ski-et-snowboard837425183746948371061837115083717648370789tci_scene_001Kış sporları denildiğinde ilk akla gelen sporlardan biri Snowboard. Gerek ülkemizde gerekse dünyada oldukça popüler olan bu sporu yapmak istiyorsanız, yanınıza almanız gereken 7 malzemeyi sakın unutmayın.

1.Snowboard Tahtası

Snowboard yapabilmek için pek tabii öncelikli olarak bir snowboard tahtasına ihtiyacınız olacak. Bu tahtaların uzunluğu 140-165 cm arasında değişirken, genişliği ise sizin ayak numaranıza bağlı. Boyunuz, kilonuz ve yapmak istediğiniz hareketlere göre bir tahta seçimi yapmanız gerekiyor. Yüksek hızlarla kayarken kontrolü kolaylaştıran, profesyonel hareketler için özel olarak üretilmiş birçok tahta var ancak; “Bu sporu yeni yeni öğreniyorum ve rampalardan uçarak takla atmak istemiyorum.” diyorsanız, başlangıç seviyesi için hazırlanmış çeşitleri inceleyebileceğinizi belirtmek isteriz.

2. Snowboard Ayakkabısı

Tahtanın üzerinde sağlam durmak, soğuğa karşı korunmak ve düşmelerde bileklerinizi korumak için snowboard ayakkabısı giymeniz gerekli. Bu ayakkabılar düşük sıcaklıkta ayaklarınızı sıcak tutarken, darbe emici yapıları ve kaymaz yapıları sayesinde kazalara karşı güvende hissetmenizi sağlar. Seçiminde en hassas davranmanız gereken snowboard malzemelerinden biri ayakkabılarınızdır. Ayakkabılarınızın rahat olduğundan ve ayağınızı tam olarak kavradığından emin olun. Unutmayın; ayağınız ayakkabıda kesinlikle oynamamalıdır.

3. Snowboard Montu 

ic-kisim
montun iç kısmı

Snowboard montu yerine herhangi bir montla bu sporu yapmak istiyorsanız, size önemli bir uyarımız olacak: Üşütürsünüz. Snowboard’u soğuk hava şartlarında, düşerek kalkarak, karın içerisinde yuvarlanarak yapacağınız, bolca efor sarf edeceğiniz için terleyeceğinizi göz önüne alırsak, bu spor için özel olarak hazırlanmış, ısı yalıtımı ve su geçirmezlik özelliği bulunan bir montu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Snowboard montları, sizi soğuğa karşı korurken, nefes alabilir özellikte olduklarından spor yaparken daha rahat hissetmenizi sağlarlar. Çoğu snowboard montunun iç kısmında belinizi saracak bir parça vardır. Bu parça sırtınıza kar ve soğuk girmesini önler.

4.Snowboard Gözlüğü

Gözlerinizi kar üzerinden yansıyan güneş ışınlarından ve rüzgardan korumak için snowboard gözlüğü kullanmalısınız. Günlük hayatta kullandığınız standart güneş gözlükleri maalesef kardan yansıyan güneş ışınları üzerinde etkili olamıyor. Bu nedenle snowboard yaparken bu spor için üretilmiş özel snowboard gözlüklerini kullanmalısınız. Üstelik bu gözlükler cam özelliklerine göre sisli havalarda daha rahat görmenizi sağlayacakları gibi darbelere karşı korunmalı olarak üretilerek yaralanmalara karşı da koruma sağlıyor.

snowboard-gozlugu
Snowboard gözlükleri

5. Snowboard Kaskı

Güvenli bir şekilde spor yapabilmeniz için snowboard kasınız yanınızda olmalı. Taktığınız kask kafanıza rahat bir şekilde oturmalı, dışarıdan gelen sesleri engellemeyecek kadar kulak koruması sağlamalı ve gözlüğünüzle beraber taktığınızda alın bölgesinde boşluk bırakmamalı. Bunların yanında kaskınız montunuzla uyumlu da olabilir çünkü bu kaskların birçok farklı renk ve modeli bulunuyor. Kayak & snowboard kaskı özellikleri ve seçimi için videomuzu izleyebilirsiniz.

6. Snowboard Pantolonu

Snowboard yaparken rahat hareket etmek, üşütmemek ve ıslanmamak için yanınıza mutlaka snowboard pantolonu almanız gerekli. Diğer snowboard malzemleri gibi, snowboard pantolonları da su geçirmez özellikte. Üstelik bu pantolonlar rüzgar ve soğuğa karşı da koruma sağlar. Snowboard’a yeni başlıyorsanız, pantolon yerine tulumu da tercih edebilirsiniz, böylelikle düşme esnasında belinizden içeriye, sırtınıza kar girme ihtimalini engellemiş olursunuz.

7. Diz ve Bilek Koruyucuları

Düşmelere ve tatsız sakatlıklara karşı yanınıza diz ve bilek koruyucularınızı almalısınız. Özellikle snowboard yaparken bilek koruyucuları takmak sakatlıklara ve aşınmalara karşı sizi koruyacak, bu eğlenceli sporu korkusuzca yapmanızı sağlayacaktır.