Doğa ile buluşmaya hazır mısınız? Yılın her ayında ve dört mevsimde içinde ayrı güzellikler barındıran doğa ile bütünleşmek, eğer meraklıysanız fotoğraf çekmek, hareket etmek, temiz hava ve pozitif enerji almak istiyorsanız ne duruyorsunuz? Doğa sizi çağırıyor…

Artık herkesin kabul ettiği gibi hareketsizlik en büyük hastalık kaynağıdır. Sağlığınız el verdiği müddetçe en basit spor olan yürüyüş bile tüm kaslarınızı harekete geçirecek, sizi aktifleştirecek ve sosyalleştirecek, yaşamdan daha fazla zevk almanızı sağlayacak ve bütün bunların yanı sıra kalp ve damar sağlığınızın korunmasına da yardımcı olacaktır.

Outdoor Spor Nedir?

Doğa ile iç içe, birkaç malzeme kullanarak veya sadece gerekli kıyafetlerle, isterseniz arkadaşlarınızla, isterseniz aile bireyleri ile beraber yapabileceğiniz sporlar genel olarak outdoor sporlar olarak tanımlanır. Malzeme kullanarak yapabileceğiniz outdoor sporlar arasında; rafting, kaya, dağ, donmuş buzul veya şelale tırmanışı, mağara inişi veya kanyon yürüyüşü, kampçılık, yamaç paraşütü, denizaltına serbest dalış ve sörf gibi aktiviteler sayılabilir. Sadece hava şartlarına göre gerekli olan outdoor giyim ürünlerini giyerek ve rehber eşliğinde rotayı takip ederek yapılan yürüyüşler ise malzemesiz yapılan en kolay outdoor sporudur. Doğa yürüyüşünden sonra eğer adrenalinden zevk alıyorsanız, zorluk derecesine göre kaya ve dağ tırmanışını da deneyebilirsiniz.

 

Outdoor İçin Özel Giyim Gerekli Midir?

Şartlar ne olursa olsun, eğer doğada yürüyüş yapmayı planlıyorsanız mutlaka özel outdoor giyim ürünleri kullanmanız gereklidir. Bunlar arasında; su geçirmeyen outdoor bot veya outdoor ayakkabı, vücut sıcaklığını koruyan outdoor mont ve outdoor pantolon, termal içlik, koruyucu gözlük, özel bölmeli sırt çantası sayılabilir. Eğer malzeme kullanarak outdoor spor yapacaksanız yine öncelikle güvenliğiniz için gerekli olan tüm malzemelere sahip olmanız gerekir. Yürüyüş yaparken mevsimine göre Quechua su geçirmez yağmurluk veya mont, Quechua polar eşofman altı ve polar içlik, Quechua şort ve Quechua tişört tercih edebilir, uygun kıyafet ve aksesuarlarla outdoor sporların keyfini çıkarabilirsiniz.

Outdoor Bot veya Outdoor Ayakkabı

output_xWlwT7
Doğa fazlası için tıklayın!

 

Outdoor bot veya outdoor ayakkabı, yapılan sporun zorluk dercesine göre değişik özelliklere sahip olacaktır. Özellikle tırmanışlarda outdoor ayakkabıların tabanlarının yapılan spora göre dizayn edilmiş olması, zemini çok iyi kavraması, darbeleri emici özelliğe sahip olması, normal spor ayakkabılardan çok daha hafif olması ve kesinlikle suyu veya soğuğu geçirmemesi gerekir. Ayrıca bu tip bot ve ayakkabılarda kalın çorap kullanmanız gerekeceğinden bir numara büyük alınmasında da fayda vardır. Quechua outdoor bot ve Quechua spor ayakkabılar, tüm bu özelliklere sahip ve beklentilerinizi yüksek oranda karşılayacak olan outdoor ayakkabılardır. Bunun dışında kalitesi outdoor spor yapan herkes tarafından çok iyi bilinen Solomon, Merrell ve Colombia outdoor ayakkabıları da tercih edebilirsiniz.

Outdoor Mont, İçlik ve Pantolon

Outdoor sporlarını yaparken kullanacağınız mont, içlik ve pantolon gibi ürünlerin vücudunuza tam oturması, hareket kabiliyetinizi kısıtlamaması, kesinlikle suyu ve soğuğu geçirmemesi ve nefes alması gerekir. Fazla sayıda fonksiyonel cepler ise her an yanınızda bulunması gereken küçük malzemeleri taşımanız için idealdir. Quechua yağmurluk, mont ve polar giyim ürünleri outdoor sporlarda sizi koruyacak ürünlerdir.

output_y96npu

 

Aksesuarlar

Gözlük, sırt çantası, kafa lambası, kaymaz eldiven, şapka, outdoor çorap ve alüminyum baston outdoor sporlarda size yardımcı olacak diğer aksesuarlardır.

Malzemeli ya da malzemesiz olarak yapabileceğiniz, hem sağlığınıza hem de ruhunuza iyi gelecek outdoor sporlarında en iyi performansa sahip olmak için Decathlon online mağazasında bulunan ürünlere mutlaka göz atın!