Doğa yürüyüşü sırasında, harcadığınız efor kademe kademe değişir. Mesela yokuş çıkarken çok yoğun efor sarfederken, inişte ve molalarda az efor sarfedersiniz. Bu değişimlerde sıcak ve kuru kalarak gününüzün tadını tam anlamıyla çıkarmak için 3 katman tekniğini kullanmalısınız.

1. Katman: Nefes Alma Özelliği

> Efor harcarken kuru ve serin kalın iclik

Çoğu zaman ihmal edilse de, ilk katman seçimi kesinlikle doğru yapılmalıdır. Bu katman, ikinci bir cilt etkisi yaratarak teri diğer katmanlara iletir, böylece kuru kalmanızı sağlar.

Bu sebeple nefes alan ve hızlı kuruyan (“hidrofob” yapıda) bir kumaş seçmelisiniz. Web sitemizde ve mağazalarımızda içliklerin teknik özellikleri arasında nefes alırlık & teri dışarı atma bilgileri bulunmaktadır.

2. Katman: Isı Yalıtımı

> Artık Üşümeye Son!polarr

Sıcaklık açısından, sizi soğuktan koruyacak katman, 2. katmandır. Bu görevde kazaklar, polarlar ve aynı zamanda şişme iç montlar kullanılabilir.

Giydiğiniz katmanları efor yoğunluğuna göre seçmeye dikkat edin, özellikle 2. katmanı. Hatta eğer eğimli bir yerde irtifa alıyorsanız, polarınızdan kurtulmak isteyebilirsiniz, çünkü her ne kadar ilk katmanınız nefes alsa da yoğun efor ve kalın katmanlar terlemenize ve ıslanmanıza neden olacaktır. Bu yüzden havalandırma fermuarları (koltuk altında, bacakların yanında v.b.) bölgesel olarak sıcaklığınızı ayarlamanızı sağlar.

3. Katman: Koruyucu

Sizi dış etkenlerden korur

Son olarak üçüncü katman sizi dış etmenlerden koruyarak, unutmamanız gereken bir katmandır. Dış etkenlerden bahsederken, ilk akla gelenler rüzgar veya yağmurdur. Fakat gerçekte patikadan çıktığınızda karşılaşabileceğiniz diken ve çalılar v.b. dış etkiler de mevcuttur. Dış katmanda da seçiminizi koltukaltı havalandırması sunan kıyafetlerden yana yapabilirsiniz.

koltukalti-fermuari


Not: Günümüzde teknoloji sayesinde, farklı malzemelerin işlevlerini, tek bir üründe toplayabiliyoruz. Örneğin, modüler ceketler hem 2. hem de 3. katman işlevlerini görebilmektedir veya teknik tişörtler hem ısı yalıtımı yaparken hem de nefes almaya devam edebilirler. Kış aylarında sadece 2. katman olarak kullanabildiğiniz malzemeler, yazları hem 1. hem 2. katman işlevi görebilir… Kıyafet seçimini ısı yalıtımı ve yer kaplamasına göre yapmak size kalmış.

outdoor-bot
outdoor bot

Aynı zamanda  bacaklarınızın ve ayaklarınızın daha iyi korunması için doğru pantolon seçimi yapmayı unutmayın (Yazları modüler bir pantolon seçebilirsiniz, kışları ise su geçirmez bir modeli içlik yardımıyla kullanabilirsiniz) ve hava durumuna uygun sıcak tutan, nefes alan outdoor ayakkabı seçin. Çok soğuk havalarda ellerinizi ve başınızı korumak için eldiven ve bere seçimi de oldukça önemlidir.

Biliyor musunuz?

Eğer elleriniz üşüdüyse bere takmalısınız! Bunun nedeni kan dolaşımı sisteminin öncelikle beyini korumayı amaçlamasıdır. Başınız sıcak olduğu sürece, sizi ısıtmak için daha az enerji gerekir, bu da vücudunuzun kalan kısımlarınızın – özellikle uzluvlarınızın – daha iyi ısınmasını sağlar.

Artık baştan sona donatıldığınıza göre, size iyi doğa yürüyüşleri dileriz!