Kilo vermek, formda kalmak ya da sadece hareket etmek amacıyla evde spor yapmak isteyenlerin en önemli kurtarıcılarından biri olan kondisyon bisikleti, kapalı ve kısıtlı alanların vazgeçilmez spor aletleri arasında yer alıyor. Farklı boyutlara, özelliklere ve modellere sahip olan kondisyon bisikleti modelleri verimli bir sonuç alabilmek için doğru olan alternatifi seçmek gerekiyor. Peki sizin için uygun olan kondisyon bisikletini nasıl seçebilirsiniz? İşte cevapları…

Kondisyon Bisikletleri 3 Temel Modelden Oluşuyor

Sarf etmek istediğiniz efora ve çalıştırmak istediğiniz kaslarınıza göre ayrı seçenekler içeren kondisyon bisikletleri; dikey, yatay ve eliptik olmak üzere 3 temel modelden oluşuyor. Bu 3 model görüntü açısından birbirlerine benzeseler de çalışma şekilleri ve etki ettikleri kaslar bakımından aralarında çeşitli farklılıklar bulunuyor.

Dikey Kondisyon Bisikletleri

Dikey kondisyon bisikletleri; opsiyonel olarak bilgi ekranı içeren ve tutunmayı sağlayan hareketsiz bir ön kısım, oturma alanı ve pedallardan oluşuyor. Bacak kaslarını ve karın kaslarını eşit şekilde çalıştıran dikey kondisyon bisikletlerinin, kol kaslarına herhangi bir etkisi bulunmuyor. Bu nedenle dikey kondisyon bisikletlerini sadece bacak kaslarını ve karın kaslarını çalıştırmak isteyenlerin tercih etmesi gerekiyor.

ve-e-fold8377563tci_scene_01
Dikey Kondisyon Bisikleti

Yatay Kondisyon Bisikletleri

Yatay kondisyon bisikletleri; opsiyonel olarak bilgi ekranı içeren destek amaçlı ön kısımla birlikte yaslanmayı sağlayan oturma alanı ve pedallardan meydana geliyor. Özellikle bacak kaslarının çalışmasını sağlayan yatay kondisyon bisikletleri ile karın kaslarını da çalıştırmak mümkün. Bacak kaslarını etkin bir şekilde çalıştırmak, aynı zamanda konforlu bir spor deneyimi yaşamak isteyenler, yatay kondisyon bisikletlerini tercih edebilirler. Ancak önceden belirtmeliyiz ki Domyos yatay kondisyon bisikleti henüz Decathlon Türkiye ürün gamında bulunmamaktadır.

yatay-kondisyon-bisikleti
Yatay Kondisyon Bisikleti

Eliptik Bisikletler

Eliptik kondisyon bisikletleri; diğer kondisyon bisikleti modellerinden farklı olarak çoğunlukla bilgi ekranı içermeyen ve kol kaslarının da çalışmasını sağlayan hareketli ön kısım, opsiyonel oturma alanı ve pedallardan oluşuyor. Kol, kalça, bacak ve karın kaslarını etkin şekilde çalıştıran eliptik bisikletini, yüksek eforda tüm vücudunu çalıştırmak isteyenler değerlendirebilirler.

eliptik1
Eliptik bisikletEliptik bisiklet

2 Ayrı Mekanizmaya Sahip Olan Kondisyon Bisikletleri

Sahip oldukları mekanizmaya göre zorlayıcı veya akıcı bir egzersiz deneyimi sunan kondisyon bisikletleri, mekanik ve manyetik olmak üzere 2 ayrı çalışma prensibi içeriyor.

Mekanik kondisyon bisikletleri; tamamen uygulanan kuvvete bağlı olarak ritm kazanan pedallardan oluşuyorlar ve ayarlanabilir zorluk derecesine sahip olmadıkları için zorlayıcı bir etki yaratıyorlar. Mekanik kondisyon bisikletleri, üst düzeyde efor harcamak ve uygun fiyatlı bir kondisyon bisikleti almak isteyenler için ideal.

copy-of-velo-e-energy8359854_pshot_24

Manyetik kondisyon bisikletleri ise pedal çevrilmeye başladığı anda harekete geçen özel bir iç mekanizmadan meydana geliyorlar. Kondisyon bisikletlerinde kullanılan bu iç mekanizma sayesinde zorluk derecesi artırılabiliyor ya da azaltılabiliyor.

“Kondisyon Bisikleti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?” sorusunun cevaplarını öğrendiğinize göre Decathlon’un kondisyon bisikletleri sayfasını ziyaret edebilir, Decathlon’un sunduğu ürün seçeneklerini inceleyerek kaliteli bir kondisyon bisikletine sahip olabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kal!