tenis-1

Mağara duvarlarında resmedilen ve bu sayede ilk insanların birbirine top atmasıyla başladığı bilinen tenis sporunun resmi tarihçesi neredeyse 1000 yıl öncesine dayanıyor. Haçlı Seferleri sırasında savaşçıların tahta parçalarını raket gibi kullanarak oynadıkları bu spor, daha sonra Avrupa’ya taşınıyor ve kapalı alanlarda el ile oynanmaya başlanıyor.

Fransızların “Paume” adını verdikleri ve o zamanlar el ile oynanan tenis, müsabakalar kızışıp oyunun el ile oynanması zorlaşınca önce eller bandajlanıyor, sonrasında ise çözüm topa hızlı vurmak için tahta raketlerin kullanılmasında bulunuyor.

tenis-2

 

1874 yılında bir İngiliz binbaşının oyunun patentini alması ile gelişen tenis, önce “Sphairstike” adıyla tescil ediliyor sonra adı “çim tenisi”ne dönüşüyor. 1872 yılında İngiltere’nin Leamington Spa bölgesinde kurulan kulüp ise tenis tarihine ilk “tenis spor klübü” olarak geçiyor. Önceleri çim sahada kadın-erkek beraber oynanabilen tenis, sonrasında gücün dengesiz olması ve kortların gelişmesi nedeniyle kadınlar ve erkekler arasında yapılan müsabakalara dönüşüyor. 1877 yılında bugün dünyanın en prestijli turnuvası kabul edilen Wimbledon Tenis Turnuvası erkekler ile başlıyor, 1884 yılında kadınlar ilk kez turnuvaya kabul ediliyor. Çim tenisi adı ise 1977 yılına kadar değişmiyor ve bugün tenis sporunun doğduğu ülke olarak kabul edilen İngiltere’de tenis birliği hala “Çim Tenis Birliği” adını kullanıyor.

Tenisin Kuralları

İlk telli raket 1542 yılında, tenis kuralları hakkında ilk kitap 1555 yılında Venedik’te Antonio Scaino da Salo tarafından yazılıyor. İngiltere’de ise Marylebone Kriket Kulübüne üye olan 3 kişi ilk Wimbledon turnuvasında tenisin kurallarını belirliyor. Ancak bu kurallar o kadar net açıklanıyor ki, günümüzde hala 1877 yılında yazılan bu kurallar değiştirilmeden kullanılıyor. Bugün tenis maçları; 23.77 mt. uzunluğunda, tekler müsabakaları için 8. 23 mt., çiftler müsabakaları için ise 10.97 mt. genişliğinde; killi toprak, çim, sentetik, halı saha ve sert yüzeyde dikdörtgen bir kortta oynanıyor. Ancak kortların yüzey özelliklerine göre oyuncuların başarısı değişebiliyor çünkü tenis topu zemin özelliklerine göre farklı hızda rakete ulaşıyor.

tenis3-3

Tekli veya ikili olarak oynanan tenis sporunda amaç kısaca; 1.07 mt. yüksekliğindeki ağdan topu karşı taraf geçirmek ve karşı tarafın bu topu çizgiler içinde karşılayamamasını sağlamak oluyor. Karşı sahaya geçen top rakip vuramadan veya bir kez sektikten sonra yine vuramadan korta değerse, vursa bile karşı tarafa attığından çizgileri geçerse, ağa takılıp kendi sahasına geri gelirse, rakibin tenis raketi topa vururken fileyi geçerse ve top rakibin raketine bir kereden fazla veya vücudunun herhangi bir yerine değerse karşı taraf puan alıyor. Ayrıca 2 kez hatalı atılan servis de karşı tarafa puan veriyor. 4 sayı alan taraf oyunu, 6 oyunu kazanan taraf seti, kadınlarda 3 setten 2 sini veya erkeklerde 5 setten 3 ünü kazanan taraf maçı da almış oluyor.

Her sene özel müsabakalarla tüm dünyada kutlanan Dünya Tenis Günü Amerika’da New York Madison Square Garden’da kutlanıyor. 2015 yılında efsane isimler Gabriella Sabatini, Steffi Graf, Grigor Dimitrov, Monica Seles ve Roger Federer’in birer gösteri maçı yaptığı bu özel günde yapılan maçlar, tüm dünya televizyonları tarafından canlı yayınlanıyor.

tenis-cocuk

Günümüzde özellikle profesyonel tenis oyuncularının hırslı kişilikleri ve artistik hareketleri ile renklenen kortlar, televizyonlardan yapılan canlı yayınlar, kullanılan malzemelerin çeşitlenmesi, vücudu estetik olarak şekillendirmesi ve tenis kortlarının çoğalması ile birlikte tenis sporu da basketbol gibi sevilen bir spor haline geliyor.

Sporla kalın!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.