Bisiklet Sürerken Güvenliğini Maksimuma Çıkarmanın Yolları

Şehir içi ulaşımın, yurt dışı gezilerinin, doğa sporlarının ve spor etkinliklerinin vazgeçilmezi olan bisiklet, sunduğu avantajlar ile en sevilen ulaşım araçlarından biri olmaya devam ediyor. Trafik stresinden uzak kalmanın, bir şehri gezerken yaşayarak deneyimlemenin ve aynı zamanda kalori yakarak formunuzu koruyabilmenin en mükemmel yollarından biri olan bisiklet, temel güvenlik önlemlerini aldığınızda en güvenli ve sağlıklı ulaşım araçlarından biridir. Özellikle şehir içi trafikte, dağ ve patika gibi yollarda ve uzun bisiklet turlarında güvenli sürüşü sağlamak ve koruyucu bisiklet ekipmanları kullanın önemi büyüktür. Hem keyifli hem de oldukça pratik ve düşük maliyetli ulaşım aracı, gerekli koruyucu önlemleri aldığınızda en keyifli sporlardan biridir. İşte bisiklet sürerken güvenliğinizi sağlayabilmenin en temel püf noktaları.

Koruyucu Bisiklet Ekipmanları ile Güvenli Sürüş Keyfini Yaşayın

helmet-bh-900-road-aerofit-white-black-002-expires-on-01-12-2020

“Bana bir şey olmaz” demeyin ve her zaman kaskınızı takarak başınızı korumaya alın. Baş ve çevresini darbelere karşı koruyabilen kasklar, düşme veya çarpma gibi durumlarda oluşabilecek yaralanmaların önüne geçmenize yardımcı olur. Şehir ya da dağ bisikleti gibi farklı bisiklet çeşitlerine ve kullanımlara özel tasarlanan kasklardan size uygun olanını tercih ederek güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bisiklet güvenliğini sağlayabilmeniz için en az bisiklet kaskı kadar önemli olan eldiven, dirseklik ve dizlik gibi ekipmanlar ile sert darbelerden korunabilir, kaza etkilerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bisiklet eldiveni, dizlik ve dirsekliklerin iç bölümlerinde yer alan silikon ve dolgu kumaş gibi malzemeler, elinizin zedelenmesini önlemeye yardımcı olur. Sürüş güvenliğini arttırmak için UV filtreli bisiklet gözlükleri gözünüzü güneş ışınlarından korurken, bisiklet sürüşü sırasında dışarıdan gelebilecek yabancı maddelerden, tozlardan ve böceklerden de zarar görmenizi engeller. Tüm bunların yanı sıra bisiklet kullanıcılarına özel olarak üretilen; terlemeyi önleyici termal özellikli kıyafetleri tercih etmek; hem koruma hem de konfor sağlar.

Bisikletinizin Özellikleri ile İlgili Konuları Önemseyin

city-bike-helmet-500-white-004-expires-on-23-09-2020

Basit görünen bazı noktalara dikkat ederek hayat kurtarıcı önlemler almak ve karşınıza çıkabilecek olumsuzluklardan korunmak mümkün. Örneğin, bisikletinizin durumunu sık sık gözden geçirmeniz; frenlerini, lastiklerinizi kontrol etmeniz büyük önem taşıyor. Bisikletinizin bakımlarını aksatmadan yaparak olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

Bisikletinizin boyutlarının size uygun olması da gerek konfor gerek güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Bisikletinizi durdurduğunuz zaman, ayağınızın yere değecek ve dengenizi koruyacak yükseklikte olması gerekiyor.

Geceleri bisiklet sürerken kendinizi görünür kılmak için giysilerinizin ve bisikletinizin üzerinde parlak ışıkların, aydınlatıcıların, rekflektörlerin yer alması da büyük önem taşıyor. Bisikletinizin gece de net bir şekilde fark edilebilmesi için ön ve arka kısmında far ve flaşör bulunması, pedallarda ve jantlarda reflektörler bulunması gerekiyor. Bisikletinizde zil bulundurarak da hem gündüz hem gece fark edilebilirliğinizi arttırabilirsiniz.

Trafik Kurallarına Uyarak Güvenliğinizi En Yüksek Seviyeye Çıkarın

city-bike-helmet-500-white-005-expires-on-23-09-2020

Bisiklet sürüş güvenliği için trafik kurallarına uymak da en önemli noktalardan biridir. Kişinin kendine bisikletin de bir taşıt olduğunu, kurallara uyarak hem kendi güvenliğini hem de başkalarının güvenliğini sağlayabileceğini hatırlatması gerekiyor. Kurallara uyarak kendinizi bir araç olarak konumlandırdığınızda, başkalarının da sizi bir araç gibi konumlandırmasını sağlayabilirsiniz. Kurallara uyarak, kuralların sağladığı düzenleyicilerden de daha rahat yararlanabilirsiniz.

Özellikle bisikletler ve motorlar için geçerli trafik kurallarından biri olan yolun sağından gitme kuralına uymak ancak, kendi güvenliğiniz için çok fazla sağdan gitmemek ve bariyer ya da duvarlara sürtünecek yakınlıkta olmaktan kaçınmak gerekiyor. Şerit ve dönüşlerde el işaretlerini kullanmak hem size hem de diğer araçlara güvenli bir sürüş ve rahatlık sağlıyor. Bisiklet sürerken cep telefonu, MP3 çalar gibi cihazları kullanmaktan kaçınmak ve mümkün olduğunca dikkatinizi yola vermek de önem taşıyor.

Tüm bu kurallara ve basit önlemlere uyarak bisiklet sürüşünüzü güvenli, konforlu ve keyifli hale getirmek oldukça kolaylaşıyor. Siz de bu basit kurallara uyarak sürüş güvenliğinizi maksimuma çıkarabilir ve bisiklet sürerken mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz.