Kayak mevsimi geldi. Artık kayak merkezlerinde pistler, kaymaya müsait. Lapa lapa yağan kar, yukarıda parlayan güneş, tertemiz hava ve bembeyaz yamaçlarda kayak yapma keyfi için sabırsızlanıyor olabilirsiniz.

İster kayağa yeni başlıyor olun; isterseniz de tecrübeli bir kayakçı, dağa gitmeden önce kayak takımı, kayak malzemeleri, kayak kıyafetleri, kayak montu ve daha pek çok kayak aksesuarı ihtiyacınız olacak.

Peki dağa giderken yanınızda götürmeniz gereken temel kayak malzemeleri nelerdir?

Kayak Kıyafetleri uludağ ipuçları

Kayak için öncelikle iyi birer kayak pantolonuna (salopet) ve kayak montuna ihtiyacınız olacak. Dağda hava, ani değişimler gösterebildiğinden mont ve pantolon altına kat kat giyinebileceğiniz ürünler seçmenizde fayda var. Bir ya da iki kat kalın kıyafet yerine 3 katman tekniğiyle ince ama kat kat giyinmelisiniz. Yani en alt katmanda içlik, ikinci katmanda polar ve üçüncü katmanda kayak montu. Böylece kayak yapacağınız günün hava durumuna göre giyinebilirsiniz.

İçlik alışverişinize, hem altınız hem de üstünüz için kaliteli termal içliklerle başlamalısınız. Onun üzerine hafif ve ince polar ya da kazaklar alabilirsiniz. Havaya göre tek kat ya da birkaç kat giyinebilirsiniz. Zira, bazı güneşli ve rüzgarsız günlerde sadece içlik üzerine polar bir kazakla bile hiç üşümeden kaymanız mümkün olabiliyor. Ama bazen de güneş bulutların arasına girip esinti de başlayınca hava aniden buz gibi olabiliyor. Özellikle böyle havalarda kullanmak üzere mutlaka su ve rüzgar geçirmez ama sizi terletmeyen, nefes alabilen kayak montu ve kayak pantolonu edinmelisiniz.

Bere, Eldiven ve Çoraplar

Eldiven ve bere, mutlaka ama mutlaka almanız gereken ürünlerdir. Kayak eldivenleri, kayak için özel olarak üretildiklerinden sadece sizi soğuktan korumakla kalmaz; aynı zamanda incinme, burkulma, hatta kırılma gibi tehlikelere karşı mümkün olduğunca koruma sağlar. Bere ise özellikle kaymadığınız zamanlarda kulaklarınızın soğuktan etkilenmemesi için gereklidir. Soğuk havada, kulaklarınız eğer iyi korunmuyorsa ciddi biçimde acı verebilecek derecede soğuk ısırmalarına maruz kalabilirsiniz. Çok soğuk havalarda kayarken ise kask altı bere kullanabilirsiniz.

kayak-gozlugu
Kayak gözlüğü

Güneşli havalar için olduğu kadar yağışlı havalar için de iyi bir görüş sağlayan kayak gözlüğü de temel aksesuarlarınızdan biri olarak yanınızda olmalıdır.

Çorap konusundaysa hiç sıradan spor çoraplarını düşünmemeli; kesinlikle termal kayak çorapları tercih etmelisiniz. Çift kat çorap giymeyi ise aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Üst üste giyilen çoraplar, botun içinde kolayca kayarak ayaklarınızda rahatsızlık verici yaralara ya da aşınmalara yol açabilir. Tek kat kayak çorabıyla ayağınız sıcak kaldığı gibi terleme olduğunda teknik kumaşı sayesinde kuru kalır.

Kayak Takımı ve Kayak Malzemeleri

Kayak takımı, bağlamalar ve botlar, kayak sporunun en temel ve en önemli malzemeleridir. Kesinlikle ve kesinlikle boyunuza ve kilonuza uygun doğru kayak takımını seçmelisiniz. Arkadaşınızdan ödünç alırken ya da kiralarken, tam olarak sizin ölçülerinize göre olduğundan emin olmanız gerekerir. Aksi taktirde tamamen denge odaklı bir spor olduğundan ciddi güvenlik zaafı yaratabilir. Ayrıca, rahat ve keyifli bir kayak deneyimi de yaşayamazsınız.

photo_int_wedze_ski-wizz-kids_05

Kayak malzemeleri satın almayı düşünüyorsanız mağazalarımızdan birebir destek alabilirsiniz. Ayrıca kayak seçim videolarımız ve içeriklerimizden de online alışverişinizde yardım alabilirsiniz.

Kayak botları, bağlamalarınıza uygun olarak ve tam ayak numaranıza göre seçilmelidir. Botları denerken, normal günlük çorabınızla değil; kayak çorapları ile denemeniz önemlidir. Kayak botlarının ayağınızı tam olarak sarması, kalıp gibi oturması gerekir.

Kayak malzemeleri arasında yine olmazsa olmazlardan biri de kayak batonları olarak kendini gösterir; unutulmamalıdır. Ayrıca, güvenlik için kayak sırt desteği almayı da düşünebilirsiniz.

Kayak Kaskı 

kayak-kaski
Kayak Kaskları

 

Kayak için bir kaskınız yoksa yukarıdakilerin hiç birinin aslında bir önemi yoktur. Tüm kayak kıyafetleri sizi soğuğa ve ıslaklığa karşı korumak için tasarlanmıştır. Kayak kaskı ise doğrudan vücudunuzun en önemli bölümlerinden olan kafanızın korunması için tasarlanmıştır. #kasksızkayağahayır

Kayak yapmaya gitmeden önce doğru malzemelere eksiksiz biçimde sahip olmanız, dağda geçireceğiniz vaktin güvenli ve keyifli olmasının anahtarıdır.