Spor salonlarına gitme imkanı olmayanların evde kolayca yapabileceği pilates, vücudunuzu fazla yormadan kaslarınızı sıkılaştırır ve ideal forma sokar.

Herkes spor yapmak ister ancak çeşitli nedenlerle spor salonlarına zaman ayıracak olanağa sahip olmaz. Özellikle kilo vermek ve fit bir görünüm kazanmak isteyenler, uyguladıkları diyetin yanında kendilerini fazla zorlamadan yeterince kalori harcatacak bir spor türü arayışına girer. Son zamanların popüler egzersizlerinin başında gelen pilates, evinde spor yaparak fazlalıklarından kurtulmak ve sağlıklı vücuda sahip olmak için ideal bir seçenek oluşturur.

pilates-kirik-gorsel

Pilates Nedir? Nasıl Başlamalıdır?

Pilates; vücut dengesinin bulmasına yardımcı olarak, ince bir görünümün yanında güçlü sırt ve kalçalar kazanmanızı sağlayan egzersiz türüdür. Vücudun arka ve ön üst bölgesini eşit oranda güçlendiren pilates, kas yapısını bir bütün haline getirerek dengeli vücut formu sağlar. Pilates egzersizleri, omurgayı daha sağlıklı hale getirerek vücut dengesindeki bozukluğu giderir ve buna bağlı rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tüm vücudu esneterek omurların arasını açan pilates ile vücutta zaman içinde oluşan yığılmalar ortadan kalkar. Kilo vermeseniz dahi daha ince bir görünüme kavuşursunuz.


pilates1Pilatese başlamadan önce kendinize pilates malzemeleri edinmeniz gerekir. En temel ekipmanlar 55-65 cm büyüklüğünde pilates topu ve egzersiz matıdır. İşin profesyonellerinden temin edeceğiniz pilates eğitim CD’si ve antrenman programı ilk adımı atmanıza yeterli olacaktır. Biraz daha ileri düzeye geçmek istediğinizde edineceğiniz pilates seti size iç bacağınızı çalıştırmak için 20 cm büyüklüğünde ikinci bir pilates topu, kol hareketleri ve daha fazla esneme sağlayan özel lastik, dambıl, pilates bandı, termal kemer, sayaçlı ip gibi farklı özelliklere sahip ekipmanlar sağlayacaktır.

Pilatesin Faydaları Saymakla Bitmez!

En temel anlatımıyla; vücudunuz sizi şaşırtacak derecede esneklik kazanır ve dengesine kavuşur, kas ve iskelet sistemi duruş bozukluklarından arınmış bir görünüm kazanır. Bunların yanı sıra pilatesin sağlığınıza pek çok katkısı bulunur.

  • Kolda oluşan boyun fıtığından kaynaklı ağrı ve uyuşmaları azaltırken, bel fıtığının bacaklara vuran ağrısını hafifletir.
  • Bel ve sırt bölgesine sağladığı destek ile ağrıları bu bölgelerden uzak tutar.
  • Bedensel farkındalığı sağlayarak günlük performansı arttırır.
  • Arzu edilen oranda kilo verilemese bile vücuda uzun, ince ve toparlanmış bir görünüm sağlar.
  • Vücudun dayanıklılığını arttırarak yaşanabilecek sakatlıkların büyük ölçüde önüne geçer.
  • Eklemlerde oluşan kireçlenmeden kaynaklı ağrıları kontrol altında tutar ve eklem içi sıvıları dengeler.
  • Hücrelerin erken yaşlanmasının önüne geçer.
  • Zihin ile beden bağlantısını güçlü kılarak olumlu gelişimini destekler.

Evde Yapabileceğiniz Temel Pilates Hareketleri

-Pilates topu üzerinde zıplamak kalçalarınızı şekle sokarken kollarınızı da çalıştırır.

-Topun üzerinde sırtüstü vaziyetteyken hafif hareketlerle mekik çalışın. Hem sırtınız hem de karın kaslarınız çalışır;

-Pilates topunu iki bacağınızın arasına alarak hafifçe yukarı doğru kaldırın. Karın bölgenizle beraber bacaklarınızın da çalıştığını hissedeceksiniz;

-Dizlerinizin üzerine çökün ve kendinizi pilates topu yardımı ile ileri geri ittirin. Sırt bölgenizle birlikte tüm vücudunuzu gevşetin;

Sporla kalın!