Karlarla kaplı bembeyaz yamaçların büyüsüne kapılıp tertemiz bir doğada uçarcasına kayak yapmanın keyfine varmaya niyetlendiyseniz hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Bugüne kadar hiç kayak yapmamış olsanız bile doğru kayak malzemesi, uygun ekipman seçimi ve biraz çabayla kayak yapmaya başlayabilir; kısa bir süre sonra siz de kendinizi tepelerden aşağıya doğru keyifle süzülürken bulabilirsiniz.

Önce Kayak Kıyafetinizi ve Ekipmanınızı Seçmelisiniz

Kayağa başlarken öncelikli ihtiyacınız, doğru kayak kıyafetleri olur. Rahatsız ya da sizi ısıtamayan kıyafetlerle kayak dersi almanız, bütün çabalarınıza rağmen bir türlü yaptığınız işe odaklanamamanıza neden olacağı için dersten verim almanızı büyük ölçüde güçleştirir.

Kayak Tırmanışı
Renkli kayak kıyafetleri

Kıyafetlerle ilgili olarak, kayak için özel üretilmiş su geçirmez ve vücut ısısını koruyan bir kayak montu ve pantolonu almanın yeterli olduğu düşünülmemelidir. Elbette ki kayak pantolonu ve kayak montu, bu sporun temel giysi gerekliliklerinden olsa da; asıl mesele bu kıyafetlerin içine ne giydiğinizdir. Mutlaka sizi soğuktan asıl koruyacak olan termal içliklerden edinmeniz gerekir. Bu içliklerin üzerine giyeceğiniz polar türü üst kıyafetleriyse kat kat giyebilecek şekilde görece ince modellerden yana kullanmanız akıllıca olur. Bu sayede, değişen hava koşullarına göre ya da yoğun aktivite sırasında fazlaca ısındıkça sweatshirt’lerinizi çıkarabilir ya da hava soğursa üzerine birkaç tane daha giyebilirsiniz.

Kayak montunuzun kollarının soğuk ve kar geçirmeyecek şekilde daraltılabilir yapıda olduğuna dikkat edin. Ayrıca kayak eldiveni kar geçirmeyeceği ve sıcak tutacağı için başlıca ihtiyaçlarınızdandır.

Bere, kar maskesi ve kar gözlüğü gibi baş kısmınızı ve yüzünüzü soğuktan koruyacak ve yoğun beyazlığın gözünüzü almasını önleyecek ekipmanlar da sağlıklı bir kayak deneyimi için gerekli diğer aksesuarlardır. Bunların dışında, maalesef ihmal edilse de sadece yeni başlayanlar için değil; en usta kayakçılar için bile (hatta, onlar için daha da fazla) çok gerekli bir güvenlik önlemi olarak kask da takmak, çok önemlidir. Çok soğuk havalarda normal bir bere yerine kask altı beresi giyebilirsiniz.

Kayakların, bağlamaların, botların ve batonların seçimiyse zaten spor mağazasındaki danışmanlarınızın çok iyi bildiği konular olduğundan, boyunuza ve kilonuza en uygun kayak takımını bulmanız, işin en kolay kısmı olacaktır. Bundan sonra ise derslerinize başlamak üzere dağ yolunu tutabilirsiniz.

photo_int_ski-snowboard-piste-et-all-moutain_37

Bazı Küçük Noktalara Dikkat Ederek Kolayca Ustalaşabilirsiniz

Temel kayak eğitiminizi aldıktan sonra yeni başlayanlar kadar kendine güvenen kayakçıların bile sıkça yaptıkları hatalardan kaçınarak kısa sürede doğru ve güvenli bir şekilde kaymaya başlayabilirsiniz. 

Kayak dersi şart mı derseniz, aslında bol bol kayak videosu izlemek başlamak için oldukça yardımcı olacaktır. Yalnızca öğrenme süresi daha da uzayacaktır.

photo_int_ski-snowboard-piste-et-all-moutain_50

Öncelikle, çoğu kayakçıda ortak görülen bir hata olarak duruş sorununun çözülmesi gerekir. Kayak üzerinde kesinlikle ağırlık geriye verilmemelidir. Vücudunuzu, sadece üst gövdeden değil; kalçalardan itibaren hafifçe öne eğerek ağırlığınızı öne vermelisiniz. Ayak parmaklarınız, içeriden botlarınızın burun kısmıyla temasta olmalıdır. Kalçanızın da geriye doğru çıkık olmamasına dikkat etmelisiniz. Korkmamalı; kalçanızla birlikte öne doğru iyice eğilmeli; ağırlığınızı kayakların üzerine vermelisiniz.

Batonların tutuşu ve pozisyonu da önemlidir. Kollarınız, dirseklerden hafifçe kırılmış şekilde, öne doğru ve yine hafifçe vücudunuzdan açık durmalıdır. Batonların uç kısımları, biraz açık şekilde kayakların arka kısmını; geride bıraktığınız yolu göstermelidir. Bir yere ya da bir engele takılmamaları için de kardan yeterince yüksekte hizalanmalıdırlar.