Konu spor yapmak, özellikle de herhangi bir şekilde koşu sporu yapmak olduğunda bir gün maraton koşmak herkesin hayalini süsler. Yarı maraton ise maraton koşmak için yeterli fizik ve mental güce sahip olmayanlar için bu yolda geçilmesi gereken bir durak gibidir.

yarı2
Görselin orijinali için tıklayın!

Sporun faydaları konusunda belirli bir bilinç düzeyine erişmişseniz, türü ne olursa olsun herhangi bir spor faaliyeti ile ilgileniyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu durumda Türkiye’nin en büyük yarı maraton organizasyonu da ilginizi çekiyor olmalı. Hele bir de tarihi yarımadanın etrafında düzenleniyorsa…

1987’de Haliç Yarı Maratonu olarak koşulmaya başlanan ve yedi yıl bu isimle anılan İstanbul Yarı Maratonu, uzun bir aradan sonra 2010 yılında Uluslararası Haliç Yarı Maratonu olarak koşuldu. 2014 yılında ise Vodafone’un isim sponsoru olması, IAAF kriterlerinin yerine getirilmesi sonucu İstanbul Yarı Maratonu‘na katılım arttı. 2015 yılında yapılan yarı maratona deyim yerindeyse 72 milletten sporcu katıldı. Toplam 7.500 sporcu ile Türkiye’nin en geniş katılımlı yarı maratonu koşuldu. Dünya’nın en güzel şehirlerinden birinde, yılın en güzel zamanlarında bir yarı maratona katılmak, her sporseverin “yapılacaklar listesi”ne girecek türden bir aktivite. Özellikle bu yıl koşulacak yarı maratonu özel kılan unsurlardan biri ise İstanbul Yarı Maratonu’nun IAAF’e yaptığı başvurunun kabul edilmesi sonucu etkinliğin Altın Kategori’ye dahil edilmesi oldu.

yarı3
Görselin orijinali için tıklayın!


Uzun yıllar boyunca Feshane önünde başlayıp yine aynı yerde sona eren organizasyonun parkuru 2014 yılından itibaren değişime uğradı. Bu yıl yapılacak yarı maraton ise Yenikapı Miting Alanı’ndan başlayarak yine aynı yerde son buluyor. 10k parkuruna dahil olan sporcular Eyüp istikametinde Sirkeci ışıklara gelmeden önce U dönüşü yaparak yine Yenikapı’da parkurun sonuna gelecekler. 21k uzunluğunda yarı maraton koşacak olan sporcular yine Yenikapı’dan start verecekler fakat dönüşleri Eyüp Sultan Camii’nin bulunduğu alandan yapılacak. Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nun 21k uzunluğundaki parkuru koşma amacında olan bir sporcuysanız yalnızca bir spor aktivitesini tamamlamış olmayacaksınız. Aynı zamanda, görmek için her yıl dünyanın farklı ülkelerinden milyonlarca turistin geldiği bir çok bölgeyi ve eseri de içinde bulunduran bir rotayı tamamlamış olacaksınız. Parkurun başlarında 16. yüzyılın en önemli eserlerinden Sultan Ahmet Camisi’nin yakınlarında koşuyorken ilerlediğinizde kendinizi bundan 1500 yıl önce yapılmış Ayasofya Müzesi’nde bulacaksınız. Farklı kültür, medeniyet ve inançlara ev sahipliği yapmış tarihi yarımadanın çevresinde koşarken bir tarafınızı bu tarihi eserler süslerken diğer yanınızda Marmara Denizi yer alacak. İstanbul’un en yeşil alanlarından birinde, trafiğe kapalı ortamda ilerleyecek olan yarı maratonun devamında ise 1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı sizi karşılıyor olacak.

Tüm bu özellikleri ile Vodafone İstanbul Yarı Maratonu yalnızca sportif amaçlar ile yapılan bir organizasyondan daha fazlasını içinde barındırıyor. Denizi, yeşili, tarihi ve sağlığı aynı anda bulabileceğiniz böyle bir organizasyona planlı bir antrenman temposu ile siz de katılabilirsiniz.30 Nisan 2017 tarihinde güzel bir pazar sabahına uyandığınızda, koşu ayakkabınızı giyin ve koşu kıyafetleriniz ile birlikte hem mevsimin hem de sağlıklı yaşamın tadını çıkartarak koşun. Eşyalarınızı yanınıza almak isterseniz koşu çantası takmayı unutmayın!