Snowboard yapmaya yeni başladıysanız ya da hangi ürünü alacağınıza karar veremiyorsanız malzeme seçiminde dikkat etmeniz gereken tüm püf noktaları içeriğimizde bulabilirsiniz. Yazıya başlamadan motivasyon için videomuza da bakabilirsiniz 🙂

Snowboard yapmak istiyorsanız öncelikle doğru ekipmanı ve malzemeleri seçmeniz gerekli. Burada amaç hem kayma stilinize göre işinizi kolaylaştırmak hem de olası düşmelerde mümkün olduğunca az hasarla kurtulmanızı sağlamak. Snowboard tahtasından önce snowboard kaskı, diz, bilek ve sırt için snowboard korumaları mutlaka olması gereken güvenlik ekipmanlarından. Tüm korumalıklarınızı aldıysanız sıra snowboard şeçimine gelebilir. Bunun için dört kriter bulunur: kullanım alanı, seviye, ağırlığınız ve boyunuz.

1- Nerede kullanacaksınız?

Kendinize şu basit soruyu sormakla başlayabilirsiniz: “Rampadan havaya uçmak, atlamak, hareketler denemek, half-pipe ve snow parklarda board yapmak istiyor muyum?” Eğer cevabınız evet ise Freestyle snowboardlar tam size göre, eğer “Hayır” ise “All-Mountain” snowboardları düşünebilirsiniz.

Freestyle snowboardlar, yumuşak ve kısa olduğundan manevra kabiliyeti yüksektir. Burun ve kuyruk kısmı simetriktir ve iki yöne de kayılabilir.

cift-yon-snowboard
Çift Yönlü – Free Style

All-Mountain snowboardlar, tek taraflı kayma sağlayan ve burun ve kuyruk kısmı farklı olan boardlardır. Yüksek hızlarda daha iyi dönüş kabiliyeti sağlar. Dolayısıyla daha tecrübeli kayakçıların tercih ettiği bir stildir.

tek-yon-snowboard
Tek Yön – All mountain

2- Seviyeniz nedir?

Başlangıç: Yeşil-kırmızı yamaçları kullanıyorsanız, geriye doğru geçiş yapmaya başladıysanız ve küçük sıçramalar yapabiliyorsanız başlangıç seviyesinde olduğunuzu söylemek mümkün. Kenar hatalarını azaltan esnek bir board seçerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

İleri düzey: Sert kar ve kırmızı / siyah yamaçlarda keskin dönüşler tamamlayabiliyorsanız, 180 ° atlamaları başarıyla geçebiliyorsanız ileri düzeydesiniz demektir. Orta derecede bir snowboard tercih edebilir, bu şekilde daha hızlı giderken daha kolay bir tutuş sağlayabilirsiniz.

Uzman: Tüm kar koşullarında snowboard yapabiliyorsanız, sürekli eğim ve sıkı şeritlerin üstesinden gelebiliyorsanız, dengeli bir şekilde havada kalabiliyorsanız, bu işin uzmanı olmuşsunuz demektir. Size tavsiyemiz yüksek seviyede ve iyi fiziksel koşullara sahip olan sağlam bir snowboard seçmeniz.

3- Size en uygun snowboard boyu nedir?

Uygun board boyu; kilonuz, boyunuz ve amaçlanan performansa bağlı olarak değişir. Boy, kilo ve seviyeniz arttıkça tavsiye edilen snowboard boyu da artar. Freestyle stili için boyunuzdan 20-25 cm kısalıkta omuz ile çene hizanız arasına gelen kısa bir board tercih edebilirsiniz.

free-style
İdeal Freestyle boy

All-Mountain stili için ise board’un boyunuzdan yaklaşık 10-20 cm kısalıkta olması tercih edilir. Board’u dik olarak yanınızda tuttuğunuzda uzunluğu çeneniz ile burnunuz hizası arasında olmalıdır.

all-mountain
İdeal All mountain boy

Yukarıdaki üç kriteri göz önüne alarak nasıl bir snowboard satın almanız gerektiğini öğrendiğinize göre, Decathlon‘un geniş ürün yelpazesi arasından aradığınız ürünü bulabilir, kolayca satın alabilirsiniz.