Günümüzde giderek yaygınlaşan yoga, vücudunuzu sağlıklı kılmak için huzur dolu bir alternatif. Yoga sayesinde geliştirilen doğru nefes tekniği, sağlığa olumlu yönde tesir ederek yaşam kalitesini yükseltir. Kalp atışlarını düzene sokan yoga hareketleri sayesinde kan basıncı ve dolaşım sistemi düzene girer. Yoga disiplininin yardımıyla hissedilen gerginlik ortadan kalkar, sinir sistemi rahatlar ve buna bağlı rahatsızlıkların giderilebilmesinin önü açılır.

yoga ss17 trio - 001 --- Expires on 23-11-2021.jpg

Yoga Nedir?

Bir yaşam biçimi olan Yoga, hayatın üzerinizde oluşturduğu baskı ve gerginlikten uzaklaşarak evrenle uyumu yakalamanızı sağlayan felsefe olarak bilinir. Yoga sayesinde kendinizi derinlemesine tanımanız ve bu sayede ruhsal ve bedensel sağlığınızı korumanız mümkün hale gelir. Hindistan kökenli olan yoga, dünyaya sevgi ile bakmanıza, acılardan uzaklaşmanıza, daha mutlu ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olmayı amaçlar.

yogacanta

 

Yoga hareketlerini sağlıklı olarak yapabilmek ve olası kaymaları engellemek için edineceğiniz bir yoga matı ve duruma uygun olarak seçeceğiniz yoga kıyafetleri, sizi egzersizlere başlamaya hazır hale getirmeye yetecektir. Yoga egzersizlerinde kullanılacak kıyafetlerin yoga için üretilmiş olmasından ziyade rahat, esnek olması oldukça önemlidir.

 

 

 

Yoga Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?

short

Yoga, rahat kıyafetlerle yapılması gereken bir egzersizdir. Seçeceğiniz kıyafetlerin içinde rahat etmenizi sağlayacak ve hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacak özelliklere sahip olması, vazgeçilmez bir unsurdur. Rahat kesimi sayesinde maksimum hareket kolaylığı sağlayan elastan ilaveli yoga kıyafetleri sizi konforlu tutacaktır. Teri emen ve dışarı atmayı kolaylaştıran kumaş seçimleri de egzersizleriniz sırasında rahatsızlık hissi yaşamanızın önüne geçer.


corapYoga genel olarak yalınayak yapılsa da, ayaklarının çıplak olmasını tercih etmeyenler için üretilen özel yoga çorabı iyi bir alternatif sağlar. Bel kısmı dar olan alt parçalar hareket açınızı kısıtlayarak egzersizin verimliliğini düşüreceğinden, tercih edilmemesi uygun olur. Üst kısımda bol kesimli kıyafet kullanımı da ayağınıza dolaşıp yüzünüzü kapatarak dikkatinizi dağıtabileceğinden dolayı işin uzmanlarınca tavsiye edilmez. Terleten, kaşındıran ve rahatsızlık hissi uyandıran giysiler konsantrasyon verimini düşürürken hareketleri gerektiği gibi yapabilmenizi de zorlaştıracaktır.

Yoga yaptığınız ortamın durumuna, sıcaklığına ve iklim koşullarına göre egzersiz giysilerinizin kalınlığını ayarlamanız rahatınız açısından önemlidir.


Yoga İçin Hangi Kıyafetler Seçilebilir?

yoga3Üst Giyim: Yoga için seçilecek üst kıyafetlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, aşırı bol ya da dar olmamalarıdır. Giysileriniz bedeninize uygun olmalı, sizi sararken bunaltmamalıdır. Nefes alabilen kumaştan yapılma, cildinizi rahatsız etmeyen, esneme özelliğine sahip, hareket rahatlığı sağlayan ürünler verimliliğinizi üst noktaya çıkarır. Sporcu atleti, ragerback diye anılan askılı modeller ve tişörtler, yoga için uygun üst giyim alternatifi sağlar.


 

seamless

 

İç Giyim: İç giyimde hemen hemen tüm spor branşlarında olduğu gibi yoga yaparken de sporcu sütyeni kullanabilirsiniz. Dikişsiz yapıları ile teninizin tahriş olmasını engelleyen sporcu sütyeni vücudunuzu sıkmadan size hareket özgürlüğü kazandırır.

 

legAlt Giyim: Esnek ve hava geçirgen kumaşa sahip yoga taytı egzersiz anında sizi konforlu tutar. Vücudunuzun bir parçasıymış gibi hareket özgürlüğü kazandıran tasarımlar hareketlerinizle uyum sağlayarak alacağınız her pozisyonun verimliliğini artırır. Biraz daha serin havalarda tercih edebileceğiniz esneme payları yüksek yoga pantolonları, egzersiz süresince vücut ısınızı muhafaza ederek performans kaybınızın önüne geçecektir.