Okurlarımızdan Soner Merttürk, iki oğluyla katıldığı kar yürüyüşünde edindiği deneyim sonrası hazırlığın ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Keyifli okumalar!


14

Tüm doğa ve sporseverlere merhaba. Kocaeli ilinde 3 oğlum (ikisi 12 ve 13 yaşlarında, diğeri 9 aylık) ve eşimle birlikte uzun yıllardır, bireysel ve farklı gezi gruplarıyla doğa aktiviteleri yapmaktayız. Öncelikle ailece çadır kampları, balık avlamak için gittiğimiz göller ve dereler, daha sonrasında uzun dağ yürüşleri yapıyoruz. Yaklaşık 2 senedir ailece yapmakta olduğumuz aktivitelere kalabalık gruplara dahil olarak öncelikle oğullarımın sosyalleşmesi, grup bilinci, yardımlaşma gibi özellikleri edinebilmesi amacıyla katılmaya başladık. Kocaeli; turizm, doğa, dağcılık, sualtı dalış vb aktiviteler için, Sapanca, Maşukiye, Yuvacık, Ballıkayalar, Değirmendere gibi yerleriyle nerdeyse tüm aktiviteleri rahatlıkla yapabileceğiniz bir şehir.

Geride bıraktığımız kış aylarında da yine gezi gruplarından biriyle Kartepe’de karda trekking etkinliğine katıldık. Bu gezi grubuyla daha öncesinde Kandıra, Sapanca, Yuvacık gibi birçok yerde yaz ve bahar mevsimlerinde uzun parkurlu ama nispeten zorlu yürüyüşlere katılmıştık. Geçen kış Kartepe’de yaptığımız yürüyüş öncesinde büyük bir heyecan ve istek vardı içimizde. Eşim henüz evde bebeğimizle ilgilendiği için bize katılamadı ve katılmayı da düşünmedi, düşünmeyi bırakın bizi engellemek için çok direndi. Bir zorluk, sıkıntı olacağını önceden hissetmiş olmalıydı. Fakat biz Karadenizli olmanın da getirdiği bir özellik olması sebebiyle, çok fazla düşünmeden hazırlık yapmadan bu yürüyüşe katıldık.

23

Bu yürüyüşün elbette kar altında ve zor olacağını biliyorduk, fakat tabii ki 1,5 metre, dik yokuş ve daha önce ayak basılmamış karlı zeminde olacağını bilmiyorduk. Bizim kıyafet hazırlıklarımız ancak karlı bir havaya uygun olabilecek fakat zeminin en fazla 5-10cm karla kaplı olabileceği şartlara uygun kıyafetlerdi. Önden grup liderlerinin ve deneyimli kişilerin yürüyüp yürüyüş izi açtığı yürüyüş yoğun kar yağışı nedeniyle her geçen dakika çok daha yorucu oluyordu. Oğullarım heyecan ve acemilik nedeniyle enerjilerinin büyük kısmını yolun başlarında tüketmişti. Üzerimde olan kıyafetlerimi oğullarımın yüzlerine boyunlarına dolayarak yardımcı olmaya çalışıyordum. Yürüyüş boyunca tüm diğer katılımcılar böyle küçük yaştaki çocukları, böylesine amatör kıyafetlerle neden nasıl bu geziye kattığımı söyleyerek beni çok sert eleştirdi. Elbette benim düşündüğümden çok daha farklı koşullarda olması beni ihmale düşürse de, büyük bir pişmanlık ve üzüntü yaşadım. Elbette oğullarıma bunların hiçbirini yansıtmadan güçlü keyifli enerjik görünmeye çalıştım ve bunu da başardığımı düşünüyorum.

9

Zirvedeki yayla evine vardığımızda sobayı yaktık, sıcak içecekler içtik, 2 oğlumun ayaklarında hipotermi tehlikesi olduğunu belirtip bize alüminyum folyo, kuru çorap, pantolon penye vb her türlü yardımı veren profesyönel arkadaşlarıma burdan tekrar teşekkür ediyorum. Dönüş yolu çok kolay ve keyifli olacaktı, zira grup kalabalık olduğu için parkurda ayak izlerimizden oluşan yol tamamen yürüyüşe uygundu. Ayrıca sürekli iniş olacağı için de bir tehlike kalmamıştı. Buna rağmen profesyönel arkadaşlar riske girmememiz gerektiğini, her an hava koşullarının çok daha zorlu bir hal alabileceğini belirtti. Bunun üzerine bölgedeki en yakın jandarmadan telefonla yardım istedik. Jandarmanın yönlendirdiği kar motoru yaylaya ulaşamadı, Snow Truck denen büyük araç bizi yayladan alıp aşağıda yerleşim yerine ulaştırdı. Her iki oğlumda o an ve hala bugün bu yaşadıklarımızı sadece macera olarak taşısalarda içlerinde, benim için bambaşka izler bıraktı.

Şu an 2 oğlumla Ballıkayalarda trekking, dağ tırmanışı, amatör dalış, kamp, piknik vb aktivitelere çok daha bilinçli ve hazırlıklı olarak katılıyoruz. Eşim ve en küçük oğlumuz 9 aylık bebeğimizle beraber kısa mesafeli, kolay doğa aktivitelerine katılıyoruz. Allah’ın izniyle en küçük oğlumuzuda ilerki yaşları için hazırlıyoruz. En büyük arzularımdan biri, ben olmasam bile evlatlarımın hayatı bu şekilde algılayarak, doğayla içiçe bilinçli özgür sağlıklı birer birey olarak yaşamalarıdır. Tüm doğa ve spor severlere sevgiler saygılar.

Soner MERTTÜRK