Kış aylarının en gözde faaliyetlerinden olan snowboard, karla kaplı pistlerin heyecanını yaşamak isteyen her yaştan sporsever için iyi bir başlangıç olarak öne çıkıyor.

“Snowboard nedir?” sorusuna verilebilecek en basit cevap; kar üzerinde kayarak yaşanan heyecandır. Özel olarak tasarlanan bir board üzerinde yamaçtan aşağı inerken karın tadını çıkartmanın ve kendini özgür hissetmenin kısa adıdır. Her yaştan ve cinsiyetten sporcuya uygun olması nedeniyle yoğun olarak tercih edilir. Eğer kay kay tecrübeniz varsa ya da sörf ile aranız iyiyse, snowboard tam size göre demektir. Çünkü temel spor faaliyetlerine yabancı olmayan ve dengede durmayı becerebilen herkes rahatlıkla snowboard yapabilir. Eğer kış aylarını seviyorsanız, karın yağması için gün sayıyorsanız ve kayma hissini uçmaya benzetiyorsanız, bu kış mutlaka snowboard yapmayı denemelisiniz.

ski-et-snowboard837425183746948371061837115083717648370789tci_scene_001

Snowboard Dünyasına Adım Atmaya Nereden Başlamalı?

Snowboard size neredeyse sınırsız hareket özgürlüğü sağlayan bir spordur. Hızlanır, döner, zıplar, uçar ve hatta havada taklalar atabilirsiniz. Ancak bunları yapacak kadar ustalaşmak için doğru çalışma teknikleri ile ciddi bir emek sarf etmeniz gerekir. Kişisel özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterse de, yeni başlayan bir sporcu en fazla üç gün içinde durup kalkmayı, basit dönüş tekniklerini ve basit liftleri kullanmayı öğrenebilir. Bu aşamada profesyonel yardım almanız, kayış ve duruş tekniklerini kavramada ve sakatlanmadan kaymayı öğrenmede oldukça önemlidir.

Board kontrolünü ve yön verme kabiliyetini sağlayan ayak önde bulunan ayaktır. Refleks vermeniz gerektiği anda tepkiyi en çabuk veren ayağınızı öne almanız işinizi kolaylaştırır. Kaygan bir zemin üzerinde koşarken aniden kendinizi kaymaya bırakmanız halinde, vücudun düşmemek için aldığı pozisyonda ileri sürdüğü ayak sizin ön ayağınızdır ve ayaklarınızın arasındaki açıklık dengede kalmanızı sağlayan açı bilgisini verecektir.

photo_int_ski-snowboard-piste-et-all-moutain_60

Snowboarda Yeni Başlayanların Temel Yanlışları Nelerdir?

En önemli hata bilgi ve beceriye uygun olmayan tepelere çıkmakta acele etmek ve bir an önce kaymak istemektir. Snowboard basit bir spor olarak görünse de teknik seviyenin üzerinde olan dik pistlerde kaymaya çalışan sporcu, kendisi ile beraber pistte kayanları da tehlikeye sokar.

Pist üzerinde uyulması gereken kuralların öğrenilmesi de önem taşıyan bir husustur. Eksik eğitim ile yapılamayacak hareketlerin denenmesi sıklıkla görülen hayati bir yanlıştır.

Yanlış snowboard malzeme seçimi hem kaymaktan keyif alınmasını engeller, hem de sakatlıklara davetiye çıkartır. Malzeme seçiminin profesyonel satıcılara bırakılması en doğrusudur. Board seçimi net bir matematik hesabına dayanmasa da genel olarak kullanıcının boy, kilo ve profesyonellik düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Amatör sporcular malzemelerine yeterli bakımı yapmayı ihmal ederler. Titiz bir bakım ve uygun koşularda muhafaza, bir sonraki deneyimin sorunsuz geçmesi için önemlidir.

İlk etapta her zeminde kayabilme olanağı yoktur. O sebeple başlangıç seviyesine uygun eğim ve ortama sahip pistler tercih edilmelidir.

ski-et-snowboard-piste83721558371180tci_scene_001

Snowboard Pahalı Bir Spor mudur?

Snowboard fiyatları yüksek gibi görünse de bu durum sizi yanıltmasın. Ekipmanları bir defa satın alacağınızı ve uzun yıllar boyu kullanacağınızı göz önüne alırsanız, aslında çok da yüksek maliyetli olmadıklarını göreceksiniz. Kış sporlarına uygun malzemelerin soğuğa mukavemetli olmaları yüksek kalite standartları ile üretilmeleri sayesindedir. Bu nedenle snowboard malzeme fiyatları ilk etapta pahalı gibi dursa da, yıllar boyu karların üzerinde özgürce süzülmekten alınan hazza karşılık buna ödenen bedel mukayese bile edilemez.