Doğayla iç içe olmayı çok seviyoruz ve yaz mevsimi yaklaşırken kampa gitmek için sabırsızlanıyoruz!

Henüz kamp deneyiminiz olmadıysa kamp yapmanın keyfini ve mutluluğunu bir an önce yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kampın temel taşı bildiğiniz gibi çadırlar. Kampçılık sporuna yeni başlıyorsanız ya da kampçılıkla ilgileniyorsanız ihtiyacınıza ve bütçenize göre çadır seçimi yapmak önemli. Tercihiniz bahar ve yaz aylarında kısa süreli kamplar olacaksa çadırda olması gereken bazı özelliklere dikkat etmelisiniz.

Çadır Kurulumu

kur

Çadırı kurmak ilk basamaktır. Sanılanın aksine çadır kurmak artık hiç zor değil. Eskiden zor olduğu için kiralanan çadırlara son! Artık size ait olacak bir çadıra merhaba diyoruz. Hem de 2 saniyede içerisinde kurulumunu yapacağınız çadırlar.  🙂


Size oldukça inovatif bir çadırdan söz edeceğiz: Arpenaz Kamp Çadırı. Arpenaz 2 Kamp Çadırı’nın zemini ve tentesi birleşik yapıda. Bu sayede tenteyle boğuşmanıza gerek kalmıyor.  🙂

İlk olarak çadırın katını açıyorsunuz sonra da esneyebilen direkleri, çadırın bölmelerine yerleştiriyorsunuz. Çadırın iskeleti hemen ortaya çıkıyor. Üzerine de dış tenteyi giydirdiğinizde çadır hazır hale geliyor. Çadırın hafifliği sayesinde kubbesinden tutarak taşıyabilirsiniz. Belirlediğiniz noktaya getirerek, arazi zeminine sabitleyince işlem tamam! 🙂

Çadırda Teknik Özellikler

teknk

Gece uyurken çadır içerisinde oksijen seviyesi azalacağından çadırın mutlaka hava alması gerekir.

Arpenaz 2 Çadır’da dış tente ve zemin arasında tüm çadırı çevreleyen bir havalandırma bulunur. Bu sayede, oda ve dış tente arasında hava dolaşımını sağlar ve nem oluşumunu engeller.

Çadırın güneş koruması, sağlığınız açısından önemlidir. Arpenaz 2 Çadır’daki dış tentenin kumaşı UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Eğer çadırın kapısını açık bırakmak isterseniz, önemli miktarda UV ışını içeri girebileceğinden cildinizi korumayı unutmayın.


Her bölgenin gecesi gündüzü bir olmaz 🙂 Her ihtimale karşı çadırın suya ve rüzgara karşı  dayanıklılığı da bu yüzden çok önemlidir.

Arpenaz 2 Çadır doğru monte edildiğinde 40 km/sa hızla esen (5 şiddetinde) rüzgara karşı ve 2000 mm’lik yağışa dayanıklıdır. Bu yağış miktarı da hafif derecede 4 saatlik bir yağışa denk gelmektedir. Çadırımızın uzun ömürlü olması için de elbette bakım ve temizliğini aksatmamak gerek. Ayrıca fresh&black çadır sayesinde gündüz ışığı ve çadırınızın içinde sıcaktan bunalmadan uyanabilirsiniz!

Peki çadır bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır?

‘Bir çadırı temizlemek için en basit yöntem, modeli ne olursa olsun, kurulu çadırın bezini sabunlu suya batırılmış bir süngerle fırçalamaktır.’ Daha sonra hiçbir sabun kalıntısı kalmaması için iyice durulamak gerekir. Bunun için, hortum kullanmak pratik olacaktır.

Çadırın çift tentesi üzerindeki reçine lekeleri gibi özel durumlarda her şeyden önce reçinenin kurumasını beklemek gerekir. Daha sonra, çadır bezinin iç yüzü üzerine, reçine lekesi seviyesinde bir buz parçası yerleştirilir. Böylelikle reçine kırılır ve hafifçe kazıyarak çıkarıldığında daha kolay ayrılır. Aynı zamanda, çam reçinesi bazlı deterjanla temizlemek de iyi sonuç verebilir.

Çözücülerin kullanımının, çadır bezlerinin su geçirmez özelliğini önemli ölçüde azalttığını belirtelim. Dolayısıyla, çadırın temizlenmesi için bunların kullanımını önermiyoruz.

Çadır kuruduktan sonra kılıfına yerleştirebilirsiniz. Hala ıslak olan bir çadırı kılıfa yerleştirmeyin, aksi takdirde küflenebilir ve hoş olmayan kokular ortaya çıkabilir. Aynı zamanda çadırın kuru bir yerde saklanması tercih edilmelidir.

Keyifli kamplar!