisyonumuz aşağıdaki gibi olacaktır ve bu da doğru kullanım boyudur.

sele1

Doğru fren pozisyonunu nasıl olmalı?

Ani bir kaza riski durumunda frene ulaşıp doğru sertlikte frene güç uygulamamız  ve kan dolaşımı sırasında elimizin uyuşmaması için fren pozisyonu önemlidir. Frenimiz ne çok ağaşıda ne de çok yukarıda olmalı. Bileğimize paralel şekilde kullanım en uygun pozisyondur.

doğrufren.png

Bu detaylara dikkat ettiğimizde doğru bisiklet seçimi ve kullanımıyla ilk aşamayı başarılı şekilde geçmiş oluruz.  Kullandığımız süre boyunca hem fiziksel olarak dinç hem de ruhsal olarak motive oluruz.  Aynı zamanda bizden esinlenerek bu spora başlamak isteyen arkadaşlarımıza da doğru yolu gösterebiliriz.

Bir sonraki yazımızda bisiklet materyalleri, donanımı ve bu donanımın doğru şekilde kullanımı üzerindeki bilgilerimizi paylaşıyor olacağız.

Bayram Koçbay
Antalya Decathlon B’twin Satış Asistanı


3 thoughts on “Bisikletimi Nasıl Seçmeliyim?

  1. Merhabalar,
   İlginiz için teşekkürler, sizin için katlanır bisikletler hakkında bilgi istedik yazarımızdan. Güncelleme geldiğinde size haber vereceğiz 🙂 sporla kalın!

   Beğen

  2. Merhabalar,
   Talebiniz üzerine katlanır bisikletler ile ilgili güncelleme yaptık. İlerleyen zamanlarda tüm bisiklet türleri hakkında daha detaylı yazılar yazmaya çalışacağız. Takipte kalın 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s