Kış mevsiminin uğrak mekanları arasında yer alan kayak merkezleri, hem eğlenceli hem sportif hem de dinlendirici özellikleriyle benzersiz bir tatil imkanı sunuyor. Eşsiz dağ havasını solumak vücudunuzu dinlendirirken, kayakla spor keyfi yaşayabilir, geceleri farklı aktivitelerde gönlünüzce eğlenebilirsiniz. İçeriğimizi kayak tatiline çıkmadan önce bavulunuza mutlaka koymanız gereken 7 şeyi öğrenebilirsiniz.

photo-dambiance-wedze-000-expires-on-23-07-2019

1- Kayak Malzemeleri

Kayak malzemeleri kıyafet, aksesuar ve takım olmak üzere üç guruba ayrılır. Kayak şartlarına uygun kalın ve koruyucu malzemelerden yapılmış kıyafetler, sizi sıcacık tutarak kayağın keyfini doyasıya çıkarmanızı sağlar. Aksesuarlar yan aktörlerdir. Kayak takımları boyunuza ve kilonuza göre değişir. Stilinize uygun trend bir görünüm yaratan birbirinden güzel ve kullanışlı kayak malzemeleri konfor sağlarken aynı zamanda da şık görünmenizi sağlar.

2- Kayak Takımı

Kayak takımları; kayak, özel bot, kayarken denge sağlayan batonlar ve botları kayağa sabitleyen bağlamalar ile tamamlanmış olur. Kayak takımı satan Decathlon mağazalarından kendine özel bir kayak takımı alabilir, dilerseniz gideceğiniz yerde kiralayabilirsiniz. Yeni başlayanlar, acemiler ve profesyoneller için farklı çeşitleri bulunan kayak takımlarından kendinize uygun olanı seçerek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

kayak

3- Kayak Kıyafetleri

Kayağa özel pantolonlar hem su geçirmez özellikte hem de soğuğa karşı koruyucudur. Kayak montuna uygun renklerde bulabileceğiniz her çeşit kayak pantolonu ile şık görünmeniz de mümkün. Kalın kazaklar, eldiven ve bereler kayak kıyafetlerinin olmazsa olmazları arasında. Çorap da oldukça önemli bir yere sahip, kat kat çorap giymek yerine hava geçirgenliği sağlayan termal çoraplar tercih edilmelidir.

snowboard-gozlugu

4- Kayak Montu

Kayak montunu dağda hiç üzerinizden çıkarmayacağınızdan şüphesiz en çok ihtiyaç duyacağınız malzemelerden. Kayak montunuz rüzgar ve su geçirmez olmalıdır. Kısa ve dar bir mont daha rahat hareket etmenizi sağlar. Kaz tüyü, ince modeller hem hafif hem sıcak tutar hem de su geçirmez özelliğiyle size istediğiniz konforu sunacaktır.

5- İçlik ve Termal kıyafetler 

ust-iclik
Üst İçlik

Kaz tüyü montlara, su geçirmez pantolonlara rağmen çok üşürüm diyenlerdenseniz mutlaka yanınıza bir içilik ya da termal kıyafetler almalısınız. Nem emici özelliği bulunan ve aynı zamanda sıcak tutan dağcılara özel tasarlanmış termal tişörtlerle hem soğuktan korunacaksınız hem de kat kat giyinmek zorunda kalmayacaksınız. Kar pantolonunuzun altına giyeceğiniz içlik ya da termal taytlarla üşümeniz mümkün olmayacağından size sadece tatilin keyfini sürmek kalacaktır.

6- Kar Gözlüğü

Kar gözlüğü olmazsa olmaz kayak malzemelerinden biridir. Yüksek rakım güneş ışınlarına maruz bırakırken yoğun sis ve buhar görüş alanınızı etkiler. Kayak yaparken yolunuzu daha net görebilmeniz için büyük ve UVA ışılarından koruyu camlara sahip bir gözlüğü mutlaka yanınıza almalısınız. Buhar giderici özelliği de bulunan kayak gözlükleri kayak kazalarını da büyük ölçüde engeller.

7- Güneş Koruyucu gunes-kremi

Kayak merkezleri rakım olarak çok yüksek olduğu için ve karla kaplı olduğu için güneş ışınları daha dik açıyla ve direk gelir. Her 300 metrede güneş ışınlarının 4 kat daha arttığı düşünülürse koruma faktörlü güneş kremi kullanmak ihtiyaçtır. Özellikle kayak yaparken rüzgarında etkisiyle beraber güneş ışınları yanıklara ve cilt lekelerine neden olabilir. Hassas bir cildiniz varsa güneş koruyucuyu kayak yapmadan yarım saat önce sürmelisiniz.