Hobiden çok spor, performans ve ulaşım aracına dönüşen bisikletlerin, kullanım amacına ve mekanına göre farklı çeşitleri bulunur. Sporu daha güçlü ve keyifli hale getirmek için doğru zeminde doğru bisikleti kullanmak gerekir. Aradığınız performansa ve işlevlere sahip bisikleti kolayca seçmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Spor Tutkunlarına Özel Dağ Bisikletleri

540

Çetin arazi şartlarına dayanıklı dağ bisikletleri, ekstrem spor tutkunlarının kondisyonunu arttıracak özelliklere sahiptir. Taşlı yollar, engebeli araziler, çamur zemin ve toprak yollara meydan okuyan dağ bisikletleri, asla pes etmeyenlerin ve engel tanımayanların tercihidir. Vites donanımları düşük seviyede tutulan bu bisiklet türüyle uzun mesafeler gidebilir, sporun ve yüksek performansın keyfini sürebilirsiniz.

Tırmanma ve zorlu parkurlar için özel tasarlanmış dağ bisikletleri; atlama, zıplama gibi manevralar için de idealdir. Tabii unutmamak gerekir her bisikletle hoplama & zıplama hareketleri yapılabilir diye bir kural da yok 🙂

Doğru bisiklet kadar, doğru bisiklet aksesuarları kullanmak da oldukça önemlidir. Dizlik, kask , lycra şort, eldiven ve ter emici özelliği bulunan formalar kullanmak konfor sağlar.

Sporu Yaşam Şekli Haline Getirenler için En İdeali Şehir Bisikletleri

Hem şehir trafiğinden kurtulmak hem de spor yapmak isteyenler için en doğru tercih şehir bisikletleri olacaktır. İşe, okula ve gezmeye giderken araç ya da toplu taşıma kullanmak istemiyorsanız şehir bisikletleri tam da size göre bir seçim olacaktır. Asfalt yolda kullanabileceğiniz şehir bisikletlerinin geniş ve tırtıklı lastikleri, yol üzerinde karşılaşılacak cam gibi tehlikeli materyallere karşı dayanıklık sağlar. Dik sürüş imkanı sunan bisikletler, trafik içerisinde bütün açıları görebilmenize ve ona göre hareket edebilmenize olanak tanır. Bu bisikletler, trafikte size konfor sağlayacak çamurluk, ışıklandırma gibi sistemlere sahiptir.

business_bag_900_blue8385336tci_scene_001_004-000-expires-on-23-09-2020

Şehir bisikletleri en iyi performanslarını asfalt yollarda ve hafif çakıllı sokaklarda gösterir. Tekerlekleri dayanıklı malzemeden üretilen bisiklet modelleri, genellikle alüminyum ya da krom malzemeden üretilir. Belki de şehir bisikletlerinin tek olumsuz özelliği: Tüm bu iyi özelliklerin bir araya gelince ağırlık oluşturması :/

Rakipsizlerin Tercihi Yarış Bisikletleri

Bisikleti tutku haline getirenler ve yarışlarda en iyi performansı sağlamak isteyenler tercihlerini yarış bisikletlerinden yana kullanır. Diğer bisiklet modellerine göre daha hafif olan bu bisikletler, özel şehir içi maraton tarzı yarışlarda performansınızın artmasını ve daha hızlı olmanızı sağlar. Daha fazla sürat sağlaması açısından lastikleri ince ve dişsiz; jantları da lastiklerle uyumludur. Direksiyon özelliği öne doğru eğilmenizi ve vücudunuza göre şekil almanızı kolaylaştırarak rüzgardan etkilenmenizi engeller. Yarış bisikletlerinde en önemli faktör, vücudunuzla senkron sağlamasıdır.

amb

Yarış bisikletlerinin kendilerine özgü fren sistemleri vardır. Diğer bisikletlerde pek rastlanmayan bu fren sistemi; yavaşlatma, durma ve ani reflekslere düşünülerek geliştirilmiştir.

Yarış ve yol bisikletlerinde tekerleğin tırtıksız ve ince yapısından kaynaklı bir “ıslak & nemli zeminde kayma” sorunu olduğunu unutmayın ve bu tarz havalarda kullanımdan kaçının.

Pratikliği Hayatının Her Alanına Yayanlara: Katlanabilir Bisikletler

fold

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan katlanabilir bisikletler, özellikle yazlıklarda ve sahil kasabalarında yaşayanlar için olmazsa olmazdır. Katlanabilir bisikletler, yol ve dağ bisikletleri kadar donanımlı olmasalar da, görünüşlerine göre performansları oldukça iyidir. Yüksek manevra kabiliyetine sahip bu bisikletlerin en önemli özelliği katlanabilir olması ve taşıma kolaylığı sağlamasıdır. Evde de çok yer kaplamayan katlanabilir bisikletler; toplu taşıma araçlarında, bagajlarda kolayca taşıyabilirsiniz. Bu özellikleriyle taşınabilir bisikletler oldukça cezbedicidir.

Ayarlanabilir selesi bulunan bisikletler, adaptasyon sorunu yaratmaz ve sürüşleri kolaydır. Şehir içi kullanımlarına uygun olan bisiklet modelleri, pratiklikleri ve sürüş kolaylıklarıyla da sevilirken, bisikletini seyahatlerinde de yanından ayırmak istemeyenler için en iyi seçenektir.