Bisiklet Kadroları Hangi Malzemelerden Üretilir?

Bisiklet kadroları yapımında kullanılan maddeler hakkında ne biliyoruz? Bu konu bisiklete binenlerin çok büyük bir kısmı için bir muamma. Alüminyum ve cro-moly çevrenizde gördüğünüz bisikletlerin büyük çoğunluğunun kadrolarında kullanılan malzemeler. Biraz bu konuya merakı olanlar karbon ve titanyum kadrolar bulunduğunu da bilirler. Peki örneğin 6061 alüminyum ne demek? Ya da alüminyum diğer maddelerden daha mı hafif, avantajları, dezavantajları neler? En hafif bisikletler illâ alüminyumdan mı yapılmalı? Bu konu günlük hayatta bisiklet kullanımınızda işinize yaramayacak bir konu olsa da kullandığınız bisikletin nasıl bir varlık olduğunu bilmeniz açısından önemli.

u-fit-preview-1024x683

Hi-Ten çelik Bisikletler

Hi-Ten dağ bisikletinin göstermesi gereken dirence sahip olmadığından daha çok günlük kullanım için üretilen bisikletlerde kullanılır. Şehir içi kullanımda sağlamlığıyla ön plana çıkarken diğer malzemelere göre daha ağırdır.

hoptown-hiten1
Hi-ten kadro B’twin bisiklet

Krom – Molibden (Cro-Moly) Bisikletler

Cro-Moly adından da anlaşılacağı gibi krom-molibden alaşımlı çelik. Cro-Moly kadroların en büyük avantajı kadronun kendinden kaynaklanan darbe emici yönü. Gözle görülecek en büyük fark ise cro-moly kadroların alüminyum kadrolarla karşılaştırıldıklarında kırılgan izlenim veren ince bir yapıya sahip olmaları. Cro-Moly’nin bir dezavantajı gerilme direncinin ağırlık esas alınarak ölçüldüğünde alüminyuma göre daha düşük olmasıdır.

Alüminyum Kadro Bisikletler

Günümüzde bisiklet üretiminde en fazla kullanılan malzeme, en büyük avantajı bu bağlamda maliyetinin düşük olmasıdır. Alüminyum alaşımlarının pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitleri birbirinden ayıran en önemli özellik hafiflikleridir. Aluminyum alaşımlar 6061 ve 7005 olarak ikiye ayrılır. 7005, 6061 e göre %10 daha sağlam olmakla beraber daha rijid ve paslanmaya karşı daha dirençlidir. Bu rijidite konusunu hatılatayım; kadronun rijid olması yokuş tırmanmayı, ani hareketlenmeyi ve atak sürmeyi kolaylaştıryor öte yandan daha az rijid olanların sürüş konforu daha iyi, yani hangisini tercih edileceği beklentiye göre değişir. (7020 Alüminyum, 7075 Alüminyum diğer çetişleridir)

btwin-aluminium1
6061 Alüminyum Kadro Bisiklet

Titanyum Kadro Bisikletler

Titanyum alüminyumla karşılaştırıldığında nispeten daha hafiftir ancak o kadar sert değildir. Bu yüzden kadro yapımında nadiren rastlanan bir maddedir. İşçiliğin zor olmasının yanı sıra en büyük dezavantajlarından biri çok pahalı olmasıdır. Avantajı pratik olarak hiçbir zaman paslanma gibi bir ihtimalinin bulunmamasıdır. Yani ömür boyu bir titanyum kadroyla idare edilebilir. Yalnız sertlik konusunda zayıf olması nedeniyle daha çok hafif binicilere uygundur.

Karbon (termoplast) Kadro Bisikletler

Karbon aslına bakarsanız kadro yapımı için en uygun maddedir. Çelik / Cro-Moly ve alüminyumun bütün avantajlarını bir araya getirir. Darbe emici özelliğinin yanı sıra gerilme direnci çok yüksektir. Bu sayede son derece sert ve bir o kadar da konforlu kadrolar yapılabilmektedir. Esneme payı çok azdır ve görüntü olarak kullanıcılara hitap eden bir yapısı vardır. Bunun yanı sıra karbon da titanyum gibi çok uzun yıllar eskimeden işlevini yerine getirebilmektedir. Günümüzde en yaygın kullanılan bisiklet materyalidir. Bisikletin birçok parçası ve yedek parçası da karbon teknolojisiyle üretilmektedir. Ben bir bisikletçi olarak karbon bisiklet kullanıyorum. Açılar, esneme, hafiflik ve sağlamlık bakımından üst seviyededir. Profesyonel yarışçıların günümüzde en çok tercih ettiği bisiklet malzemesidir.

B’twin Bisikletler bisiklet3

Decathlon’da biz alt seviye bisikletlerde çelik alaşımını kullanmaktayız. Orta seviye bisikletlerde alüminyum ve karbon parçalar; üst seviye bisikletlerdeyse karbon teknolojisini kullanmaktayız. (Karbon bisikletlerimiz yurt dışı mağzalarmızda bulunmaktadır. Türkiye’deki bisiklet modellerimizde yol bisikletlerinde karbon maşa, dağ bisikletlerindeyse spacer gibi ufak parçalar kullanılmaktadır)

Bir Decathlon markası olan B’twin yalnızca Decathlon mağazalarında satılmaktadır. Bisikletlerimizi incelemek ve teknik özelliklerini öğrenmek için online mağazamızı ziyaret edin.

B’twin Bisiklet Kalitesi 

fdj-forma
FDJ’den Jérémy Roy

Kalitemize çok güveniyoruz: B’twin bisiklet kadroları siz bir ömür kullanın diye ömür boyu garanti kapsamındadır. Ayrıca yarış seviyesinde üretilen kadrolarımız (özellikle yol bisikleti serisi) UCI – International Cycling Union Belgesi alabilmektedir. B’twin’in 2013’den beri profesyonel bisiklet takımı olan FDJ (La Française des Jeux) ile partnerlik yapmaktadır. Bisikletlerini üretmesinin yanı sıra formalarını da üretiyor.

B’twin ve FDJ partnerliğiyle ilgili daha detaylı bilgi için B’twin‘in web sitesini inceleyebilirsiniz.

B’twin bisiklet formaları içinse sizi Türkiye’nin en büyük spor mağazasına davet ediyoruz.

Bayram Koçbay
Antalya Decathlon B’twin Satış Asistanı


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s