Patenin teknik özelliklerinin bilinmesinde ve parçaların tanınmasında fayda olduğunu düşünüyorum çünkü patenler çok büyük bir sorun olmadıkça sizin de tamir edebileceğiniz kadar basit yapıdadırlar. Deneyimimden yola çıkarak söylüyorum ki sürmesi kadar tekerler-rulman gibi parçaları değiştirmek de oldukça zevklidir. Pateni daha yakından tanımak için parçalarına bir göz atalım 🙂

Paten Parçaları

Bot

Paten’in ayağımıza giydiğimiz kısmıdır. Botun içinde Liner denilen ayağımıza daha ergonomik ve rahat bir duruş sağlayan bir iç bot daha vardır.


Frame

Tekerlerin takıldığı kısma verilen isimdir. Tekerler frame’e millerle tutturulmuştur. Frame de bota, önden ve arkadan olmak üzere iki vida ile tutturulur.


Rulman

Paten tekerlerinin içlerinde rulmanlar vardır. Rulmanın amacı mil ile teker arasındaki sürtünmeyi en aza indirmektir. Paten rulmanları tekerleklerinizin hızlı ve rahat dönmesini sağlar. ABEC standardına göre numaralar alırlar.


ABEC

ABEC, rulmanın toleranslarına göre aldığı bir değerdir. Değerler ise 1-3-5-7-9-11 şeklinde gösterilir. Bunu bir şeyle bağdaştıracak olursak bisiklet vitesine örnek verebiliriz.

ABEC değeri artarsa rulmanın çalışabileceği devir sayısı da artar. Yani ABEC değeri arttıkça sürüş hızı da artar.

Başlangıç için ABEC 3 ya da ABEC 5 idealdir.


Paten Tekerlekleri

Paten tekerleklerinin boyutları (çapı) büyüdükçe daha daha çok devir yapacağından hızları da artar. Ancak unutmamak gerekir ki büyük tekerleklerin dönmesi için daha fazla enerji gerekir. Küçük tekerler ise kolay hızlanmaya ve daha fazla manevra kabiliyetine olanak sağlar.

Paten Tekerlerinin sertliği A ile gösterilir. Genellikle 78A – 93A arasında değişiklik göstermektedir ve rakam yükseldikçe sertlik artmaktadır.

Sert tekerlekler daha hızlı ve daha dayanıklıdır ancak yumuşak tekerlekler daha iyi bir yol tutuşu sağlar ve yolda ki bozulmalardan daha az etkilenirler ancak sert tekerlere oranla daha yavaşlardır.


Paten Freni

Fren patencinin ayağını hareket ettirerek durmasını ve yavaşlamasını sağlar.

Paten türüne göre frenler, mekanik ya da topuk freni(sürtmeli) şeklinde olmaktadır. Başlangıç seviyesi için topuk freni patenleri tercih etmeniz büyük önem taşır.


Koruma Ekipmanları

Paten sürerken en önemlisi de tabi ki güvenliğinizi sağlamaktadır. Bu nedenle pateni, kesinlikle kask ve koruma ekipmanları olmadan kullanmamalısınız.


Paten çeşitlerini de merak ediyorsanız paten çeşitleri yazımızı mutlaka okuyun 🙂


Oxelo patenler yalnızca Decathlon’da!

Sporla kalın!

Pınar Yağmur Saçlı

Müşteri Temsilcisi