Topuklu ayakkabılar, şık ve feminen görünümleri nedeniyle kadınlar tarafından çok seviliyor. Kadınlar, özel günlerde giydikleri şık kıyafetleri topuklu ayakkabılarla tamamlıyor. Fakat uzun vadede topuklu ayakkabı kullanımı bazı ortopedik rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor.

packshot-2c-60-2c602f7b32a1479f8096b71bfeb6c3f0-spidid-675565638152078tci_pshot_001

Ayak Anatomisine Uygun Olmayan Ayakkabılar Ayak Sağlığını Bozuyor

Kadınlar, güzellik uğruna topuklu ayakkabıların verdiği rahatsızlıkları görmezden gelse de, uzun süre topuklu ayakkabı kullanmak ayak sağlığını ciddi ölçüde tehdit ediyor. 5 cm topuk boyuna sahip bir ayakkabı; kişinin normal yürüyüşünün tamamen değişmesine, vücut biomekaniğinin ve dengesinin bozulmasına neden oluyor. Yükseklik arttıkça dengede durmak zorlaşıyor ve kaygan zeminde kayıp düşme ve bilek burkulmaları başta olmak üzere pek çok tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Sivri burunlu topuklu ayakkabılar, vücut ağırlığının tamamının parmak uçları üzerine binmesine yol açıyor. 6-7 cm topuk yüksekliğine sahip bir ayakkabı ayak üzerindeki yük ve basıncı 7 kat artırıyor. Basınç yüzünden sıkışan parmak uçları, ayakkabının dar kısmına doğru itilerek ayakkabı ile ayak arasındaki sürtünme artıyor, bu sebeple parmaklarda nasırlaşma oluşuyor. Uzun süreli kullanımda yalnızca dış deri değil kemik yapısı da bozularak kallus denen sert dokulaşma meydana gelebiliyor. Bu durumda ayağın şekli bozuluyor ve basit hareketleri yapmak bile son derece ağrılı bir hal alıyor. İlerleyen safhalarda parmak kemiklerinde; tedavisi ve geri dönüşü olmayan osteoartrit (kireçlenme) rahatsızlığı da gelişebiliyor. Ayak parmak kemikleri arasındaki kıkırdak dokunun tahribatı sonucu oluşan bu durum; ayak şeklinin değişmesine, parmak hareketlerinin kısıtlanmasına ve dinlenme halinde bile uzun süreli ağrılara neden olabiliyor.

ayak

Topuklu ayakkabı kullanımıyla kan dolaşımı kısıtlandığı için ayaklar şişmeye başlıyor. Şişen ayaklara dar gelen ayakkabıların parmaklara dikey basınç uygulamasıyla parmak eklemleri katlanıp dışa doğru kıvrılmaya başlıyor. Tekrarlanan bu deformasyon hali zamanla çekiç parmak sendromuna dönüşüyor. Ayrıca ayağı sıkan ayakkabılar yüzünden ayak tırnakları parmak etlerine baskı yapıyor. Bu yüzden topuklu ayakkabı kullananlarda tırnak batması, mantar ve tırnak yatağı iltihabı gibi sorunlar daha sık görülüyor.

Topuklu Ayakkabıların Zararları Yalnızca Ayaklara Değil! 

newfeel-yuruyus-ayakkabisi
Özellikle günlük hayatta mümkün olduğunca spor ayakkabı giymenizi öneririz

Uzun vadede topuklu ayakkabının zararları saymakla bitmiyor. Topuklu ayakkabının ayağa etkisi diz, bacak, bel ve omurga yapısını da tehdit ediyor. Yüksek topuklu ayakkabılar hareket yeteneğini kısıtladığından bacak kaslarının kasılıp esnemesini engelliyor. Bu durum baldır ve aşil tendonuna bağlı kasların kısalmasına; kısalan kaslar gerginleşerek ağrıya sebep oluyor.

Yüksek topuklu ayakkabılar vücudun ağırlık merkezini öne doğru kaydırdığından diz, bacak ve bel ağrılarına; omurga yapısının bozulmasına da yol açabiliyor.

Vücut sağlığını ve yapısını korumak için hareket özgürlüğü ve rahatlık sağlayan, ayak anatomisine uygun spor ayakkabıların tercih edilmesi öneriliyor. Özellikle gündelik yaşantıda spor ayakkabının faydaları yalnızca ayak sağlığı açısından değil vücut dengesinin ve omurga şeklinin korunması bakımından da önem taşıyor.