Bursa ülkemizin yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinin başında geliyor. Aynı zamanda Bursa, birçok noktasında spor yapabileceğiniz bir spor kenti olma özelliğiyle öne çıkıyor. İşte Bursa’da farklı spor dallarına elverişli alanlar…

1-Mysia Yollarında Doğa Yürüyüşlerine Katılın

mysia-yolu
Görsel: nilufer.bel.tr

2016 yılında hayata geçirilen Bursa spor tesisleri arasında öne çıkan yerlerden Mysia Yolları projesi; Bursa’nın tarihini, kültürünü ve kır hayatını merak eden sporseverlere hitap ediyor. 310 km’lik bir parkura sahip proje kapsamında birçok sportif aktivite yapılabiliyor. 35 adet doğa yürüyüş parkuruna sahip Mysia Yolları’nda kamp da kuruluyor. Aynı zamanda atlı doğa yürüyüş parkurlarına sahip alanda unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz.

2-Soğanlı Botanik Parkı’nda Bisiklet Keyfi Sürün

soganli-botanik-parki
Görsel: blog.permun.com

 

Çok zengin ağaç ve bitki çeşitliliğine sahip Soğanlı Botanik Parkı’nda yemyeşil bir ortamda mis gibi bir hava sizleri bekliyor. Bisiklet meraklıları için özel olarak yapılmış soğuk asfalt kaplamalı bisiklet yolları; göletler, çocuk parkları ve İngiliz, Japon, Fransız bahçelerinin arasından geçiyor. Bursa’nın yeşil doğasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yapılan botanik parka, ailenizle birlikte gidip pedal çevirebilirsiniz. Bisiklet sporunun yaygınlaşması ve kültür haline gelmesi için yapılması planlanan Bursa Veledrom projesi de bisiklet sporunu sevenlerin beklediği projeler arasında yer alıyor.

3-Atlas Köy-İnegazi Köyü-Deliktaş Rotasında Trekking-Hiking Macerası

atlas-koy
Görsel: muratezircan.com

Günübirlik bir yürüyüş ve gezinti için ideal hiking ya da daha zorlu ve uzun geçen, en az bir gece kamp yapılan ve rehber eşliğinde gerçekleşen trekking sporları için Bursa’daki alternatiflerin başında Atlas Köy-Deliktaş Rotası geliyor.

Ekip olmanın ve doğada grup halinde hareket etmenin en güzel örneklerinden biri olan trekking sporu, hedef rotaya varıncaya kadar grup dinamizmini öne çıkarmayı gerektiriyor. Uludağ Milli Parkı’na oldukça yakın Atlas Köy-İnegazi parkuru zorlu patika ve yamaçlarıyla mücadeleci, kararlı sporseverleri bekliyor.

4- Gürsu’da Yamaç Paraşütü Yapın

GÜRSU’NUN YILDIZLARI ÞAMPÝYONLUÐA DOYMUYOR
Görsel: bursa.bel.tr

 

Uludağ ve Gürsu yamaçlarından profesyonel tandem eğitmenleri eşliğinde yamaç paraşütleri ile gökyüzünün engin maviliğine kendinizi verebilir, Bursa’nın eşsiz doğa manzarasını kuş bakışı izleyebilirsiniz. Havacılık tutkunu ve uçma sevdalısı bir kişiliğiniz varsa hayatınızın en unutulmaz anlarını yaşayacağınız yamaç paraşütü esnasında isterseniz kamera kaydı da alabilirsiniz.

5-Uludağ’da Kayak Keyfi Başkadır

uludag
Görsel: bursa.net

Bursa’da spor deyince akla gelen ilk spor kuşkusuz Uludağ’da kayak yapmak oluyor. Kış mevsiminde ülkemizde en çok ziyaret edilen ve kayak sporunun en yoğun olarak yapıldığı yerlerden Uludağ Kayak Merkezi, gelişmiş imkanlarıyla sporseverlere birçok alternatif sunuyor. Kaliteli otelleri, günübirlik kayak turları, tur kayağı ve helikopterli kayak fırsatları sunan kayak merkezi her yaştan sporsevere hitap ediyor.